9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Wybór ponad stu esejów publicystycznych ukazujących się w angielskim magazynie Spectator od 1711 roku.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-17
Przeczytana: marzec 2012

Spectatora można nazwać jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym w ogóle, magazynem opinii, którego wpływ na publicystykę europejską daje się zauważyć przez cały okres oświecenia - wystarczy wspomnieć choćby wzorowanego na Spectatorze polskiego Monitora, w którym często pojawiały się dyskursy tłumaczone z wydania angielskiego.

Jak przystało na publicystów Addison i Steele oraz ich czasowi współpracownicy swoje dyskursy poświęcają sprawą sprawom bieżącym, zaprzątającym opinię publiczną i dotyczącym aktualnych wydarzeń. Steela i Addisona nie zajmują tylko kwestie polityczne (eseje o damach wykazujących nadmierne zainteresowanie polityką) czy ekonomiczne (eseje o Giełdzie Londyńskiej i obyczajach kupieckich) - ta para niezwykle bystrych i uważnych obserwatorów poświęca liczne dyskursy społecznym nowinkom i ciekawostkom, nie pomijając niemal żadnej grupy społecznej, aspektu życia czy popularnej rozrywki(nowe trendy w modzie, damska płochość i próżność, nowoczesna edukacja, wreszcie...

Olsko_Ulrich | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017