W otchłani zła

2012-08-10
2012-08-10
978-83-7659-528-3
Krzysztof Sokołowski

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Cursed Charlie Jane Anders, Mike Carey, Karen Joy Fowler, Neil Gaiman, Christopher Golden, Christina Henry, Paul Kane, Marie O’Regan, Michael Marshall Smith, Adam Stemple, Jane Yolen
Cursed Charlie Jane Anders...

Pierwsze spotkanie z tym autorem. Szału nie ma ale jeszcze sięgnę po inne jego tytuły.

Stan Waszyngton, a w nim małe miasteczko Roslyn. Na jego obrzeżach 60 metrów od jeziora Murdo Pond piękny dom zamieszkiwany przez Johna i Carol Henderson. Państwo Henderson mają dwóch synów 9- miesięcznego Tylora i 4-letniego Scotta.

Pewnego dnia spokój rodzinny przerywa nagłe zniknięcie Scotta. Zrozpaczeni rodzice znajdują go na pomoście nad jeziorem. Jednak ich radość z tego powodu trwa krótko, bo Scott nagle umiera.

Historia rodziny Hendersonów jest zagmatwana. Autor lawiruje między rzeczywistym światem wplatając w niego wątki nadprzyrodzone. Miałam wrażenie, że próbuje troszkę naśladować Kinga. Niestety marnie mu to wyszło. Wtrąca również wątki poboczne, które pewnie miały urozmaicić historię życia pana Hendersona, a w sumie są tak nudne, że szkoda czasu na ich czytanie. Lista postaci rośnie wraz z rozwojem akcji, co wzmaga jeszcze chaos podczas czytania.

Zmęczyłam, zamknęłam ostatnią stronę, odetchnęłam i stwierdziłam, że dawno nie czytałam tak kiepskiego thrillera.

"Zło ma swoje własne plany, własne wymagania, tak wielkie i potężne, że zwykli śmiertelnicy nie są w stanie sobie tego wyobrazić." *

Początkowo, a właściwie przez pierwszą połowę książki, treść nie wnosiła do fabuły niczego nowego. Co więcej wszystko było tak strasznie chaotyczne, nagle coś się stało, potem nagle John dostaje telefon, nagle coś tam, nagle coś tam. Ja rozumiem, że nagłe zwroty akcji to charakterystyka tego typu powieści, ale te wydarzenia nie były zwrotami akcji, nic do niej właściwie nie wnosiły.

"Mężczyzna ma być kręgosłupem, nie krwią. Ma być silny, ma być z żelaza, to drzewo w lesie, wokół którego rośnie wszystko inne." *

Pomysł z czarownicami i czarną magią uważam za wybitnie trafiony, choć wykonanie mogło być lepsze, bo tak naprawdę nie do końca zostało wyjaśnione, co właściwie dzieje się nad jeziorem Mundo Pond.
Zdumiewające jest jednak to, że mimo wszystko przewracałam każdą kolejną stronę, ciekawa rozwoju sytuacji i w ogólnej ocenie uważam W OTCHŁANI ZŁA za dość dobry thriller. Nie najlepszy, ale dobry.

• Wszystkie cytaty pochodzą z książki.

