Pochmurno

Wydawnictwo: Spacja
Tiempo nublado
verbo

Do grona wielkich krytyków współczesnego świata dołączył meksykanin Octavio Paz, ktory jest dziś nie tylko najwybitniejszym latynoamerykańskim poetą i eseistą, ale również jedną z głównych postaci współczesnej myśli "środka", liberalnej a zarazem konserwatywnej. Jak przystało na dżentelmena i poetę powiada, że nie ożna już dłużej zakrywać słońca paluchem ślepego Hodura i broni odrębnego zdania, niezwisłego sądu, twórczej różnorodności, broni szaleństwa przed rozsądkiem i rozsądku przed szalenstwem, broni siebie.
(ze wstępu Rajmunda Kalickiego)

źródło opisu: Wydawnictwo Spacja,1990

źródło okładki: Wydawnictwo Spacja,1990

magda | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Moje ulubione

To właśnie książka dla mnie. Paz jest dla mnie wyznacznikiem konsekwencji w szukaniu prawdy. Gani liberałów za liberalizm, a konserwatystów za konserwatyzm. Wyśmiewa lewicowość uniwersytecką amerykańskich naukowców i wysyła na wycieczki na Kołymę. Wyszydza konserwatyzm, oparty na sztywnych konwenansach i utrzymaniu wygodnego dla establiszmentu status quo.
Prawdy każe nam szukać dużo głębiej.

Mariusz | 2016-03-28
starshefa | 2014-12-12