Ilustrowany leksykon herbaty

Wydawnictwo: Kurpisz
poradniki

W "Ilustrowanym leksykonie herbaty" znajduje się wiele ciekawostek historycznych, ale głównie przynosi on informacje na temat typów i gatunków herbaty, sposobów jej uprawy i produkcji. Czytelnik znajdzie klasyfikację herbat zarówno ze względu na region ich pochodzenia, jak i rodzaj oraz jakość liści herbacianych. Dodatkową atrakcją książki jest 180 przepisów na oryginalne napoje herbaciane, desery z użyciem herbaty, bądź powszechnie spożywane do niej ciasta.

Ettelea | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Uwaga amatorzy herbacianych napojów! Przygotujcie filiżankę ulubionego naparu i wśród aromatycznych oparów zabierajcie się do czytania. „Ilustrowany leksykon herbaty” jest adresowany właśnie dla Was.

Na wstępie Leszek Rum za pomocą zgrabnego kalendarium przedstawia w pigułce historię herbaty. Dowiesz się między innymi kiedy powstał pierwszy czajnik, kto założył pierwszy sklep herbaciany, a nawet kto po raz pierwszy zastosował herbatę ekspresową.

W omawianych hasłach znajdziesz informacje nie tylko dotyczącye różnych rodzajów herbat ale też noty o państwach zajmujących się uprawą herbaty, roślinach wykorzystywanych do aromatyzowania cudownego napoju oraz osobistościach cenionych w kręgach herbacianych. Wszystko uatrakcyjnione zdjęciami i rysunkami.

Na zakończenie autor proponuje kilka przepisów na napoje herbaciane, poncze oraz desery.
Ogółem zgrabny, nie za gruby i przyjemny w odbiorze leksykon, z którym powinien zapoznać się każdy herbatofil :)

mandżuria | 2010-12-15

To leksykon nie byle jaki, biorąc pod uwagę zamiłowania większości czytelników. Nie jest to żadne dzieło naukowe, a jednak na 170 stronach autor zawarł wiele interesujących haseł związanych z uprawą, rodzajami, parzeniem i okolicznościami powiązanymi z tym cudownym napojem. Dla osób zaznajomionych z podstawowymi pojęciami dotyczącymi herbaty (choć myślę, że wciąż mogą się sporo z tego leksykonu dowiedzieć) ciekawostką może być pokaźne kalendarium, czyli historię herbaty w pigułce. Od „wynalezienia” naparu, aż po wydarzenia bardziej współczesne. Całość leksykonu ilustrują przyjemne zdjęcia, których jakość niestety niekiedy nie jest najlepsza. Być może część winy można zrzucić na papier – ilustracje wyglądają zazwyczaj dużo lepiej na śliskim papierze kredowym, a nie na takim zwykłym… Ale nie jest źle.

Szkoda tylko, że jak to często bywa, wydawnictwo starając się zachęcić do kupna, posuwa się do niedomówień lub wręcz kłamstwa. Na okładce podane mamy, iż w książce znajduje się „180...

biblioskrzynka | 2013-03-19

Dorwałam w Krynicy na wakacjach za grosze i zajmuje honorowe miejsce w moich zbiorach. Leksykon pewnie nie tak obszerny jak obszerne potrafią być bazy internetowe, co nie zmienia faktu, że to pożyteczna i dobrze wydana książka. Sięgam po nią w wolnej chwili dla odświeżenia pamięci pojedynczych haseł. Po zakupie z rozpędu przeczytałam od deski do deski, ale do tego trzeba pewnie i kręćka na punkcie herbaty.

Ania | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015