Negocjator

Okładka książki Negocjator Michael Ledwidge, James Patterson
Okładka książki Negocjator
Michael LedwidgeJames Patterson Wydawnictwo: Albatros Cykl: Michael Bennett (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Michael Bennett (tom 1)
Albatros
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7659-643-3
Jerzy J. Malinowski
pierwsza dama okup negocjacje pogrzeb

Okładka książki Śmierć czarnej wdowy J. D. Barker, James Patterson
Śmierć czarnej... J. D. Barker, James...
Okładka książki Zero Tolerance James Patterson, Duane Swierczynski
Zero Tolerance James Patterson, Du...
Okładka książki Murder in Bermuda Thaddeus McCants, James Patterson, Aaron Tracy
Murder in Bermuda Thaddeus McCants, J...
Okładka książki Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson
Córka prezydenta Bill Clinton, James...

Okładka książki Piąty jeździec apokalipsy Maxine Paetro, James Patterson
Piąty jeździec... Maxine Paetro, Jame...
Okładka książki Sędzia i kat Andrew Gross, James Patterson
Sędzia i kat Andrew Gross, James...
Okładka książki Niedziele u Tiffanyego Gabrielle Charbonnet, James Patterson
Niedziele u Ti... Gabrielle Charbonne...

Od kiedy tylko pamiętam, zawsze lubiłam twórczość Jamesa Pattersona. Zaczytywałam się w powieściach z serii "Kobiecy Klub Zbrodni" oraz książkami o Alexie Crossie i dzięki temu ten autor szybko zyskał status jednego z moich ulubionych. Dlatego w ogromną radość wprawił mnie mój przyjaciel, który z okazji świąt Bożego Narodzenia postanowił podarować mi książkę "Negocjator", będącą pierwszym tomem serii przygód policyjnego negocjatora Michaela Bennetta.

Ameryka pogrąża się w żałobie po zagadkowej śmierci ukochanej Pierwszej Damy. Na pogrzeb żony byłego prezydenta USA w największej katedrze w Nowym Jorku przybywa elita: czołowi politycy, milionerzy, gwiazdy mediów. Ale podniosła uroczystość zamienia się w koszmar uzbrojeni po zęby napastnicy dostają się do środka i biorą ponad setkę zakładników. Nie wahają się zabić kilkorga z nich, by udowodnić, iż grają śmiertelnie serio. Do akcji wkracza policyjny negocjator, detektyw Michael Bennett. Przez kilka dni będzie musiał stawić czoło najbardziej bezwzględnemu przeciwnikowi, z jakim kiedykolwiek miał do czynienia. To na niego zwrócone są oczy całego świata, on poniesie odpowiedzialność za ewentualną porażkę. Tymczasem w szpitalu, po kilku latach heroicznej walki, umiera jego własna żona.

Książka ogromnie przypadła mi do gustu. Jak już wspomniałam, została mi podarowana na Gwiazdkę i zupełnie przez przypadek podczas lektury zorientowałam się, że jej akcja dzieje się... właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, co na swój sposób czyni ją książką "świąteczną". Mimo tego, że nie jest zbyt wesoła, bo wszak to kryminał, a święta odgrywają tam dość marginalną rolę. To wszystko nie przeszkadzało mi odczuwać jej jako książki z motywem świątecznym.

Czytało się ją szybko. Pisana dość prostym językiem książka z charakterystycznym dla Pattersona dzieleniem jej na krótkie rozdziały, które wciągały czytelnika bez reszty niczym dobry film akcji. Akcja przyspieszała cały czas i gdy człowiek już myślał, że jest blisko rozwiązania zagadki albo złapania przestępców, Patterson udowadniał mi, że jestem w błędzie i wprowadzał kolejny zwrot akcji.

Na uwagę zasługuje również tutaj wątek emocjonalny, który mnie jako kobietę mocno złapał za serce. Wraz z głównym bohaterem przeżywałam smutek związany z chorobą jego żony. Może nie płakałam jak na ostatnim filmie o Jamesie Bondzie, ale ta część książki poruszyła mnie do głębi.

Jedynym minusem, do którego mogłabym się przyczepić, była mała ilość samych scen negocjacji, autor wyraźnie ograniczył te sceny do minimum. Zabrakło mi trochę napięcia. Policja robiła w sumie wszystko co porywacze chcieli, tak jakby nie umieli postawić na swoim i przeciwstawić się agresorom. Mogłabym się również doczepić o schematyczność autora - dobrzy bohaterowie byli wręcz nieskazitelni, a źli w 100% zepsuci. Niemniej jednak mimo tego książkę czytało się dobrze.

Czy mogę polecić tą książkę? Absolutnie tak! Jeśli lubicie książki z wartką akcją i nie przeszkadza Wam ocieranie się o pewne schematy sylwetek bohaterów, to "Negocjator" jest dla Was. Idealna powieść do pochłonięcia w dwa-trzy wieczory.

Książkę pochłonęłam w dwa dni. Wartka akcja, trzyma w napięciu i nie da się odłożyć.
Udana pozycja, mimo kilku lekko naciągniętych wątków.

