Andriej Rublow. Mistrz niewidzialnej strony

Wydawnictwo: W drodze
978-83-7033-790-2

Książka i film o Andrieju Rublowie - rosyjskim mnichu, świętym prawosławnym, pisarzu, który jest uważany za najwybitniejszego przedstawiciela moskiewskiej szkoły pisania ikon. Postać, która zafascynowała pisarza Andrzeja Turczyńskiego oraz reżysera Andrieja Tarkowskiego. Andriej Arsienjewicz Tarkowski (1932-1986) Rosyjski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i aktor. Uważany za jednego z...

Andriej Arsienjewicz Tarkowski (1932-1986) Rosyjski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i aktor. Uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej. Jego dzieła zdobywały nagrody na festiwalach filmowych w Cannes i w Wenecji. Sam twórca w 1980 roku został laureatem nagrody im. Luchina Viscontiego. Reżyser filmów: Zabójcy, Dzisiaj przepustki nie będzie, Walec i skrzypce (tyt. pol.: Mały marzyciel), Dzieciństwo Iwana (tyt. pol.: Dziecko wojny), Andriej Rublow, Solaris (adaptacja powieści Stanisława Lema), Zwierciadło, Stalker, Czas podróży, Nostalgia, Ofiarowanie.

Film Andriej Rublow ponownie trafia do polskiego widza w wersji DVD w 35 rocznicę śmierci artysty, która przypada 29 grudnia 2011 roku.

W książce znajdą się się dwie płyty na jednej z nich film, na drugiej materiały dodatkowe: wywiady z aktorem Jurijem Nazarowem (grającym wielkiego księcia włodzimierskiego) oraz żoną reżysera Mariną Tarkowską i relację z planu zdjęciowego!

źródło opisu: Wydawdnictwo W drodze, 2011

źródło okładki: Strona Wydawnictwa W drodze

Elisheva | 2012-12-27

Bardzo interesuję się tematyką ikon, a jedną z moich ulubionych jest Ikona św. Trójcy Rublowa. Również życie tego artysty było dla mnie nieznane, dlatego uznałam, że "Mistrz niewidzialnej strony" będzie idealną pozycją do czytania. Czy książka spełniła moje oczekiwania? Cóż...Powiem tylko,że udało mi się dobrnąć do ostatniej strony. Z całym szacunkiem do ikon, ale książka jest przeraźliwie miałka, monotonna i bezbarwna. Trzy punkty które dałam są za okładkę (nie tą, która jest prezentowana tutaj, ja czytałam wydanie, na którym na okładce była ikona).

Heremit | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017