Szable lisowczyków

978-83-11-12220-8
lisowczycy, XVII wiek
historyczna
Nocny_Grabarz

Akcja książki dotyczy głównie wojen z Turkami w latach 1620-1621, czyli kampanii cecorskiej i chocimskiej. To książka wyjątkowa cenna i ciekawa, z bardzo bogatą akcją. Obok wydarzeń historycznych są tu epizody fikcyjne, jednak umiejętnie nacechowane klimatem epoki. A więc znakomicie, żywo i barwnie pokazane bitwy, a oprócz tego niezauważone przez historyków potyczki czy pojedynki. Obok...

Obok świetnie scharakteryzowanych postaci historycznych spotykamy tu bohaterów fikcyjnych, ale nie anachronicznych, z ich przygodami i przypadkami. Barwy dodaje książce nietypowy wątek miłosny. Warto też wskazać na wyjątkowość w naszej beletrystyce wątku galerniczego, w którym autor ze szczególną intuicją wczuwa się w losy więźniów przykutych na galerach do wioseł.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5625&page=1

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5625&page=1

wiking | 2012-03-13

żniwiarze spod Kircholmu, szaleni jeźdźcy Lachistanu, a także wiele innych postaci: bogaterów, szuj i łachudr w typowo polskim piekiełku, przy tym barwny język i żywe opisy pól bitewnych dają nam obraz zniszczeń, które niesie wojna oraz pokazują przyczyny porażającej historii Rzplitej, która od wielkości stoczyła się na samo dno - aktualne?

tomsn | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Czyta się dobrze ze względu na bogaty, stylizowany i barwny język. Ciężko doszukiwać się fabuły, są tylko luźne opisy poszczególnych scen, określenie "powieść" będzie tu na wyrost. Świetny dodatkowy opis życia galernika.

JestemTu | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Przyzwoita pozycja. Barwny stylizowany na staropolski język cieszy oko. Realistycznie odmalowane opisy bitew i tamtejszej wojskowości. Należy jej się większy rozgłos. Polecam.

Dawid | 2017-06-07
irman | 2016-10-15