Siostry

Seria: Seria z przyprawami
Wydawnictwo: Smak Słowa
powieść polska
Ag2S

„Là-bas en Polonie…” Jabłonny Sad, rok 1821. Dwór należący do wiarusa kampanii napoleońskiej i jego egzotycznej, kreolskiej żony Paulette. Córki-bliźniaczki tak podobne do siebie, że niemalże brane za jedną istotę: Anna Konstancja i Józefina Maria. Anna Konstancja w Józefinie Marii, czy może na odwrót… Czarnoskóra służąca przywieziona z utraconego przez Francję San Domingo. Bardzo wierna. Tylko komu? Drewniane krucyfiksy na ścianach wiejskiego kościółka i czarny kogut tronujący w kurniku. Syn oraz Przyjaciel. Lata biegnące do przodu. Powstanie listopadowe - by „Polska zmartwychwstała”. Martwy indyk na staropolską kolację, martwy kogut na ołtarzu voodoo… Siostry, które zostały rywalkami i dwa światy, które nie miały prawa się zjednoczyć. Jednak to zrobiły. W sekretny sposób. „Tam w Polsce…”

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2012

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

Monika | 2015-11-29
Na półkach: 2015
Przeczytana: 26 listopada 2015

Książkę zaliczam do kategorii niesmacznych horrorów. Poraziła mnie opisami praktycznie od 1 strony. Lektura zdecydowanie nie dla mnie.

Sabinka | 2012-11-19
Na półkach: Od A. 2012
Przeczytana: 18 października 2012

Izabela Szolc głównie kojarzy mi się z dobrym sercem jakie posiada i okazuje je przy pomocy dla zwierząt. Napisała wiele książek, felietonów, opowiadań, ale ja miałam niezwykłą przyjemność przeczytać jej powieść: "Strzeż się psa". Książka, którą miło wspominam.
Przyszedł czas na całkiem inną i już mniej lekką lekturę, bo "Siostry" to z całą pewnością nie jest przyjemna, szybka i lekka lektura na miłe popołudnie! Oj nie. Tu poznajemy pisarkę z całkiem innej strony. "Siostry" ukazały się w serii z przyprawami wydawnictwa Smak Słowa.

Autorka zabiera nas w podróż do początku XIX wieku w piękne miejsce, mianowicie Jabłonnego Sadu.
Trafiamy na piękny dwór wiarusa kampanii napoleońskiej Jana Zygmunta Jabłońskiego i jego żony Paulette. Poznajemy ich dwie córki bliźniaczki: Annę Konstancję oraz Józefinę Marię. Idealnie takie same, a jednak całkowicie różne. Z czasem różnice między nimi pogłębiają się coraz to bardziej, stają się rywalkami. Dwie identyczne kobiety, z odmiennymi...

wasilka | 2015-10-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 października 2015

Jakiś czas temu wraz z serią CLUE od wydawnictwa Smak Słowa dotarła do mnie niewielka książka Izabeli Szolc "Siostry". Długo spoglądałam na okładkę tej książki, która leżała na półce wśród innych pozycji czekających na swoją kolej. Okładka zachęcała, lubiłam na nią spoglądać i myśleć o tym, co też mi przyniesie kolejna pozycja w serii z przyprawami, książek pisanych przez kobiety o kobietach z różnych zakątków świata.

Lektura książki "Siostry" była dla mnie jednocześnie pierwszym spotkaniem z autorką. Nigdy wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z jej twórczością prozatorską.
Nie była to łatwa lektura, ponieważ dotyczyła skomplikowanych relacji rodzinnych, przede wszystkim siostrzanych. Ponadto wprowadzała niepokój, który towarzyszył mi poprzez niemal wszystkie karty tej opowieści.
Książka podzielona jest na kilka części, w których możemy przyjrzeć się postaciom, scenerii i historii w tle. Opowieść, z jednym wyjątkiem, toczy się chronologicznie i obejmuje wybrany okres XIX...

Anna-mojeksiążki | 2013-04-29
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

"Siostry" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Izabeli Szolc. "Siostry" okazały się egzotyczną powieścią wplecioną w polskie realia początków XIX wieku. Jednak wbrew pozorom nie jest to lekka i relaksująca lektura, to dziwna książka. Nie umiem jej jednoznacznie określić, na pewno daje do myślenia.

