Papieski Maestro

Świat Książki
2012-02-18
2012-02-18
Magdalena Iwińska

Niezwykła książka wspomnień obejmująca czasy JP2, wzbogacona licznymi fotografiami. Jej Autor, Gilbert Levine, to dyrygent żydowskiego pochodzenia o międzynarodowej sławie.

W przypadku papieża, naszego błogosławionego Rodaka, JP2, wszystko zaczęło się od rodzinnych Wadowic ( szkoła, studia, teatr, kapłaństwo).
W życiu Levine'a, jego duchowa droga-przygoda, muzyczna i artystyczna, głęboka przyjażń z JP2, zaczęła się od Krakowa(!)
W roku 1987, wziął udział w gościnnych występach w tym mieście, perle architektury i kościołów, jeszcze w czasie mrocznej atmosfery reżimu komunistycznego. Wkrótce potem, został dyrektorem muzycznym Filharmonii Krakowskiej. Odtąd, sekwencja wydarzeń naznacza jego życie nieoczekiwanymi spotkaniami z ludżmi Kościoła, wieloma osobistościami Watykanu, a przede wszystkim z JP2:

-" Zaufanie JP2 zachwyciło mnie i onieśmielało".

Od stuleci jego naród nie miał związków z instytucją Kościoła.
Papieski wybór Levine'a, żydowskiego dyrygenta z Nowego Jorku, był bez precedensu!

Autor wspomnień o charakterze powieści, wyznaje:

-" jak nigdy wcześniej, poczułem, co znaczy braterstwo dusz".

Z inicjatywy Gilberta Levine'a, jego wielkiego zaangażowania umysłu i serca, przy współpracy z Ojcem Świętym, zorganizowano kilka koncertów muzycznych o znaczeniu historycznym, jak ten, galowy koncert dla uświetnienia 10-lecia pontyfikatu papieża JP2, potem inny, dla uczczenia ofiar Zagłady czy wreszcie wielki koncert z okazji Jubileuszu 2000 roku, a także wiele innych, pomniejszych o niemałym znaczeniu i randze.

Maestro profetycznie wierzył - i tak się stało- że po stuleciach nieporozumień, to właśnie JP2 zdoła doprowadzić do zbliżenia narodów żydowskiego i polskiego.

-" Teraz już wiedziałem, że muzyka może zabliżnić rany, pogłębiać pamięć i w końcu przynieść pojednanie, a potem bez słów sięgać bezpośrednio do duszy. Tego dowiedziałem się dzięki mojej pracy w Krakowie i dzięki poznaniu JP2".

Emocjonalne, szczere i obiektywne wspomnienia, które zostały spisane z dozą krytycyzmu wobec siebie, wzruszają. Artysta-muzyk, w malowniczy sposób przedstawia swoje spotkania ze wspomnianymi już osobami, a także monumentalne katedry, gdzie odbywały się wspaniałe, niebywałe koncerty. Obrazy sytuacyjne budzą ciekawość i wywołują napięcie oczekiwania na wydarzenia Autora, które udzielają się odbiorcy lektury.

Książkę o dużych wartościach poznawczych, czyta się płynnie i z przyjemnością, jak powieść.

W życiu Levine'a, jego duchowa droga-przygoda, muzyczna i...

Papieski maestro to przydomek Sir Gilberta Levine’a, cenionego amerykańskiego dyrygenta żydowskiego pochodzenia, który w latach 1987−1993 pracował jako dyrektor muzyczny Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie bez precedensu – człowiek zza „Żelaznej Kurtyny”, ba, z wielkiego świata, bo przecież z samej Ameryki, zostaje powołany na wysokie stanowisko w obcym kraju... Odpowiednie służby robią, co mogą, aby zniechęcić Amerykanina do pracy w Polsce. Levine jednak czuje, że nie przez przypadek zaproponowano mu to stanowisko i stopniowo odkrywa swoje powołanie. Szybko zostaje dostrzeżony przez polskie władze kościelne, a stąd do Rzymu już tylko krok. Jego opowieść jest wspomnieniem z Ojcem Świętym w roli głównej. Jest to opowieść o odwadze, niezwykłych dokonaniach – nie tylko muzycznych, trudnych decyzjach, wzruszeniach, przeżyciach, chwilach dumy i szczęścia, jakie Levine’owi dane było przeżywać, kiedy miał zaszczyt przygotować koncerty dla Papieża-Polaka w czasie ważnych wydarzeń takich jak dziesięciolecie pontyfikatu Jana Pawła II, koncert dla upamiętnienia Shoah czyli zagłady Żydów czy Jubileuszowy Koncert Papieski w 2000 roku. Oprócz wspomnień muzycznych pokazane jest też, jakiej precyzji wymaga proces organizacyjny, jeśli dotyczy tak wielkiej osobistości jak sam papież. Ponadto jest to opowieść o pogłębianiu wiary. Jan Paweł II był bowiem dla Levine’a osobą, która wpłynęła na duchowe zmiany w życiu Amerykanina.
Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę o Papieżu-Polaku, na którego dzięki wspomnieniom obcokrajowca, muzyka, można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy niż jest to zwykle przestawiane w biograficznych opracowaniach o Janie Pawle II.

• MamaMa

Dodaj cytat z książki Papieski Maestro