Mózg, umysł, świadomość. Poznać i zrozumieć człowieka

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-044-2
popularnonaukowa
Czołczomiaka

Jeszcze w XVII w. angielski filozof Henry More porównywał zawartość ludzkiej głowy do miski twarogu. W pewnym sensie trudno mu się dziwić. Mózg nie prezentuje się zbyt okazale w porównaniu np. z sercem, które przez stulecia uważano za siedlisko duszy. Dziś jednak wiemy, że to właśnie on odpowiada za nasze myśli, emocje, wspomnienia, wyobraźnię – ba, nawet za narkotyczne wizje i obcowanie z duchami zmarłych. A im lepiej poznajemy działanie mózgu, tym bliżej jesteśmy odpowiedzi na odwieczne pytanie: co tak naprawdę czyni nas ludźmi? Czytając tę książkę dowiesz się m.in.: - którą część mózgu jako pierwszą będzie można zastąpić komputerem, - czy moglibyśmy w ogóle zrezygnować ze snu (i dobrze się z tym czuć), - czym różnią się „szare komórki” nastolatka od tych u dorosłego człowieka, - w której części ciała może znajdować się to, co nazywamy osobowością, - czy istnieją legalne dopalacze zwiększające koncentrację czy poprawiające pamięć, - i dlaczego dopiero niedawno uczeni odkryli, że myślimy nie tylko za pomocą neuronów.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,1,29,309,mozg-umysl-swiadomosc.html

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,1,29,309,mozg-umysl-swiadomosc.html

Kaś | 2014-07-27
Na półkach: Biblioteczka domowa
Przeczytana: 26 lipca 2014

Styl pisania bardziej publicystyczny niż popularnonaukowy, ale czego innego czytelnik może się spodziewać po zbiorze artykułów Focusa? Książka prosta, raczej porządkująca dotychczasową wiedzę ze szkoły lub innych (bardziej obszernych i naukowych)źródeł, ale przez to przystępniejsza dla czytelnika w ogóle nie obeznanego w temacie mózgu. Dla mnie za dużo w tym wszystkim farmaceutyki - czysto subiektywne odczucie, po prostu najmniej chętnie mi się o tym czytało, a było tego sporo.

Łukasz | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Podstawowa wiedza przedstawiona w nie do końca naukowy sposób, nierzadko publicystyczny. Artykuły powstałe przeważnie na kanwie innych książek i, co śmieszne, to fragmenty z tych książek są najciekawsze. Poza tym kilku autorom Focusa racjonalizm nakazał uznać, że Bóg nie istnieje i za wszelką cenę trzeba ludziom wbić to do głowy, np. przy pomocy nauki. Warto tylko pamiętać że nauka o mózgu dopiero raczkuje - więc próba CAŁKOWITEGO wyjaśnienia mechanizmów rządzących światem, zaprzeczenia słuszności religii, są jak na razie infantylne i śmieszne :). Cóż, książka kupiona za dychę w biedronce przy okazji kupowania mleka i bułek, i czego tu się spodziewać.

Charlie1608 | 2016-06-18
Na półkach: Naukowe
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Ciekawa, dobra. Dużo faktów.
Czasem z lekkim przymrużeniem oka ;)

szklaneczkus | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Wiedza w książce dość banalna i oklepana, choć porusza ciekawe wątki. Polecam osobom, które lubią lekką lekturę.

lindas | 2016-05-18
Przeczytana: 17 maja 2016

Zapychacz czasu do tramwaju czy kolejki. Można poczytać choć treść pobieżna i popularnonaukowa.

Maanwe | 2014-10-30

Większość felietonów ciekawa.

Jednakowoż kilka felietonów to kompletne bzdury.

pretender1980 | 2012-07-31
Przeczytana: 14 maja 2012

Ciekawa książka popularno - naukowa rozbudzająca wyobraźnie czytelnika.

sabrisia | 2017-01-01
Na półkach: 2017