Książka Roku 2018
Fronda, seks, katolicyzm
czasopisma
A--

Spis treści: Jedinaja Polsza Zdaniem Maksima Samorukowa, jednej z gwiazd rosyjskiego Internetu, system stworzony przez Donalda Tuska w Polsce w sposób doskonały przypomina model skonstruowany w Rosji przez Władimira Putina. Aleksander Bocianowski Napis wyryty na korze mózgowej Jacka Żakowskiego Poezja. Eryk Dostatni Triumf historycznych analogii, czyli „puste miejsce” w polityce...

Spis treści:

Jedinaja Polsza
Aleksander Bocianowski

Napis wyryty na korze mózgowej Jacka Żakowskiego
Poezja.
Eryk Dostatni

Triumf historycznych analogii, czyli „puste miejsce” w polityce polskiej
Analogie są jak syreny z Odysei. Pod ich wpływem jesteśmy natchnieni, lecz jednocześnie unieruchomieni, zamknięci na drogę do przekształcenia rzeczywistości w nowe, trwałe skutki.
Marek A. Cichocki

Bitwa o Smoleńsk
Smoleńsk to klucz do zwycięstwa. Kto wygra batalię smoleńską, ten zdobędzie władzę nad Rzeczpospolitą. O polsko-ruskich bojach o Smoleńsk toczonych już wieki temu (w tym o zdobyciu twierdzy smoleńskiej przez armią koronną, dowodzoną osobiście przez króla Zygmunta III Wazę) z brawurą opowiada Przemysław Mazur

Juliusz Słowacki pyta o prawdę
W swym płomiennym poemacie Rozmowa z matką Makryną Mieczysławską Juliusz Słowacki w pełnych pasji słowach krytykował martwotę i bezduszność Watykanu, gdzie widać „ohydną wszędzie cześć bałwanów”.
Grzegorz Górny

Blogowisko
Krytyka, komentarze i inne wycieczki pod adresem wyborów parlamentarnych 2011. Parę słów od internautów prezentuje w tradycyjnym zestawieniu: fronda.pl

Teologia ciała jako teologia oporu
O świcie dnia Bożego Narodzenia, w Jutrzni, od wieków chrześcijanie śpiewają początek pierwszej Ewangelii, Genealogię Jezusa Chrystusa. Ten łańcuch ciał to ludzka historia Historii Zbawienia, historia pasji, tragedii rodzinnych, zaufania, namiętności, seksu, bolesnych porodów, zdrad i wiary.
Artur Mrówczyński-Van Allen

Życie seksualne katolików, albo Adam i Ewa w poszukiwaniu aureoli
Małżeństwo nie stanowi zwykłego przejawu zwierzęcości, którą musimy w jakiś sposób uczyć się przeżywać przez kulturalne sublimowanie. Czym zatem jest i jak się stosuje w praktyce?
ks. Robert Skrzypczak

Edukacja seksualna w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej
W mediach pojawiają się głosy, jakoby w polskim systemie oświaty nie realizowano edukacji seksualnej młodzieży, co miałoby powodować negatywne skutki dla samej młodzieży i dla całego społeczeństwa. Fakty i liczby zestawiają: dr Krystyna Kluzowa, prof. dr hab. Janina Palus i dr hab. Jadwiga Wronicz (druk za: „Wychowawca” 6/2011)

Seks, rozsądek i cywilizacja
O skutkach „sprawdzania się” i o skutkach czystości przedmałżeńskiej, a także o przymusie edukacji seksualnej w niemieckich szkołach, jego przyczynach i konsekwencjach z Gabriele Kuby rozmawia Tomasz Rowiński.

Przezwyciężyć rozum sekularny
Nie wierzę, by jakakolwiek strategia zdobywania wpływu lub władzy w naszych społeczeństwach przyniosła jakąkolwiek korzyść sprawie chrześcijaństwa. Rzeczywisty „wróg” nie znajduje się tak naprawdę poza nami, tylko wewnątrz nas.
Arcybiskup Francisco Javier Martínez

O wyższości własnej chwały nad prawdą, albo rządzą nami bękarty Dantego
To jeden z najbardziej frapujących problemów dzisiejszej polityki: jak to możliwe, że osoba publiczna, deklarująca prywatnie wiarę katolicką, z pełną premedytacją występuje przeciw zasadom tej wiary, argumentując to „skutecznością”, laickością państwa lub etosem urzędniczym?
Tomasz Rowiński

Kapitalizm 3.0 według Benedykta XVI
Papieska encyklika Caritas in veritate (CV) od momentu ukazania się w 2007 roku budzi kontrowersje i roznieca intelektualne debaty. Czy po okresie „liberała” Jana Pawła II mamy do czynienia z ofensywą „socjalistycznego” Benedykta XVI?
Maciej Bazela

Marx pod wpływem Marksa
Arcybiskup Marx nawołuje do stworzenia globalnego państwa opiekuńczego. Kryje się za tym prosta logika: skoro państwo opiekuńcze to szczyt osiągnięć cywilizacji chrześcijańskiej, to należy nim objąć cały glob.
Tomasz Teluk

W poszukiwaniu kluczy do pontyfikatu Jana Pawła II
O niestandardowej biografii Karola Wojtyły „Giovanni Paolo II” autorstwa Andrei Riccardiego pisze Paweł Skibiński

Grzech na duszy
Parfenowi coraz trudniej było spać. Niby wiosna przyszła, ptaszki śpiewają, zielenieć zaczyna dookoła i pachnie, a zasnąć nie można. Sen nie przychodził, a gdy już przyszedł nad ranem, to on wolał się obudzić. Najgorsze były te czaszki…
Sebastian Reńca

Chichot na zadupiu
Jedni uskarżają się, że zadupia u nas za dużo. Inni, że za mało. Jedni z zadupia chcieliby nas wyprowadzić, a inni w nim zamknąć. Jeszcze inni to nasze położenie mają głęboko. Zgody w tym podzielonym narodzie nie znajdziecie.
Mateusz Matyszkowicz

7,76 (25 ocen i opinii)
Winna
Alicja Sinicka

8,42 (52 ocen i opinii)
Dawno, dawno temu... we śnie. Mroczna baśń
Liz Braswell

6,68 (259 ocen i opinii)
Okrutne pragnienie
Araminta Hall

6,83 (24 ocen i opinii)

Bardzo dobry numer. Szczególnie polecam artykuł "Życie seksualne katolików, albo Adam i Ewa w poszukiwaniu aureoli" ks. Roberta Skrzypczaka traktujący o małżeństwie w rozumieniu katolickim zgodnie z naukami Jana Pawła II, który wzmocnił znaczenie związku kobiety i mężczyzny. To bardzo postępowe nauki, w których Kościół nie unika tematu miłości i seksu i otwarcie mówi o ich sakralnym znaczeniu.

autofikcja | 2013-09-04
pipin | 2013-05-21