Łowcy wilków ; Łowcy złota ; Łowcy przygód

Okładka książki Łowcy wilków ; Łowcy złota ; Łowcy przygód James Oliver Curwood, Jerzy Marlicz
Okładka książki Łowcy wilków ; Łowcy złota ; Łowcy przygód
James Oliver CurwoodJerzy Marlicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry powieść przygodowa
powieść przygodowa
The wolf hunters ; The gold hunters
Wydawnictwo Iskry
1962-01-01
1962-01-01
Jerzy Marlicz

Oceniam trylogię, chociaż czytałem wydane osobno trzy powieści. Western zupełnie inny od serii z Winnetou i Old Shutterhandem.

Od "LOWCOW WILKOW" zaczela sie moja przygoda z Curwodem. Dostalem ja w ladnej, twardej oprawie od rodzicow na dzien dziecka bo w czasach mlodosci mojego ojca ksiazki tego pisarza byly popularne. Wspaniale bylo przeniesc sie oczami wyobrazni w te wspaniale miejsca i przezywac niesamowite przygody z bohaterami. Wiele ciekawostek z tamtych czasow zawartych w kazdym rozdziale o ktorych nigdzie nie przeczytasz np cena za futro ze srebrnego lisa ktora przebijala wszystko. Nastepne w kolejnosci byly Lowcy Zlota i Lowcy Przygod i tak zaczela sie prawdziwa Curwoodomania. Dzis posiadam wszystkie ksiazki pisarza takze te w jezyku angielskim nigdy nie wydane w Polsce. Mysle ze cala Trylogia jest swietna. Chociaz "LOWCY PRZYGOD" zostaly napisane przez Helene Borowikowa (pseudonim Jerzy Marlicz) po smierci pisarza to niczym nie ustepuja dwom poprzednim genialnym dzielom!. Wspaniale opisy krajobrazow polnocnej Kanady, umilowanie do natury, mnostwo ponadczasowych przeslan i wartosci, kodeks moralny, walka dobra ze zlem, niezliczona ilosc przygod, milosc gotowa na wszystko i slepa na niebezpieczenstwa, szlachetnosc bohaterow, niepisane prawa dalekiej polnocy, tajemnica do ostatniego rozdzialu, ciekawostki z zycia ludzi I zwierzat sto lat temu itd to wszystko mocno urzeklo mnie w stylu pisarskim Curwooda. "LOWCY WILKOW" I "LOWCY ZLOTA" to powiesci o niezliczonych przygodach Wabiego, Roda I indianina Mukkoki , pelne zwrotow akcji ksiazki, rozgrywajace sie na pieknych I dziewiczych terenach polnocnej Kanady. Przyjaciele spedzaja zime polujac na wilki za co rzad Kanadyjski wyplacal 15 dolarow za skore. Musza unikac niebezpieczestwa i wrogich plemion indianskich poniewaz konflikt trwa juz od wielu pokolen. Curwood nie po raz pierwszy wykazuje sie ogromna znajomoscia tematu i wiedza, zasypujac czytelnika duza iloscia wiarygodnych i ciekawych informacji. Nikt juz nie pisze takich powiesci przygodowych niestety... Szkoda ze tak wspaniale ksiazki Curwooda nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! . Agencja wydawnicza LTW wypuscila 3 nowe ksiazki nigdy wczesniej nie publikowane tzn Niebezpieczny szlak, Kraj Boga i Kobiety oraz Honor Wielkich Sniegow (a takze Dolina Smierci po raz pierwszy przedrukowana od czasow dwudziestolecia miedzywojennego) . Jest wiec nadzieja, zachecam do kupowania przez ltw.com.pl. Zachecam do przeczytania moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

2043

Seria książek, którą wspominam do dziś, po ponad 20 latach od przeczytania. A którą poleciła mi moja babcia... Że 3 część z ostała napisana przez polską tłumaczkę dowiedziałam się rok temu, kiedy w 2 pierwsze części zobaczyłam przypadkiem w bibliotece....
Mam z tymi książkami naprawdę miłe wspomnienia, trzeba będzie je odświeżyć.

