Conduit

Wydawnictwo: Loose Id
978-1-59632-229-5
angielski
jasnastrona

Think all blood is the same? Think again. Copper has always been in her twin sister's shadow. But now her sister's been kidnapped, and only Copper can save her. Trouble is, she'll need help—from a domineering vampire who knows just how special Copper truly is. Bastian knows Copper is a rare woman, and not just because of the mind-bending passion she makes him feel. Copper is a Conduit—a rare...

Think all blood is the same? Think again.

Bastian knows Copper is a rare woman, and not just because of the mind-bending passion she makes him feel. Copper is a Conduit—a rare human whose blood can magnify a vampire's powers. Now he has to protect her, claim her for his own... and somehow keep his vampire brethren from discovering her secret.

Copper has what she's always wanted, to be unique and special. But being the Conduit isn't a bed of roses. She could be used by Bastian's vampire enemies for all eternity—or killed to prevent it. And how can Bastian himself resist the urge to taste blood so rare?

źródło opisu: http://www.mechelearmstrong.com/book_conduit.html

źródło okładki: http://www.mechelearmstrong.com/book_conduit.html

Aaana | 2014-11-22

Dwie siostry bliźniaczki i jeden wampir. Crimson poznała pierwsza Bastiana łączyły ich intymne zażyłości lecz nie miłość. Copper jej biźniaczka po dziwnym telefonie postanawia odszukać ją by upewnić się że nic jej nie grozi. Zaczyna się od tego że postanawia udawać że jest Crim, lecz Bastian od początku wiedział że to druga bliźniaczka. Bas poczuje głębsze uczucie ale czy Copper się zdecyduje w końcu to prawie jak odbicie jej faceta. I czy uda się jej uratować siostre....

Anna | 2017-03-25
Przeczytana: 2017 rok