Autorka przenosi nas w czasie do XIX wieku do Jabłonnego Sadu, posiadłości zamieszkiwanej przez napoleońskiego żołnierza, Jana Zygmunta Jabłońskiego i jego kreolską żonę Paulette, oraz ich dzieci. To egzotyczne małżeństwo posiada syna i córki-bliźniaczki. Dziewczynki były podobne do siebie jak dwie krople wody, nawet rodzice nie potrafili ich rozróżnić. a ich egzotyczna uroda przeciągała wzrok.
Anna Konstancja i Józefina Maria, były jednak zupełnie różne. Z wiekiem te różnice narastały... pomiędzy siostrami narastała zawiść i zazdrość, szczególnie widoczna u Józefiny Marii.
Siostry opiekowały się chorym ojcem, po śmierci matki. Zdarzało im się zamieniać rolami. Kiedy na drodze Anny...

aleksandraczyta | 2015-07-03
Na półkach: Rok 2015
Przeczytana: 02 lipca 2015

Książka ciężka, przydługa (choć ma zaledwie 118 stron) i przede wszystkim o niczym. Poznajemy dwie siostry. Annę Konstancję i Józefinę Marię. Podobne jak dwie krople wody a zarazem całkowicie różne. W tle historyczne wydarzenia - powstanie listopadowe. Specyficzny kultura i język XIX-wiecznej szlachty.

Nie jestem zachwycona.

venus | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dworek Jabłonny Sad, żołnierz wojny napoleońskiej - Jan Kazimierz i jego rodzina, dość egzotyczna- żona Paulette (kreolska piękność), syn Teodor Florian i dwie bliźniaczki. Anna Konstancja i Józefina Maria - to one są głównymi bohaterkami tej powieści. Tak podobne,. że nawet matka nie potrafi ich odróżniać, a zawiązywane na ręku wstążeczki dla odróżnienia, czasem zamieniają. Podobne fizycznie, ale różne osobowości. Jedna "bardziej" kocha ojca, druga matkę. Podczas jednej z dorocznych kolacji we dworze, gdzie jedną z atrakcji na stole jest agonia na wpół upieczonego indyka, ojciec dowiaduje się o śmierci Napoleona i pada rażony atakiem apopleksji. Paradoksalnie to jednak nie on umiera, tylko matka coraz mizerniejsza, coraz szczuplejsza. Opiekę nad sparaliżowanym ojcem przejmuje rzetelna Anna. Jednak czasem przebiera się w ubrania Józefiny, żeby sprawić ojcu przyjemność, że i druga córka o niego dba. Józefina natomiast udaje Annę przed jej narzeczonym, uwodzi go w tajemnicy przed...

Ewelina | 2015-10-13

nie jestem fanką takiej lektury, być może jest ona z jakiejś "górnej półki" do której moja percepcja oraz wrażliwość nie sięga - ale nie lubię epatowania brutalnymi opisami umierających zwierząt, nie lubię jak książka jest podzielona na tysiące krótkich akapitów z których nic nie wynika albo czytelnik ma się domyślić o co autorowi chodziło itp.
ogólnie rzecz biorąc nie podobała mi się bardzo ta książka, dawno się tak nie rozczarowałam

Czechożydek | 2017-02-06
Na półkach: Wyzwanie 2017

Nie wiem, co sądzić o "Siostrach". Z jednej strony jest to pięknie i plastycznie napisana powieść, z drugiej... Nie bardzo rozumiem, jaki był zamysł autorki i co chciała osiągnąć poprzez napisanie tego dziełka.
Mam mieszane uczucia.

Paweł | 2016-01-29
Na półkach: E-booki
Przeczytana: 17 września 2015

Spotkałem się już wcześniej z prozą autorki, więc miałem pewne oczekiwania. I choć tematyka książki nieco minęła się z moimi oczekiwaniami, to muszę przyznać, że napisana została naprawdę dobrze - język, nastrój, pokazanie akcji z perspektywy kolejnych bohaterów odmalowało historię zapadającą w pamięć.

kaha | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Książka bardzo dziwna, historia jak dla mnie mało realna, a najgorsze, że bez puenty, nic mi nie przyniosło przeczytanie tej książki
Na plus, że szybko się czyta.