The Night Circus

Wydawnictwo: Doubleday
angielski
anna

The circus arrives without warning. No announcements precede it. It is simply there, when yesterday it was not. Within the black-and-white striped canvas tents is an utterly unique experience full of breathtaking amazements. It is called Le Cirque des Rêves, and it is only open at night. But behind the scenes, a fierce competition is underway—a duel between two young magicians, Celia and...

But behind the scenes, a fierce competition is underway—a duel between two young magicians, Celia and Marco, who have been trained since childhood expressly for this purpose by their mercurial instructors. Unbeknownst to them, this is a game in which only one can be left standing, and the circus is but the stage for a remarkable battle of imagination and will. Despite themselves, however, Celia and Marco tumble headfirst into love—a deep, magical love that makes the lights flicker and the room grow warm whenever they so much as brush hands.
True love or not, the game must play out, and the fates of everyone involved, from the cast of extraordinary circus per­formers to the patrons, hang in the balance, suspended as precariously as the daring acrobats overhead.

źródło opisu: http://erinmorgenstern.com

źródło okładki: http://erinmorgenstern.com

vampireheart | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Proces, w którym książka staje się jedną z moich ulubionych jest tak skomplikowany, że nigdy nie próbuję go zrozumieć. Wiem, co mi się podoba, ale ulubione elementy czasami nie wystarczają, abym książkę obdarzyła jakimś głębszym uczuciem. Całości dopełnia magia. Magia, którą "Cyrk Nocy" Erin Morgenstein przenosi w słowach na kartkach osnutych piękną okładką i chronionych przez skrzydełka w białe i czarne paski.

Gdybym miała streścić wspominaną pozycję jednym słowem, wybrałabym "plastyczność". Choć biel i czerń, czyli jedyne barwy w cyrku, wydają się smutne, opisy buchają kolorami. Cyrk ma w sobie magię pomimo tych podstawowych barw, a jeszcze większe zaklęcia wypowiadane są poza cyrkiem, kiedy cyrkowcy zrzucają z siebie kreacje i przybierają maski swoich prawdziwych postaci. Wtedy też suknie ich mienią się na różne kolory lub na wszystkie jednocześnie- zmieniając swe odcienie przy każdym...

creatures | 2014-04-03
Przeczytana: kwiecień 2014

Wreszcie nadszedł ten upragniony moment …
W powietrzu czuć przyjemne wyczekiwanie na chwilę, którą będziesz wspominać do końca swojego życia.
Patrzysz w górę. I dopiero teraz dostrzegasz, jak gwiazdy płoną, na tle ciemnego nieba. Jakby to było ich przeznaczenie…
Nie zagłębiasz się w nie dłużej niż potrzeba. Wiesz, że dzisiejszej nocy czeka cię coś o wiele bardziej majestatycznego…
Widzisz tłum ludzi, stojących przed bramą na tle biało-czarnych namiotów w paski. I wiesz, że nigdy więcej nie będziesz chciał opuścić tego magicznego miejsca.
I nagle przed Twoimi oczami ukazuje się przepięknie rozgrywająca się scena migających światełek, które z bliska przypominają Ci robaczki Świętojańskie...
Cyrk Nocy został oficjalnie otwarty.

Każdy z nas ma w sobie własne oblicze czytelnicze. Niektórych oczkiem w głowie jest literatura grozy, dla innych mogą to być romanse. Trudno trafić w gust czytelnika, jednakże jest dużo dzieł, które swoją tematyką pochłania każdego, niezależnie od jego...

enigmatique | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Są takie książki, które zapadają w naszą pamięć, tak głęboko, że nawet po dłuższym czasie po przeczytaniu pamięta się ich niesamowity klimat i magię.
Cyrk nocy jest jedną z takich książek.
Magia wręcz wyrywa się strumieniami z tej cudownej książki, wystarczy na nią spojrzeć, a można już stwierdzić, że to będzie historia niezwykła.
Erin Morgenstern przebiera słowami, niczym profesjonalny magik, jej słowa są tak realistyczne i przekonujące, drobne czynności opisane w niesamowity sposób, że książka wciąga, wciąga tak, że nie można się od niej oderwać.
Trochę inaczej wyobrażałam sobie tą rozgrywkę, a także historię miłosną Celii i Marca, ale nie zawiodłam się.
Autorce można naprawdę serdecznie pogratulować pomysłu, bo nie znam osoby, która nie chciałaby zwiedzić takiego cyrku i odkryć tych wszystkich niesamowitych niespodzianek, które kryją czarno-białe namioty. Dziękuję mojej kochanej Sis za ten cudowny prezent < 3

lacerta | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 września 2015

"Cyrk nocy" to niesłychanie klimatyczna powieść. Początkowo nie byłam do niej przekonana, ale czym dalej tym coraz bardziej cyrk mnie wciągał.
Erin Morgenstern stworzyła bardzo zajmujący świat. Umie, w niesamowity sposób, opisywać zwyczajne sytuacje tak, że czytelnikowi przechodzą dreszcze po plecach. Chociaż nie odczułam klimatu romansu i rozgrywki to cyrk pochłonął mnie do reszty.
Postacie nie wyróżniają się niczym szczególnym, są raczej drętwe i papierowe, niespecjalnie zajmujące. Co dziwniejsze, podczas lektury w ogóle tego nie zauważałam - zupełnie jakby to postacie stanowiły tło do magii cyrku. Tak naprawdę mogłyby nagle zniknąć, a nie odczułabym tego, liczył się tylko cyrk.