Nie zrozumiałam tej książki. Początkowe rozdziały to mało treści a pełno wyszukanych metafor poganianych kolejnymi metaforami przeplatanymi dziwnymi filozoficznymi wywodami. I niestety sytuacja nie zmienia się z kolejnymi stronami.
Wątek Becki i Kyle'a był męczący, ale główna historia dotycząca Black Ridge i rodziny Johna pomimo potencjału jaki miała - mała społeczność, zamknięta przez obcymi, tajemnice przekazywane z pokolenia na pokolenie, nadprzyrodzone siły - wszystko to moim zdaniem zmarnowano. Tyci, tyciutki plusik za przesłanie "uważaj o co prosisz, bo możesz to dostać" i dobitne pokazanie, że nigdy nie można przewidzieć wszystkich konsekwencji swoich decyzji i działań.
Fabuła zdecydowanie zbyt długo się rozkręcała żeby na koniec zabrakło najważniejszego - kulminacji, wyjaśnień kto i jaką odgrywał rolę. Po skończeniu powieści wciąż nie wiem co tak naprawdę spotkało Kristinę i dlaczego, kim była, co tak naprawdę kierowało działaniami Brooke - tak ważna postać nie miała okazji na typowy "monolog tego złego" gdzie wyjaśnia ofiarom swą pokrętną logikę. Czytelnik zostaje jedynie z wydumanymi rozważaniami Johna i domysłami, z których nic nie wynika.
Historia tak zakręcona, że chyba sam autor pogubił się w trakcie pracy nad nią. Nie polecam.

2062

Rewelacyjna!

Rewelacyjna!

Można przeczytać, choć mnie ogromnie rozczarowała. Właściwie to się sama sobie dziwię, że dobrnęłam do końca.

Czytając odniosłam wrażenie, że autor bardzo (!!!) zainspirował się pisarstwem Kinga.Nic specjalnego.

Książka nie najgorsza, ale też nie wybitna.
Temat i pomysł na fabułę ciekawy i fajny. Jednak dla mnie ciut przydługa i przeciągające się rozwiązanie. Klimat trochę mroczny, niektóre wydarzenia fantastyczne, ale ogólnie całkiem fajnie i szybko się czyta. Dużym plusem jest postać głównego bohatera. Ojciec po latach wraca do rodzinnego miasta, by rozwikłać zagadkę śmierci syna. Bardzo fajnie przedstawiony jego charakter i losy. Zakończenie zaskakujące. :)

Książka nie najgorsza, ale też nie wybitna.

Cóż mogę napisać o tej książce... Wiązałam z nią wielkie nadzieje i srogo się rozczarowałam. Książkę kupiłam za śmieszne pieniądze na którejś z wyprzedaży. Przyciągnęła mnie notą z okładki i samą okładką. Połączenie jednego i drugiego zapowiadało się intrygująco. Liczyłam na koktajl akcji, tajemnic, czegoś mrocznego, niepokojącego i metafizycznego. Właśnie to wszystko dostajemy w tej książce, ale... według mnie książkę zawierającą taki potencjał powinnam pochłonąć, nie móc się od niej oderwać, a jeżeli już to tylko z konieczności. A w chwilach, które spędzam bez niej powinnam krążyć wokół niej myślami :) Już niejeden raz mi się to zdarzało z różnymi książkami więc doskonale wiem, że jest to możliwe. W przypadku tej książki nic takiego nie miało miejsca :( chwilami męczyłam się jej czytaniem, miejscami była strasznie zagmatwana, musiałam czytać po 2-3 razy jeden fragment żeby zrozumieć o co chodzi. Nie mogę napisać, że akcja jest flegmatyczna, a książka nudna, bo skłamałabym, ale jest to tak napisane, że oprócz ciekawości co do zakończenia książki to nie wzbudziła ona we mnie żadnych innych emocji. Ot, takie sobie czytadełko.
Jedynym jej pozytywnym aspektem jest według mnie postać głównego bohatera. Porządny z niego facet i chociażby dla niego warto było przeczytać tą książkę :)

Pewnego letniego popołudnia John Henderson wychodzi na taras swojego domu, położonego w lesie nad jeziorem, w niewielkiej miejscowości Black Ridge,w stanie Waszyngton. Przed domem siedzi jego żona Carol z maleńkim synkiem w ramionach. John rozgląda się, lecz nigdzie nie widzi swojego drugiego syna, czteroletniego Scotta. Panika, nawoływania, bieganie wokół domu. W końcu - jest. Stoi na końcu pomostu. Nie odzywa się. Przerażeni rodzice powoli podchodzą bliżej. Scott zachowuje się dziwnie. Obraca się w ich stronę, coś mówi, na twarzy ma przerażenie. Pada na pomost. Martwy.

