Wyprawa w Dwudziestolecie

Okładka książki Wyprawa w Dwudziestolecie Czesław Miłosz
Okładka książki Wyprawa w Dwudziestolecie
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
612 str. 10 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Liczba stron:
612
Czas czytania
10 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04531-2
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Ocena 9,5
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
130
78

Na półkach: , , ,

Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć nie tylko historię dwudziestolecia 1918-1939 r, ale zrozumieć lepiej, czym jest dzisiejsza Polska - skąd tak naprawdę przyszliśmy. Prawie nic z tej wiedzy nie jest nauczane w szkołach.

Po pierwsze - mamy tu świetny wybór materiałów: z gazet, przemówień, książek itd. z różnych stron i frakcji. Komentarz Miłosza często ogranicza się do kilku zdań. To naprawdę 'perełki' z epoki. Pozwalają też wyrobić sobie zdanie samemu.

Po drugie, autor swoimi skromnymi objętościowo komentarzami, dobrze określa ramy i ogólny charakter tamtego czasu. Taki komentarz jest jednak niezbędny, żeby przekonać się, czym była Polska po odzyskaniu i chwilę przed ponowną utratą niepodległości.

Nie da się zrozumieć dzisiejszych podziałów, konfliktów, polskiego społeczeństwa bez tej wyprawy w dwudziestolecie. Ta książka to umożliwia.

Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć nie tylko historię dwudziestolecia 1918-1939 r, ale zrozumieć lepiej, czym jest dzisiejsza Polska - skąd tak naprawdę przyszliśmy. Prawie nic z tej wiedzy nie jest nauczane w szkołach.

Po pierwsze - mamy tu świetny wybór materiałów: z gazet, przemówień, książek itd. z różnych stron i frakcji. Komentarz Miłosza często...

więcej Pokaż mimo to

avatar
345
120

Na półkach:

Jakkolwiek Autor nie gwarantuje obiektywizmu, przecież wyraźne są starania o jego zachowanie; świadczy choćby dawanie głosu różnym stronom przedwojennych sporów. O obiektywizmie świadczy i to, że nasz ciccerone po tamtej epoce, nie zawsze zabiera głos, czasem komentarz redukuje do minimum (np. w rozdziale o robotnikach),gdy w innych jest wyraźnie rozbudowany (np. rozdział o Żydach). Intrygująca wycieczka napisana (zebrana) w formie antologii przez wielkiego świadka epoki, czasem z jego komentarzem. Odczarowuje dwudziestolecie, pokazując jego mniej znane oblicze: niewyobrażalna nędza chłopów, wiodąca ich do powstania w 1937, wyzysk robotników, represje wobec Rusinów i Litwinów, znęcanie się nad Żydami, jaśniepańska administracja. A obok tego zryw ogólnonarodowy 1920 i powstania śląskie. Antologia obowiązkowa chyba nie tylko dla badających tamtą epokę, ale i chcących zrozumieć współczesność Polski i polskiego społeczeństwa. Dostrzec można czasem frapujące podobieństwa (np. uwaga, że katolicyzm polski podobny jest do hiszpańskiego, a inny niż francuski). Bardzo ważna pozycja.

Jakkolwiek Autor nie gwarantuje obiektywizmu, przecież wyraźne są starania o jego zachowanie; świadczy choćby dawanie głosu różnym stronom przedwojennych sporów. O obiektywizmie świadczy i to, że nasz ciccerone po tamtej epoce, nie zawsze zabiera głos, czasem komentarz redukuje do minimum (np. w rozdziale o robotnikach),gdy w innych jest wyraźnie rozbudowany (np. rozdział...

więcej Pokaż mimo to

avatar
898
127

Na półkach: ,

Dzisaj bez przesady mozna powiedziec,iz tamta Polska jest kraina mityczna,slabo opisana i rzadko zwiedzana przez nowe pokolenia.W 1918 roku Czeslaw Milosz mial lat siedem,w 1939-dwadziescia osiem,wiec jego siatopoglad zostal uksztaltowany prze dzudziestolecie.Kupujac te ksiazke bylem przekonany ze znajde w niej jego wspomienia na temat powjennej Polski,jak bardzo bylem w bledzie,zobaczylem wowczas kiedy zaczelem lekture.Autor doszedl do wniosku ze aby ukazac realia tamtego okresu,postanowil posluzyc sie glosami ludzi,ktorzy wtedy zyli i uczestniczyli w codziennych zmaganiach i wyzwaniach.To opowiec po przez ,pryzmat artykowow prasowych,wywiadow,odezw do ludnosc,jak ze barwnej etnicznie.Innymi slowy:to ksiazka to ogrod wycinkow,co prawda plewionych,bo autor ,nie pozyje bynajmniej na calkowicie bezstronnego obserwatora.

Dzisaj bez przesady mozna powiedziec,iz tamta Polska jest kraina mityczna,slabo opisana i rzadko zwiedzana przez nowe pokolenia.W 1918 roku Czeslaw Milosz mial lat siedem,w 1939-dwadziescia osiem,wiec jego siatopoglad zostal uksztaltowany prze dzudziestolecie.Kupujac te ksiazke bylem przekonany ze znajde w niej jego wspomienia na temat powjennej Polski,jak bardzo bylem w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1428
915

Na półkach: ,

Ciekawe spojrzenie Czesława Miłosza na dwudziestolecie międzywojnie. Odważne, szczere i mądre. Poza sądami i opiniami samego poety znaczną część tej książki stanowią autentyczne dokumenty, fragmenty artykułów lub esejów, które Miłosz wybrał do zacytowania. To wyprawa do epoki jaką znał i jaką teraz wspomina Miłosz. Polecam!!!

Ciekawe spojrzenie Czesława Miłosza na dwudziestolecie międzywojnie. Odważne, szczere i mądre. Poza sądami i opiniami samego poety znaczną część tej książki stanowią autentyczne dokumenty, fragmenty artykułów lub esejów, które Miłosz wybrał do zacytowania. To wyprawa do epoki jaką znał i jaką teraz wspomina Miłosz. Polecam!!!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    141
  • Przeczytane
    83
  • Posiadam
    25
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura polska
    2
  • Do Zdobycia
    1
  • O'key
    1
  • XHp
    1
  • Kulturoznawstwo
    1

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Wyprawa w Dwudziestolecie Zobacz więcej
Czesław Miłosz Wyprawa w Dwudziestolecie Zobacz więcej
Czesław Miłosz Wyprawa w Dwudziestolecie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także