"Cyrk nocy" to niesamowita magia zaklęta w słowach. Książka wciąga i oczarowuje czytelnika. Erin Morgenstern w niesamowity sposób operuje słowem - ja od książki nie mogłam się oderwać i marzyłam, żeby zobaczyć chociaż jeden z namiotów cyrku.

BagatElka | 2017-06-29
Na półkach: 000→XYZ, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Mam spory problem z oceną "Cyrku nocy".
Malownicze opisy,sugestywne i pobudzające wyobraźnię ale w efekcie końcowym ,całość przypomina wydmuszkę. A magia,która napędza tytułowy cyrk jest nijaka,jak tania podróbka.
Chciałam dać się zaczarować,oszołomić i poszybować gdzie wzrok nie sięga. Niestety "Cyrk nocy" to historia ,która będzie lepiej się reprezentować na ekranie niż na papierowych kartach.
Nie spadłam z obłoków na ziemię bo nawet się od niej nie oderwałam. Szkoda...

Monika | 2014-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2014

Na pozór z tą książką jest wszystko ok: niebanalna historia, ciekawi bohaterowie... A jednak kompletnie mnie nie wciągnęła. Nie wiem nawet dlaczego.

kasandra_85 | 2012-11-06
Przeczytana: listopad 2012

Moja ocena: 5,5/6

kwiatek29 | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Celia i Marco będąc jeszcze dziećmi,zostali wciągnięci w rywalizację swoich nauczycieli.Cyrk jest areną ich rywalizacji.Powieść wciągnęła mnie od samego początku,niestety akcja powieści jest nierówna,więc wraz z kolejnymi stronami mój entuzjazm malał.Miałam wrażenie,że autorce zabrakło pomysłu na fabułę.Niewątpliwie posiada ona niesamowitą wyobraźnię,a pomysł na akcję rozgrywającą się w zaczarowanym cyrku jest bardzo dobry,ale nie wykorzystany w pełni.

miiincik | 2012-12-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Nie lubię cyrków...Nienawidzę patrzeć na wymęczone, brudne i zmarnowane zwierzęta oraz przyglądać się głupim sztuczkom. W tym 'magicznym' miejscu byłam zaledwie kilka razy i naprawdę nie wspominam miło tych wizyt. Z książką "Cyrk nocy" było zupełnie inaczej. Kiedy, po raz pierwszy ją ujrzałam zachwyciłam się cudowną okładką i magią bijącą z powieści..
Jeden zakład pomiędzy dwojgiem ludzi. Jedna decyzja, która na zawsze odmieni życie Celii i Marca. Jeden pojedynek. Jedna miłość. Jeden cyrk, który nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć!
Cyrk nocy to loteria. Nic o nim nie wiadomo. Widzowie nie wiedza, gdzie cyrk wystąpi, ani kiedy się pojawi. Co więcej, występy artystów w żadnym stopniu nie przypominają żałosnych sztuczek godnych pięciolatka. Przedstawienia są okryte mgiełką tajemnicy, a każdy widz patrzy na nie z zapartym tchem!
Cyrk nocy to przede wszystkim nieustanna walka. Od kiedy powstało to wyjątkowe miejsce, toczy się tu bitwa na śmierć i życie, w której zwycięzca może być...

Dociekliwy_Kotek | 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2014

W zasadzie nie do końca czuję się uprawniona do wydawania opinii o tej książce. Rzadko mi się zdarza coś podobnego, bo nawet największe gnioty zwykle czytam do końca (a potem wylewam tu na nie kubełki żalu), ale tej powieści zwyczajnie nie zmogłam. PO przeczytaniu mniej więcej jednej trzeciej zostawiłam "Cyrk nocy" na tydzień, a kiedy sięgnęłam po powieść Morgenstern po raz drugi okazało się, że brnięcie dalej przez tę książkę jest ponad moje siły - chociaż zdarzyło mi się czytać rzeczy znacznie gorsze.
Liczyłam na wzmiankowany w opisach klimat XIX wieku. Liczyłam też po cichu na magię, dreszczyk strachu, gotycki nastrój i, niech będzie, na ten romans w tle.

Jeśli chodzi o XIX wiek, to Morgenstern może podać rękę z autorką "Śpij, kochanie, śpij", Joanne Harris i wszystkimi innymi grafomankami, którym się wydaje, że melonik i suknia załatwiają sprawę. Nie załatwiają. Inna rzecz, że powieść Morgenstern zawiera chociaż tę iskierkę oryginalności, dzięki której można poświęcić chwilę...