Oceansoul

ZAWARTOŚĆ TOMU Barrington J. BAYLEY "Statek Zagłady" NEW Harlan ELLISON "Chłopiec i jego pies" Nebula, nominacja Hugo Fritz LEIBER "Zdążyć na Zeppelina" Hugo, Nebula, nominacja Locus George R.R. MARTIN "Pieśń dla Lyanny" Hugo, Locus, nominacja Nebula Larry NIVEN "Gwiazda neutronowa" NEW Hugo Marek ORAMUS "Opowieść Wigilijna" NEW Robert SHECKLEY "Bilet na Tranai" Robert SILVERBERG "Tajemny...

ZAWARTOŚĆ TOMU
Barrington J. BAYLEY "Statek Zagłady" NEW
Harlan ELLISON "Chłopiec i jego pies" Nebula, nominacja Hugo
Fritz LEIBER "Zdążyć na Zeppelina" Hugo, Nebula, nominacja Locus
George R.R. MARTIN "Pieśń dla Lyanny" Hugo, Locus, nominacja Nebula
Larry NIVEN "Gwiazda neutronowa" NEW Hugo
Marek ORAMUS "Opowieść Wigilijna" NEW
Robert SHECKLEY "Bilet na Tranai"
Robert SILVERBERG "Tajemny gość" Locus, nominacja Hugo, nominacja Nebula
Clifford D. SIMAK "Wielkie podwórze frontowe" Hugo
Michael SWANWICK "Legiony czasu" NEW Hugo, nominacja Locus
Jack VANCE "Księżycowa ćma"
Roger ZELAZNY "Bramy jego twarzy, lampy jego ust" Nebula, nominacja Hugo

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2012

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/rakietowe_szlaki_tom_5/

Bartosz Bolechów | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Piąty tom „Rakietowych szlaków” przyniósł 11 dobrych, bardzo dobrych i znakomitych tekstów oraz jedno tradycyjnie pasujące tu jak pięść do nosa polskie opowiadanie utrzymane w poetyce „chrześcijańskiego fantasy” (słaba „Opowieść wigilijna” Marka Oramusa, demonstrująca raczej wbrew intencjom selekcjonerów antologii prowincjonalizm naszej fantastyki, zapatrzonej w narodowy pępek, religijne fantasmagorie, a najczęściej jedno i drugie: rzuca się to w oczy zwłaszcza po psychopatologicznej „Karze większej” i żenującej „Szosie na Zaleszczyki”, zamieszczonych w poprzednich tomach).

O ile w tomie czwartym tematem przewodnim była w moim odbiorze (czasem udana) próba przełamywania różnic międzykulturowych, tutaj klamrą tematyczną wydał mi się wątek jednostkowej alienacji i motyw outsiderów niechętnych opresyjnej, zepsutej cywilizacji. To ostatnie jest niewątpliwie bardzo amerykańskie, ale też nadreprezentacja amerykańskich pisarzy w tomie piątym okazała się wyjątkowo silna.

Pozornie...

addam23 | 2013-11-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 listopada 2013

Chyba najlepszy do tej pory tom Rakietowych Szlaków.
Przede wszystkim mamy w nim 1 wybitne opowiadania i 2 bardzo dobre, a średniaków jest bardzo malutko.

Opowiadaniem wybitnym, które na pewno na długo pozostanie w pamięci (których chyba brakowało w tomie 3 i 4) jest "Pieśń dla Lyanny" Martina.
Mamy tu Boga, miłość, poświęcenie, sens życia w formie takiej, że targają nami przeróżne uczucia. Sami nie wiemy czy mamy być obrzydzeni, zachwyceni, czy podziwiać, czy potępiać.

Do bardzo dobrych zaliczył bym:
Jack Vance - "Księżycowa ćma". Wyborne opowiadanie etnologiczno-językoznawcze.
Harlan Ellison - "Chłopiec i jego pies". Niezwykle mocna i brutalna wizja przyszłości. Można mieć jak najbardziej skojarzenia z 'A Clockwork Orange", z robiącym wrażenie zakończeniem.

Dobry wysoki poziom odnajdziemy w:
Barrington Bayley "Statek Zagłady". Bardzo nastrojowe (i ponure) opowiadanie mocno fantasy podszyte. Działa na wyobraźnię.
Robert Sheckley "Bilet na Tranai". Zabawne, pomysłowe. W...

dystop | 2018-01-06
Megapodius | 2017-12-23