Pierwsza i nie ostatnia przygoda z Panem Patterson'em.

Udana pozycja, mimo kilku lekko naciągniętych wątków.

Pierwsza i nie ostatnia przygoda z Panem Patterson'em.

Pierwsza książka Pattersona i od razu petarda. Akcja goni akcję, czyta się z zapartym tchem. Przez kilka lat miałem rozbrat z czytaniem a ta książka sprawiła że stałem się molem książkowym.
Jako że pierwsze to zawsze najukochańsze, daję tej książce dychę !!!!!!

Jako że pierwsze to zawsze najukochańsze, daję tej książce dychę !!!!!!

KTO ZAMORDOWAŁ PIERWSZĄ DAMĘ I WZIĄŁ JAKO ZAKŁADNIKÓW SETKI LUDZI?

Na pogrzebie Pierwszej Damy pojawia się tłum ludzi, w tym wiele sław.
Wkrótce uroczystość wymyka się z pod kontroli, Kościół zostaje zamknięty, a zakładnikami zostają uczestnicy pogrzebu.
Bezlitosne żądania zamachowców.
Kim są? Dlaczego to robią?
Porywacze zawsze wyprzedzają o krok policję i negocjatora Michela Bennett, który dodatkowo zmaga się jeszcze z osobistym dramatem.

James Patterson tworzy w Twojej głowie obraz pełen akcji, niesamowitego tempa, od którego wręcz nie możesz się oderwać. Reżyseruje ten nieprzewidywalny „film”, wciągając w ciekawą fabułę, gdzie nie ma miejsca na niuanse, detale i innego rodzaju błahostki.
NEGOCJATOR to wciągająca lektura, którym swoim zaskoczeniem powoduje, że szczęka może wysunąć się, a oczy wyjść z orbit.
Wykreowane działanie bojowe, które wymaga koncentracji.
Dodatkowo Patterson porusza ciężki temat, jakim jest choroba nieuleczalna.
Bo ilu z nas słyszy ciągle o nowotworze? Nie trzeba wyobrażać sobie, jaki koszmar wtedy przeżywa rodzina. Jak Ty na ich miejscu, bardzo próbowałbyś się schronić pod pancerzem, który z każdym dniem zdaje się złamany.
Książka porusza, wciąga i przede wszystkim zaskakuje.

KTO ZAMORDOWAŁ PIERWSZĄ DAMĘ I WZIĄŁ JAKO ZAKŁADNIKÓW SETKI LUDZI?

Na pogrzebie Pierwszej Damy pojawia się tłum ludzi, w tym wiele sław.
Bezlitosne żądania zamachowców.
Kim są? Dlaczego to robią?
Porywacze zawsze wyprzedzają o krok policję i negocjatora...

Napisana w typowym dla Pattersona stylu. Krótkie rozdziały, błyskawiczna akcja, książkę czyta się na raz.
Dodatkowym jak dla mnie plusem jest wątek emocjonalny, który sprawiał, że 1/3 książki czytałam ze łzami w oczach - no cóż jestem kobietą, łapię się na takie proste chwyty.
Nie jest to jednak nic nowego jeżeli chodzi o tego autora. Mało tego nasz główny bohater łudząco przypomina Alexa Crossa w wersji białej. Silny, stanowczy, rodzinny, pogromca zła, o niezachwianej moralności. Taka trochę sensacyjna bajka o rycerzu broniącym uciśnionych - każda z nas to kupi.
Nie jest to wielka literatura, ale da sie lubić

Jak na sensację zabrakło mi więcej emocji, napięcia. Niby negocjator a tych negocjacji było jak na lekarstwo. W sumie to wcale ich nie było, bo policja robiła wszystko to co porywacze chcieli. Ale dobrze się czytało a zakończenie było bardzo zaskakujące.

Książka pełna emocji, mrożących krew wydarzeń i cały czas trzymająca w napięciu. Poza tragedią związaną ze śmiercią Pierwszej Damy oraz wydarzeniami na jej pogrzebie, poznajemy smutną historię rodziny głównego bohatera. Jedyne czego mi zabrakło to większej autentyczności. Niby sylwetki postaci były dobrze wykreowane, ale momentami autor ocierał się o schematy - źli byli w 100% zepsuci, a dobrzy wręcz nieskazitelni. Zdążyłam się jednak do tego już przyzwyczaić, a świetne zakończenie tylko mnie utwierdziło, że "Negocjator" z pewnością mogę zaliczyć do udanych dzieł Pattersona.

