11 dzielnych ludzi: w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
978-83-615-8704-0
historyczna
MichAsia

"11 Dziel­nych Ludzi" to je­de­na­ście hi­sto­rii, od thril­le­ra do ro­man­su, przez dra­mat wo­jen­ny i są­do­wy, i szpie­gow­ską intry­gę. Hi­sto­rie z życia wzię­te, a jed­nak nie­zwy­kłe, z których każda z po­wo­dze­niem na­da­je się na sce­na­riusz filmowy. To, co je łączy, to cha­rak­te­ry przed­sta­wio­nych bo­ha­te­rów: zde­ter­mi­no­wa­nych, peł­nych od­wa­gi, pasji, mą­dro­ści i...

To, co je łączy, to cha­rak­te­ry przed­sta­wio­nych bo­ha­te­rów: zde­ter­mi­no­wa­nych, peł­nych od­wa­gi, pasji, mą­dro­ści i wiary w słusz­ność spra­wy, któ­rej się pod­ję­li. Po pro­stu dziel­nych. Wal­czy­li nie tylko orę­żem, ale rów­nież wie­dzą, spry­tem oraz har­tem ducha. Wiel­cy pa­trio­ci, ale też lu­dzie bo­ry­ka­ją­cy się z ta­ki­mi sa­my­mi pro­ble­ma­mi, jak każdy z nas.
"11 Dziel­nych Ludzi" to hołd zło­żo­ny pol­skim bo­ha­te­rom, których były ty­sią­ce i z któ­rych wielu przez lata pozostawało poza na­wia­sem ofi­cjal­nej hi­sto­rii, mimo, że zasłu­ży­li się dla pol­skiej nie­pod­le­gło­ści.

Bohaterami książki są: Aleksy Rżewski, Kazimierz Nowak, Wanda Gertz, Bronisław Kowalczewski, Elżbieta Zawacka, Józef Herzog, Witold Pilecki, rodzina Ulmów, Marian Rejewski, Emil Fieldorf "Nil", Danuta Skorenko.

Autorami tekstów są: Tomasz Łysiak, Ryszard Bonisławski, Łukasz Wierzbicki, Stanisław M. Jankowski, Michał Laszczkowski, Katarzyna Minczykowska, Tadeusz Płużański, Mateusz Szpytma, Marek Grajek, Kajetan Strąk, Przemysław Miśkiewicz.
Redakcja tekstów: Jarosław Warzecha.

[Książka wydana w formie papierowej, ponadto wersję w postaci pliku pdf można pobrać z oficjalnej strony http://www.niepodleglosc.nck.pl/pobierz.php]

źródło opisu: Narodowe Centrum Kultury, 2008

źródło okładki: http://2010.nck.pl/kategoria/123/nasze-publikacje/inf/true