Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
Katarzyna Kołodziej
Karla

Czy wiecie, co łączy Leonarda da Vinci, Mozarta, Einsteina, Disneya, Andersena, Billa Gatesa i mnie? Założę się, że nigdy byście nie zgadli. Dysleksja! Moja znienawidzona pani D.! Będzie mi wierna przez całe życie. „Igor Barbary Ciwoniuk to powieść dobra zarówno dla dzieci z dysleksją, jak i dzieci, które nigdy nie miały z tą przypadłością do czynienia. (…) Pozwoli zapoznać się z dysleksją i...

„Igor Barbary Ciwoniuk to powieść dobra zarówno dla dzieci z dysleksją, jak i dzieci, które nigdy nie miały z tą przypadłością do czynienia. (…) Pozwoli zapoznać się z dysleksją i przede wszystkim z dyslektykami: co czują, w jaki sposób postrzegają świat, jak można im pomóc. Tym zaś, którzy dyslektykami są, (…) daje możliwość nabrania zdrowego dystansu, a także bezpiecznego odreagowania wszystkich stresów, jakie dysleksja na co dzień niewątpliwie wywołuje. Książka ta powinna stanowić również lekturę dla rodziców dzieci z dysleksją. Dzięki niej łatwiej mogliby zrozumieć, co przeżywa ich dziecko. Zrozumieliby również, jak bardzo potrzebna jest mu ich pomoc i wsparcie.
Fragment recenzji Agnieszki Sobich, „Guliwer” 4/2006

Ilustrator: Katarzyna Kołodziej

źródło opisu: www.wyd-literatura.com.pl

źródło okładki: www.wyd-literatura.com.pl

Magnarry | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Czytałam tą książkę jednym tchem. Bardzo ciekawiła mnie historia Igora, o którym wzmianka była w książce "Ania". Barbara Ciwoniuk bardzo sprytnie sprowokowała do przeczytania jej. Szkoda, że nie zaczęłam czytać najpierw tej, a następnie "Ani". Mimo to i tak książka zachwycająca i godna polecenia dla młodzieży jak i dla rodziców i nauczycieli. Nie mogę się doczekać kolejnych książek mojej ulubionej polskiej pisarki :D

sqiki | 2015-12-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w ostatnim czasie. Trudno mi powiedzieć, żeby była oryginalna. Raczej miała oryginalne spojrzenie na tematy całkiem pospolite. Przede wszystkim podobał mi się humor powieści. Trudno mi to opisać. Weźmy na przykład zwykły problem. No okej, jest, większy lub mniejszy, raczej nieciekawy. Ale co jeśli przedstawimy ten problem jako część nas samych? jako nasz atut właśnie, coś z czym się pogodzimy, postaramy coraz bardziej zwalczać, ale nie wyrzekać, nie udawać, że go nie ma. Coś, co nazwiemy w sposób tylko dla nas zrozumiały.
Igor jest bohaterem na pewno dojrzałym jak na gimnazjalistę i myślę, że coraz mniej takich można spotkać w prawdziwym życiu.

Karolka | 2011-03-24

Jedna z moich ulubionych lektur.
Jest to "pamiętnik", jeśli można tak to nazwać, nastoletniego Igora. Opisuje tam cześć swojego życia-przeżycia, traumy, stresy, okoliczności. Czyta się szybko i miło.
Polecam.

Mia | 2015-07-04

"Igor" to opowieść o przygodach świeżo upieczonego gimnazjalisty, który nosi to imię. Każdy rozdział, pisany z perspektywy chłopca, to nowa porcja jego przemyśleń i zdarzeń w jego życiu.
Książka p. Barbary Ciwoniuk ma zaledwie sto czterdzieści kilka stron, ale napisana jest małym drukiem, więc znów taka krótka nie jest. Występuje w niej narracja pierwszoosobowa; narratorem jest Igor, główny bohater, przez co łatwiej się z nim identyfikujemy. Lektura napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla młodzieży. Historie w niej zawarte są ciekawe i wciągające, zwłaszcza ostatnia.
Serdecznie polecam każdemu. Pani Ciwoniuk po raz kolejny udowodniła, że polska literatura młodzieżowa może być genialna.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2011

Okładki całej serii ohydne. Ale nie oceniajcie tej książki po okładce. W środku nienajgorsza.
Dla nastolatków w wieku gimnazjalnym, płci obojga. Matka takiej nastolatki/nastolatka też znajdzie trochę przyjemności z czytania i dyskusji z dzieckiem.

