Gutten i den stripete pyjamasen

Okładka książki Gutten i den stripete pyjamasen John Boyne
Okładka książki Gutten i den stripete pyjamasen
John Boyne Wydawnictwo: Cappelen Damm Cykl: Chłopiec w pasiastej piżamie (tom 1) Ekranizacje: Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) literatura piękna
Chłopiec w pasiastej piżamie (tom 1)
The boy in the striped pyjamas
Cappelen Damm
norweski
9788204144799
Ekranizacje:
Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

Okładka książki Wojna Klary Stephen Glantz, Clara Kramer
Wojna Klary Stephen Glantz, Cla...
Okładka książki Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku Waris Dirie, Cathleen Miller
Kwiat pustyni.... Waris Dirie, Cathle...
Okładka książki I była miłość w getcie Marek Edelman, Paula Sawicka
I była miłość ... Marek Edelman, Paul...

Czyta się szybko, ale trzeba robić pauzy na zastanowienie się, czy autor przygotował się jakkolwiek do napisania książki o tak skomplikowanym i tragicznym temacie jakim było życie w oraz obok obozów koncentracyjnych. Jest to nierealistyczna pozycja, wypaczona historia z naiwnymi bohaterami. Nie ma opcji, by główny wątek przyjaźni, poprzez spotkania chłopców przez druty ogrodzenia obozu, bez zestrzelenia przez żołnierzy była możliwa. Gdyby tak łatwo dało się natomiast wejść do obozu słyszelibyśmy o dużo większej ilości ocalałych, którzy tak samo mogliby z niego wyjść, a nawet możemy się spytać, czemu nie był to pierwszy impuls Szmula, gdyby cudem znalazł miejsce niepatrolowane. Zawiodłam się na tej książce i nie rozumiem fenomenu.

--- Prowadzona z perspektywy 9cio letniego Bruno akcja opisuje codzienność chłopca, któremu po przeprowadzce z dużego berlińskiego domu na prowincję doskwiera nuda i brak dawnych przyjaciół. Nowy dom położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie obozu, a jednolite pasiaste piżamy, dziwne kwadratowe domki, wielkie kominy, druty i całkowity brak kobiet intrygują malca, nierozumiejącego, co dzieje się wokół niego.
--- Czytelnik od razu dostrzega grozę obozowej rzeczywistości, niemą uległość wystraszonych więźniów, służących zestawionych z beztroską butnych Niemców czy wyniosłego ojca-komendanta, obserwowaną i nieporadnie opisywaną przez nieswojo czujące się z tym dziecko...
--- Dramat, jaki rozegrał się w tragicznym finale moim zdaniem nieco bardziej wybrzmiał jednak w filmie niż książce. Siła obrazu, podkręcana sugestywną muzyką bezlitośnie obezwładnia widza, co tu sprowadza się "tylko" do sytuacyjnego paradoksu niewinnej ofiary...

Dwieście stron drukowanych dużą czcionką, a do tego prosty język zapewniają lekturę mocną, ale krótką. Do przeczytania w niecałe trzy godziny, lecz nie do szybkiego zapomnienia.

Tu wszystko pisane jest z perspektywy dziewięciolatka, więc wymagania językowe muszą być niewysokie, nie ma też miejsca na mądrzenie się ideologią i nazewnictwem nazistowskim.

Z perspektywy dziecka sprawa jest prosta. Chłopcy po dwóch stronach kolczastego drutu, urodzeni w tym samym dniu i roku, mają te same pragnienia i potrzeby. Niczym się nie wyróżniają od reszty rówieśników - chcą się bawić, mieć przyjaciół i święty spokój.

Żaden z nich nie wie, że dorośli dorobili do tego swoją filozofię, w świetle której są innymi gatunkami i łączyć ma ich tylko nienawiść.

Przejmujące zakończenie podwyższa wartość tej książki.

Dla mnie jednakowoż uporczywe tkwienie Bruna w absolutnej niewiedzy i naiwności, mimo namacalnych i widocznych dowodów zbrodniczych praktyk Niemców wydaje się lekko przesadzone.

Mimo wszystko, opowieść o ludziach w pasiastych piżamach, pozostanie na całe lata prostym, a jednocześnie przejmującym obrazem losu, jaki Niemcy zgotowali światu.

Ekranizację oglądałam już kilka razy, zawsze z tymi samymi emocjami. Jednak lepiej zacząć od książki. Szkoda, że wpadła w moje ręce dopiero teraz.

Z perspektywy...

Na półkach: , , , , , , ,

Szybciutko się czyta, ale nie byłam w stanie uwierzyć w to co ten chłopiec opisywał.. brak przywiązania czy kibicowania któremukolwiek z bohaterów - było mi obojętne co się z tymi chłopcami stanie. irytował mnie brak współczucia głównego bohatera, ogarnięcia się, tego, ze trzeba pomóc temu chłopcu zza krat, nie dawał mi nawet jedzenia, tylko myślał o sobie pieprzony egoista! nie wiem jak mogła ta pozycja stać się bestsellerem, i jeszcze film powstał:( no szok. taka bajka.. ale nawet nie wiem, czy poleciłabym ją mojemu dziecku... bo niby po co? żadnego morału.. nie polecam

Książka ma duże litery dzięki czemu książke się szybko czyta.

Książka ma duże litery dzięki czemu książke się szybko czyta.

Bardzo wzruszająca historia

Bardzo wzruszająca historia

Jedna z najbardziej wzruszających książek jakie czytałam.

Jedna z najbardziej wzruszających książek jakie czytałam.

Piękna książka❤️

Piękna książka❤️

Książka warta przeczytania, napisana przepięknym, chwytającym za serce językiem. Dostarcza wielu emocji pomimo tego, że historia jest dosyć krótka. Na koniec chwyta za serce i zostawia je w kawałkach.

Jest o wiele więcej lepszej literatury w tej tematyce .
Zawiodłam się na książce, obraz obozów jest w niej naciągany, naiwność i ślepota głównego bohatera, aż kole w oczy. Dobre do przeczytania w jedno południe, ale ani nie chwyta za serce ani nie daje wiele do myślenia. Fakt, że czytam sporo w tej tematyce i jest to jedna z gorszych pozycji.

Jest o wiele więcej lepszej literatury w tej tematyce .