Mam z tymi książkami naprawdę miłe wspomnienia, trzeba będzie je odświeżyć.

Poznałam Łowców w podstawówce, w trzech zeszytach bez rysunków (Wilki miały okładkę niebieską, Złoto rzecz jasna żółtą, Przygody zieloną),czytałam wieczorami zimową porą (był to prezent pod choinkę),sceneria zwłaszcza pierwszej części do tego pasowała.
Bardzo mi się podobało i nadal podoba.
"Łowcy przygód" są chyba jedyną znaną mi w miarę udaną kontynuacją czegoś, która wyszła spod innego pióra. Trudno powiedzieć jak zakończył by to Curwood, dziwne, że tego nie zrobił, skoro Wilki są z 1908, Złoto rok później, tymczasem pisarz żył i tworzył jeszcze przez blisko 20 lat.
PS. Robevil pisze „biały, dobrze wypieszczony chłopak dzięki znajomości kolegi ze szkoły trafia do odległej faktorii kupieckiej w samym środku wielkiego lasu”, bez urazy, jak Rod miał być wypieszczony? Curwood zaznaczył „W owym czasie młody Indianin wyobrażał sobie, iż jest dzieckiem niedoli; Rod był nim naprawdę. Ojciec odumarł go w kolebce” itd. Co najwyżej można się zastanowić na ile możliwe, by miastowy tak dobrze radził sobie w tej głuszy i to w środku zimy.

Bardzo mi się podobało i nadal podoba.

Rod przemierza lasy północy w towarzystwie Wabiego i Mukokiego.

Rod przemierza lasy północy w towarzystwie Wabiego i Mukokiego.

Jako cykl oceniam niżej, niż oceniłabym poszczególne części - strasznie żal, że ostatni tom wieje socjalizemem... no, ale czegóż się spodziewać...
Jako dziecku - podobało mi się. Dzisiaj widzę, że to jednak było naiwne i takie słodziaste, że Curwood by nie zdzierżył.

Arcydzieło, póki co żadna książka wcześniej nie wciągnęła mnie bardziej jak ta. Niezwykle wciągająca przygoda głównych bohaterów.
Polecam wszystkim miłującym się w książkach przygodowych.

Polecam wszystkim miłującym się w książkach przygodowych.

Jak bardzo mozna wybaczyć autorowi niewiarygodnosci jeżeli coś jest dobrze napisane? Chyba wszystko.
Osobiście wybaczyłem fakt iz jeden z głównych bohaterów nie ginie przez cała powieść,pomimo iz powinien - ponieważ ciąg wydarzeń losowych notorycznie stara się doprowadzić do jego śmierci.
Biały, dobrze wypieszczony chłopak dzięki znajomości kolegi ze szkoły trafia do odległej faktorii kupieckiej w samym środku wielkiego lasu i tam rozpoczyna się jego przygoda z naturą...
Łowcy to opowieść ładna, przyjemnie, lekko przyswajalna dla czytelnika mało wymagającego, natomiast w przypadku kiedy opada pierwszy zachwyt nad fabułą -przychodzi lekkie rozczarowanie z niewykorzystanego potencjału.
Łowcy przygód-tom dokończony przez Jerzego Marlicza stanowi zamkniecie opowieści i jest to chyba najlepsze co można o tym dziele napisać.
Widać wyraźnie, iż autor starał sie podążać śladami poprzednika ,lecz niestety nie odnalazł się do końca w tej roli (czegoś brakuje-tłumaczenie to nie pisanie).
Jest na plus ale z zastrzeżeniem o niedoróbkę.

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Trzecia część przygód trójki przyjaciół, którzy przeżywają mrożące krew w żyłach przygody. Została napisana już przez tłumacza książek J. O. Curwooda. Sam autor dwóch pierwszych powieści zmarł przedwcześnie.

• Przygodowe
  • Dzieciństwo