Ciężko przeżyć coś takiego. Małżeństwo Carol i Johna rozpada się. Ona wyjeżdża, on jeszcze zostaje. Pije. Rozpacza. W końcu sprzedaje dom, wyrusza w podróż bez celu. Ląduje w Oregonie, gdzie w nadmorskiej miejscowości pracuje jako kelner. Powoli staje na nogi, udaje kogoś innego, przeszłość zamknął w szczelnej szkatułce i tylko czasami, nocą, wracają koszmary. Minęły trzy lata od tragedii i nagle John dostaje maila :
"wiem co się stało". Początkowo mężczyzna nie zwraca na niego uwagi, właśnie zaczynają się kłopoty córki właściciela baru, w którym John pracuje, więc John skupia się na na pomocy dziewczynie. Jej chłopak wdał się w interes narkotykowy, zgarnął i narkotyki, i kasę. Teraz jego życie wisi na włosku. Kiedy John dostaje drugą wiadomość, w której ktoś go informuje, że wie, jak zginął jego syn, postanawia wrócić do Black Ridge, by spotkać się z nadawczynią wiadomości, Ellen. Kobieta jest przerażona, ktoś ją prześladuje, ktoś zabił jej męża. Co łączy śmierć jej męża ze śmiercią małego Scotta? Jak wpłynie na Johna powrót do domu?

Ciężko sklasyfikować tę książkę. Wątek z handlarzami narkotyków nadaje książce sensacyjnego tempa i akcji. Wątek śmierci małego chłopca i dochodzenia do tego, co się dzieje w miasteczku ma charakter bardzo mistyczny. Prześladowanie Ellen, przerażenie, osaczenie przypomina thriller. W ostatecznym rozrachunku chyba można ją nazwać książką grozy, chociaż nie jest to groza naprawdę przerażająca. Niewątpliwie książka ma niesamowity nastrój, wzbudza niepokój i czasami człowiek zaczyna się rozglądać wokół siebie.
Mała mieścina, w której wszyscy się znają, położona wśród lasów nad jeziorem. Wczesnym wieczorem miasteczko sprawia wrażenie wyludnionego, ulice świecą pustkami, każdy szybko przemyka do domu, by udawać, że nic się nie dzieje. Jednak każdy przyjezdny wyczuwa atmosferę zagrożenia, zło czai się gdzieś w tym mieście. Coś się wydarzy, coś nadchodzi, coś chce kolejnych ofiar.

Bohaterowie są dobrze wykreowani, zwłaszcza John, który jest postacią ciekawą, z bogatą przeszłością. Zabrakło mi wyjaśnienia jednej kwestii, jednak nie mogę napisać jakiej. Całość wypada całkiem nieźle, zwłaszcza, gdy akcja przenosi się do miasteczka. Początek powieści jest mocny, później następuje zwolnienie tempa, poznajemy lepiej Johna, po czym po jego powrocie do Black Ridge następuje przyspieszenie zdarzeń. Autor nie ustrzegł się przed paroma dłużyznami, jednak nie są one zbyt męczące i nie psują odbioru książki. Fabuła spójna i wciągająca, styl lekki, bez zbędnych bluźnierstw i krwawych opisów. Ciekawa lektura, chociaż nie czytało mi się jej szybko.
Z czym mamy tu do czynienia? Morderstwa, pościgi, osaczenie, rozpacz, strach, narkotyki, atmosfera zagrożenia i czegoś nie z tej ziemi. Czegoś, co działa w ukryciu, napawa przerażeniem, sprawia, że nocne odgłosy wzbudzają głęboki niepokój.

• 2015
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • 03 Literatura Popularna
  • Przeczytane w 2015 roku
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam