Spectator. Wybór

Okładka książki Spectator. Wybór Joseph Addison, Richard Steele
Okładka książki Spectator. Wybór
Joseph AddisonRichard Steele Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II publicystyka literacka, eseje
565 str. 9 godz. 25 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka Narodowa: Seria II
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1957-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
565
Czas czytania
9 godz. 25 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zofia Sinko
Tagi:
biblioteka narodowa spectator anglia publicystyka esej
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Spectatora można nazwać jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym w ogóle, magazynem opinii, którego wpływ na publicystykę europejską daje się zauważyć przez cały okres oświecenia - wystarczy wspomnieć choćby wzorowanego na Spectatorze polskiego Monitora, w którym często pojawiały się dyskursy tłumaczone z wydania angielskiego.

Jak przystało na publicystów Addison i Steele oraz ich czasowi współpracownicy swoje dyskursy poświęcają sprawą sprawom bieżącym, zaprzątającym opinię publiczną i dotyczącym aktualnych wydarzeń. Steela i Addisona nie zajmują tylko kwestie polityczne (eseje o damach wykazujących nadmierne zainteresowanie polityką) czy ekonomiczne (eseje o Giełdzie Londyńskiej i obyczajach kupieckich) - ta para niezwykle bystrych i uważnych obserwatorów poświęca liczne dyskursy społecznym nowinkom i ciekawostkom, nie pomijając niemal żadnej grupy społecznej, aspektu życia czy popularnej rozrywki(nowe trendy w modzie, damska płochość i próżność, nowoczesna edukacja, wreszcie nowości teatralne i najpopularniejsze sztuki).
Wybór esejów publikowanych w Spectatorze składają się zatem na fascynujący, barwny i zróżnicowany obraz angielskiego społeczeństwa w XVIII wieku, którego próżno szukać w opracowaniach historycznych i monografiach. Kolejne dyskursy przedstawiają zatem arystokratycznych próżniaków, młode panienki z dobrych domów, służki, szwaczki, modystki, kupców, polityków, mieszczan i środowisko wiejskiej szlachty prezentując przy tym tematy najważniejsze i najbardziej zajmujące każdą z grup.
Eseje Spectatora tworzą przy tym doskonały obraz oświeceniowej etyki i moralności, odwołujących się do zdrowego rozsądku, racjonalizmu, wysokiej etyki, gdzie nacisk kładzie się raczej na uczciwość, skromność i szlachetność niż na nadmierną pobożność. Na uwagę zasługuje sposób piętnowania takich wad i zachowań jak pogoń za uciechami, bezmyślne uleganie modzie, lenistwo, przesądność, brak rozwagi i krytycznego myślenia - łagodne w krytyce eseje są jednocześnie boleśnie celne, a zawarte w nich bardzo wyważone i światłe spostrzeżenia, uwagi i prawdy nie straciły nic ze swojej aktualności.
Wreszcie krótka forma, dowcip i swada, zdumiewająca celność obserwacji i delikatnie ironiczny humor równoważą wcale poważną treść i oprócz tego, że uczą, stanowią doskonałą rozrywkę.

Na osobną wzmiankę zasługuje tłumaczka, Zofia Sinkowa, która w swojej pracy nie tylko oddała ducha oświeceniowej prozy, jej staranną prostotę i klasyczną wręcz przejrzystość wywodu, ale i podjęła się imponującego dzieła redaktorskiego i edytorskiego.

Spectatora można nazwać jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym w ogóle, magazynem opinii, którego wpływ na publicystykę europejską daje się zauważyć przez cały okres oświecenia - wystarczy wspomnieć choćby wzorowanego na Spectatorze polskiego Monitora, w którym często pojawiały się dyskursy tłumaczone z wydania angielskiego.

Jak przystało na publicystów Addison i Steele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    4
  • 9) Literatura brytyjska
    1
  • BN seria II
    1
  • Chcę mieć
    1
  • We fragmentach
    1
  • Publicystyka/eseistyka/humanistyka
    1
  • 8) Proza
    1
  • Lingwistyka
    1
  • Tomy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Spectator. Wybór


Podobne książki

Przeczytaj także