Mój dziadek Picasso

Książka jest przypisana do serii/cyklu "83-919068-0-9". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Historia i Życie
Grand-pere
83-919068-0-9
czuan

W chwili śmierci malarza, w 1973 roku, Marina była dwudziestodwuletnią dziewczyną. Po trzydziestu latach decyduje się na opowieść o swoim dziadku - opowieść o ranach z dzieciństwa, które trudno było wyleczyć.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: priv

Ania | 2013-10-04

Książke przeczytałam dosyc dawno ale pamiętam ,że wstrząsnęła mną postawa malarza wobec swojej bliskiej rodziny.Kazdy wie ,że był to sławny artysta ale dzięki jego wnuczce Marinie poznajemy jakim był okrutnym i bezwzględnym człowiekiem dla swoich bliskich osób.Lepiej traktował swoją koze ,która mogła demolować mu dom i obgryzac meble ,niz własne wnuki ,które przychodziły do niego w odwiedziny i czasami nie były nawet wpuszczone.Polecam przeczytanie tej lektury ,na pewno Was zaciekawi

Marcelina | 2012-07-18

Dzięki spisanym słowom jego wnuczki, możemy poznać Picassa z innego punktu widzenia - nie przez pryzmat wielkiego, nieco szokującego, artysty, lecz przez pryzmat tego, jakim był dziadkiem i ojcem...albo może nim tak naprawdę nie był?
Warto przeczytać, choćby po to, żeby poznać prywatne życie wielkiego malarza.

joola | 2017-08-31

Cóż, życie jest złotem przeróżnych zdarzeń... na jedne mamy wpływ na inne nie....Warto przeczytać o nich w kontekście życia Mariny Picasso

jaalek4 | 2014-03-09
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Co widzimy, mając przed sobą "Panny z Awinionu"? Szok? Awangardę? Sztukę (sic!) ? Czytamy to malarstwo na tyle sposobów, na ile to możliwe (a raczej: ile jest obserwujących nas samych w danej chwili). Jednak mało kiedy zastanawiamy się nie "co autor miał na myśli", a "co autor myślał" albo "co zrobił przedtem/zaraz potem". Po przeczytaniu zwierzeń wnuczki Picassa na wspomniane już dzieło należałoby spojrzeć z lekkim uczuciem trwogi. Trudno bowiem pisać o TAKIM człowieku jako o człowieku, trudność ta jest tym większa, jeśli jest to ktoś z tej najbliższej rodziny.
Pablo Picasso jest przykładem na to, w jaki sposób nazwisko staje się ważniejsze od tego, kto je nosi. Z jednej strony pojawia się w nas pewnego rodzaju zrozumienia dla artysty. "No dobrze, zachowywał się, jak się zachowywał, ale ON MÓGŁ.". Z drugiej strony odzywa się w nas współczucie już nie tylko co dla osób w jego najbliższym otoczeniu, a nawet i dla samych dzieł, że żeby mogły powstać, poświęcić trzeba było wiele...

onazla | 2012-10-11

artysta pokazany w sposob ktorego nie znamy,byc moze zbyt osobiscie,byc moze przez pryzmat wlasnych uczuc,byc moze niesubiektywnie,byc moze zbyt ekstrentycznie a jednak ciekawie i wciagajaco.dla fanow pabla polecam serdecznie

MagdaM | 2012-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2012

Jest to książka raczej o Marinie niż samym Picassie. Być może była częścią terapii. Wydaje mi się, że problem tej biednej dziewczyny i jej brata raczej nie tkwił w samym Picassie, ale rodzicach dzieci. Picasso, wierze, że był taki jak go opisała Marina, mógł być egoistą, ale też jako artysta zmanipulowany sławą, kobietą i swoim własnym geniuszem, mógł wielu rzeczy też nie widzieć. Nie wiem, czy takie słuszne jest oskarżanie go o wszystko. Największą krzywdę dzieciom zrobili ich rodzice. Pijaństwem, lenistwem, kłótniami, histeriami i chorą dumą. Mam mieszane odczucia w stosunku do tej książki. Jednak rozumiem krzywdę jakiej doznała Marina.

Titka Brak | 2016-04-26
Przeczytana: kwiecień 2016

Ciekawa. Ale czegoś mi tu brakowało.

falka | 2016-07-15
Sylwia Zabłocka | 2015-04-08