Szyfr Lebensteina. Polska w XX wieku. Śladami rysunków Jana Lebensteina

978-83-7629-116-1
grafika polska, rysunek polski
sztuka
Iluzja

Album zawiera ponad 150 rysunków Jana Lebensteina, podzielonych na rozdziały odzwierciedlające kolejne etapy życia i twórczości artysty: 1. II wojna światowa – pierwsze rysunki 2. Polska – lata powojenne 3. Polska – figury osiowe 4. Paryż – karykatura polityczna 5. Pallotyni – witraże 6. Orwell – Folwark zwierzęcy 7. Absurdy PRL – Marzec ‘68 8. Stan wojenny – WRONa 9. Doświadczenia dwóch...

1. II wojna światowa – pierwsze rysunki

źródło okładki: http://www.ipn.poczytaj.pl/167267

skun | 2015-11-05
Na półkach: |0| Posiadam
Przeczytana: 07 października 2015

Jest to ładnie wydany album, dużego formatu w estetycznej oprawie i na porządnym papierze. Nabyłem go z wielkim entuzjazmem i oczekiwaniami, które nie zostały zaspokojone. Album bowiem prezentuje tylko wybrany fragment twórczości Lebensteina i ogranicza się wyłącznie do rysunków, które pochodzą w dużej mierze z początków twórczości artysty. Najliczniejsza ich część poświęcona jest wątkom patriotycznym, powstańczym czy politycznym. Zdecydowanie najciekawiej prezentują się rysunki będące ilustracjami do Folwarku zwierzęcego oraz Księgi Hioba i Apokalipsy. Całość należy ocenić pozytywnie, jednak ogromny niedosyt pozostał.

Grzegorz Kudrej | 2013-05-06
Przeczytana: 11 listopada 2013