Na smyczy

Tłumaczenie: Kalina Szymanowska
Wydawnictwo: BIS
La laisse
Marek

Jedna rzecz mnie trapiła, raniła moją prawdziwą naturę sentymentalnego cynika: wspomnienie chwil, w których chyba ją kochałem, kiedy patrzyłem na nia z przyjemnością przekonany, że jest szczęśliwa - te chwile w rzeczywistości nigdy nie istniały, natomiast prawdą jest, że mnie wystawiła do wiatru, wyzyskała moją łatwowierność, żyła moim kosztem, wykorzystując mój dobry humor, żywy temperament, wrodzoną wesołość; zawładnęła moim charakterem i manipulowała nim w nieustannym, nie słabnącym na chwilę napięciu. Powtarzała "kocham cię" tylko z jednego powodu: miłość traktowała jako premię, nagrodę, podczas gdy ja wyznawałem uczucie, w które wierzyłem, chciałem w nie wierzyc.

źródło opisu: Z okładki

źródło okładki: Własne

natanna | 2013-01-02
Przeczytana: styczeń 2012

Interesujące studium psychologiczne związku małżeńskiego pary pochodzącej z różnych środowisk społecznych, którego miłość nie wytrzymała próby, który rozpada się i kończy tragicznie.

Iwona | 2014-05-07

Jedna ze słabszych książek F.Sagan, dość trudna "do przebrnięcia" - przynajmniej dla mnie.
Końcówka zdecydowanie najlepsza.

siberie | 2017-11-25