Obrona Nietzschego. Rzecz o odpowiedzialności

7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Filozofia, Nietzsche'anizm
filozofia i etyka
Fox Mulder

Gdy mówiliśmy o ogromnym wpływie, jaki Nietzsche wywiera na współczesność (Rorty powiada nawet, że żyjemy w postnietzscheańskiej erze), chcieliśmy się podzielić własnym odczuciem i przekonaniem, może niezbyt odkrywczym, że jego filozoficzne przedsięwzięcie mierzy się z tym samym problemem, który coraz mocniej i coraz powszechniej dotyka nas samych. Jednak fakt wielorakiego rozumienia i niezrozumienia tej myśli zdaje się sugerować, iż większość komentatorów, których problem ten mocno dotyka, podchodzi doń z gotowym nastawieniem, a nieraz i rozwiązaniem, i próbuje badany przez siebie materiał nagiąć do własnych oczekiwań. Nie ma w tym nic dziwnego, Nietzsche nie jest pierwszym filozofem, którego to spotyka. Jednakże, jeśli zgodzimy się ze stwierdzeniem, że dzisiejszy wpływ Nietzschego spowodowany jest w głównej mierze aktualnością poruszanych przez niego zagadnień, to być może warto byłoby spróbować dowiedzieć się, co on sam na ich temat miał do powiedzenia.

źródło opisu: Antyk/Wydawnictwo Marek Derewiecki 2002

źródło okładki: Antyk/Wydawnictwo Marek Derewiecki 2002

littlefire | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Nie wiem, czy to dobra interpretacja myśli Nietzschego. Wiem za to, że tak chciałabym go czytać. Łojek przywraca mi wiarę we Fryderyka.

bies | 2016-10-16
Katarzyna Gosiewska | 2013-03-29