Weronika | 2016-06-19

Świetna książka do czytania dla "świeżo upieczonego gimnazjalisty" pokazuje problemy typowego nastolatka, który wychowuje się w niepełnej rodzinie.

Sama nigdy bym po nią nie sięgnęła. Czytałam ją tylko dla tego, że jest to lektura, jednak jest napisana strasznie w prosty sposób i młodzieżowy. Część rzeczy mi się podobała, część nie. Wiele przeżyć bohatera spotyka lub spotkało każdego. Historia Igora nie przyprawia o dreszcze, ani nie zanudza na śmierć [może troszkę "czasami"] jednak przyjemnie czytało się całą powieść :)

Według mnie pani "D" [dysekcja] jest opisana jak najgorsze co może mieć Igor, chociaż mądrzy ludzie ją mieli (ja chyba też :D ).

Ostatecznie polecam "Igora" Barbary Ciwoniuk do przeczytania dla każdego co ma dysekcje lub zaczyna swój nowy etap edukacji w gimnazjum :)

Kasiasss | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 lipca 2013

Książkę szybko i przyjemnie się czyta m.in. przez język którego używa autorka. Dla gimnazjalistów.
Gdy B. Ciwoniuk była u nas w szkole i opowiadała o tej książce wielką wagę przywiązywała do dysleksji Igora. Wewnątrz okładki mamy wypisanych znanych dyslektyków, Igor opowiada o swoich wcześniejszych problemach w szkole przez tą chorobę jednak w sumie nie ma ona wpływu na bieg aktualnych wydarzeń, a moim zdaniem szkoda :/

| 2013-11-01

Książka jest dobra. Czytałam już lepsze, ale ta ma w sobie to coś. Opowiada o nastoletnim Igorze i jego problemach. Język jest prosty i przyjemny, więc szybko się czyta. Autorka w realistyczny sposób przedstawia kłopoty wieku dojrzewania. Perypetie Igora są bliskie wielu nastolatkom, więc polecam tę książkę głownie gimnazjalistom, chociaż starszym na pewno też się spodoba.

Eliza | 2013-05-25
Przeczytana: 24 maja 2013

Okładka tak jak i dwóch pozostałych części nie zachwyca .
Wstęp mnie nie zaciekawił , ale później mnie wciągnęło i bardzo fajnie mi się czytało. Polecam na zabicie czasu bardzo szybko się czyta , nie za długa w sam raz :)

Jungra | 2011-09-25
Przeczytana: 22 września 2011

OPIS:
Igor jest gimnazjalistą,którego najbliższą rodziną jest tylko matka. Ojciec opuścił rodzinę,twierdząc ,że nie kocha już swojej żony. Chłopiec przeżywa różne przeciwności życiowe. Jak każdy człowiek ma swoich wrogów. Jest to banda Różyczki. Wyłudzają pieniądze od innych,by ci nie oberwali od nich. Każdy płaci. Igor jest osobą twardą i nie zamierza oddawać ciężko zarobionych przez matkę pieniędzy. Niestety ponosi przez to konsekwencje. Udało mi się uciec przed bójką dzięki nowo poznanemu przyjacielowi,który wiekowo jet starszy od rodzicielki Igora. Ten pomaga mu w unikaniu bandy. Pewnego razu matka Igora zostaje obrzucona obelgami od bandy Różyczki,którzy często stają w klatce schodowej. Igor nie wytrzymuje patrzenia na matkę jak płacze. Bierze parasol i wybiega w mróz na pojedynek. Skończyło się źle dla niego,gdyż bym tylko jeden,a ich więcej. Selma,bo tak miała na imię rodzicielka głównego bohatera książki, zaniepokojona nieobecnością syna zaczyna go poszukiwać. Znajduje...