Inspirująca i inspirowana. Popkultura japońska

Wydawnictwo: Kirin
978-83-62945-04-7
Ola

To publikacja będąca pokłosiem konferencji naukowej o tym samym tytule, która odbyła się w 2011 roku na UMK w Toruniu. Autorzy wskazują na różne dziedziny japońskiej kultury popularnej: filmu, komiksu, animacji, muzyki czy rewii, w których dostrzec można zagraniczne inspiracje. Przedstawiają również przypadki odwrotne, kiedy to japoński produkt kultury masowej posłużył jako kanwa dla interpretacji zachodniej. Analizują, jaki wpływ może mieć ona na sztukę „wysoką”, nawyki konsumenckie, a nawet stosunki międzynarodowe.

Biorąc pod uwagę zwiększające się w naszym kraju zainteresowanie kulturą Japonii, publikacja tego rodzaju na pewno znajdzie licznych czytelników, zarówno wśród młodszych, jak i starszych odbiorców, bowiem napisana jest przystępnie i dotyczy zjawisk znanych z codzienności bądź podobnych do tych z kręgu polskiej popkultury.
Dr hab. Violetta Wróblewska, Zakład Folklorystyki i Literatury Popularnej UMK

źródło opisu: Wydawnictwo Kirin 2011, http://kirin.pl/

źródło okładki: Wydawnictwo Kirin 2011, http://kirin.pl/img/pop.jpg

Dociekliwy_Kotek | 2012-12-30
Przeczytana: grudzień 2012

I co z tego, że książka ma 200 stron, skoro można ją spokojnie okroić o połowę? Co z tego, że temat tak szumnie zapowiedziany, skoro najwyraźniej sił ani wiedzy autorom nie stało?
Tak, marzy mi się duża praca analizująca kulturę popularną w Japonii, również w aspekcie socjologicznym i psychologicznym, nie tylko kulturoznawczym i dlatego rozczarowanie tą książką tak bardzo boli, bo z wycinków i drobiażdżków opracowanych przez autorów esejów nie wyłania się żaden spójny obraz. RPG, koreański pop i trochę anime - i to wszystko? Można odnieść wrażenie, że po prostu grupka ludzi skrzyknęła się, żeby trochę pogadać o seriach, które znają i lubią, a potem napisali o tym po szkolnym eseju i niestety znaleźli wydawcę (przypominam, że lasy giną). Owszem, perełki da się wyłapać, jak fantastyczny esej reinterpretacji carrollowskiej opowieści o Alicji, ale po skończeniu całej książki naprawdę niewiele więcej zostaje w pamięci.
Jeśli ktoś jest zainteresowany, to sugeruję wejść na stronę...

Ola | 2012-02-24

Pierwsza taka ksiazka na naszym rynku i mam nadzieje, ze nie ostatnia. Strasznie sie ciesze, ze ktos w koncu zajal sie na powaznie fascynujacym tematem, jakim jest japonska kultura popularna. Ta ksiazka sklada sie z 10 rozdzialow na rozne tematy, np. popkultura a stosunki japonsko-koreanskie, rewia Takarazuka (a raczej jej teatralna interpretacja), film japonski, manga i anime, japonski hip-hop itd. Szczegolnie te rozdzialy o mandze, filmie i muzyce bardzo zapadly mi w pamiec. Rzetelne, jasne, przemyslane - mila odmiana od stosu chlamu, jaki bywa w tym temacie (glownie mangi) publikowany, szczegolnie w gazetach. To oczywiscie nie jest lektura dla wszystkich, bo nikt tu sie nie zachwyca ta czy inna seria - w koncu to ksiazka naukowa - ale jesli ktos na powaznie interesuje sie japonska popkultura, to w te pedy powinien te ksiazke nabyc.
Jedyne mankamenty to:
-ksiazka wyszla jako analogiczna do tej o japonskim soft powerze, tj. okladki sa podobne, ale grzbiet popkultury jest o 2 mm...

Oshiroi | 2014-03-13

Ciekawa książka. Zwłaszcza rozdziały Popkultura a stosunki japońsko-koreańskie, Manga i anime w przestrzeni sztuki i Yellow Negro.

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 07 stycznia 2016