James Peterson to autor wielu thrillerów I powieści sensacyjnych. Negocjator to książka, którą współtworzył z Michaele Ledwidge. Nie ukrywając mogę powiedzieć, ze lubię książki Jamesa Petersona ze względu na to, że zawsze dostarczają rozrywki podczas czytania. Dlatego z nadzieja sięgnąłem po Negocjatora.
Michael Bennett zostaje przydzielony, jako negocjator w sprawie porwania wpływowych i znanych osób w tym prezydenta. Zadanie nie jest proste ze względu na miejsce przetrzymywania zakładników, a do tego sprawy osobiste głównego bohatera zaprzątają mu głowę.
Książka to gotowy film akcji, gdzie grupa porywaczy negocjuje warunki uwolnienia zakładników z policją. Takie miałem wrażenie. Historia nie jest żadną nowością jak ktoś przeczytał wiele książek sensacyjnych o podobnej fabule. Obserwujemy zmagania policji z grupą uzbrojonych po zęby przestępców, którzy zaczynają poczynać sobie coraz śmielej. Relacje pomiędzy stronami ukazane zostały w dobry sposób i nie sposób się do czegoś przyczepić. Policja nie tylko negocjuje, ale również stara się odpowiedzieć na pytanie, kto za wszystkim stoi. Kim są porywacze. Niestety napotykają masę trudności i sprawa nie jest taka prosta. Nasz bohater musi udźwignąć rolę, jaką otrzymał do wypełnienia i starać się żeby poszło wszystko dobrze w negocjacjach. Drugim wątkiem jest sprawa osobista bohatera i zajęcie się dziećmi. Przybycie gosposi wydawało mi się szczęśliwym zbiegiem okoliczności, trochę naciąganie to wyszło, ale była to świetna decyzja autorów w celu odciążenia bohatera.
Głównym bohaterem jest Michael Bennett pracujący dla policji negocjator, który zostaje wplatany w sprawę porwania. Jego postać została dobrze nakreślona, nie jest jakoś mocno złożona, ale da się go lubić. Nie jest to postać jednowymiarowa, lecz przydałoby się trochę pogłębić rys psychologiczny żeby była ciekawsza. Silny, dążący do celu, jakim jest poznanie prawdy, czasami działający pod wpływem impulsu, chcę dorwać przestępców za wszelką dozwoloną cenę, starający się również stworzyć dom dla swoich dzieci i poradzić sobie z chorobą żony.
Taką wyróżniającą się osoba jest gosposia Mary Catherine, która przybyła opiekować się dziećmi. Zawsze miła, sympatyczna, z podejściem do dzieci i wyrozumiała. Jej pojawienie potrafi wzbudzić pozytywne emocje u czytelnika i nie sposób jej nie polubić.
Jeżeli chodzi o czarne charaktery to jakoś większego ładunku emocji nie wzbudzają. Podczas czytania może ich po czynienia nie były mi obojętne, ale też nie wzbudzały grozy jak powinny. Główny herszt mógłby być bardziej groźniejszy, bo przebiegłości jemu odmówić nie można. Jeżeli chodzi o stworzone postacie to nie wybijają się ponad pewien poziom. Są dobrze skonstruowane, ale mają przydzielone role do odegrania. Relacje pomiędzy bohaterami książki nie przeszkadzają w ogóle. Także dialogi są poprawne i nie sposób się do czepić do nich.
Trzeba jednak przyznać autorom, ze akcję poprowadzili dynamicznie i ciągle coś się dzieje przez cały czas. Nie sposób się nudzić w żadnym wypadku. Same rozdziały są krótkie i zwięźle napisane przez to czyta się błyskawicznie. Kartki praktycznie same się przewracają. Ma to swoje plusy i minusy. Nie można za bardzo się rozpisać żeby stworzyć bardziej złożona opowieść ze zwrotami akcji. Z drugiej strony zaprezentowana historia jest na tyle interesująca, że w żaden sposób nie umniejsza to zadowolenia płynącego z lektury. Najlepiej wypada większość książki, gdzie mamy klika zwrotów akcji, próby uwolnienia i opisy przeżyć zakładników, którzy są na łasce porywaczy. Pod koniec niestety jakby zabrakło trochę pomysłów jak zakończyć, bo wyciąganie królika z kapelusza żeby zaskoczyć czytelnika mogłoby się udać gdyby nie wrażenie zbiegów okoliczności naszego bohatera w wykryciu sprawców. Wydawało mi się nieco naciągane, ze tak od razu wpada na trop, ale sama końcówka lekko mnie zaskoczyła.
Nie oczekiwałem za wiele po samej powieści i nie zawiodłem się. Dostałem dobrą powieść sensacyjną może nie jakąś odkrywczą, ale czytającą się w mgnieniu oka. Książka napisana przez współautora Jamesa Petersona, który sygnuje swoim nazwiskiem sporo powieści, jakie piszą inni dostarcza godziwej rozrywki. Ma swoje mankamenty, ale lektura jest przyjemna i miło spędziłem przy niej czas. Jako niezobowiązująca i rozrywkowa książka sprawdza się znakomicie, jeżeli ktoś nie oczekuje czegoś wybitnego.
Polecam.

Michael Bennett zostaje przydzielony, jako negocjator w sprawie...

Pierwszy mój kontakt z nowym autorem jakim jest Patterson. Ogólnie mam ulubionych autorów i raczej niechętnie sięgam po nowe nazwiska. Jednak tym razem jestem szczęśliwy iż dałem się namówić na tę pozycję. Bardzo szybko połknąłem te pozycję i z zapartym tchem czytałem tę pozycję. Bardzo lubię takie krótkie rozdziały które skłaniają do przeczytania jeszcze jednego i jeszcze jednego, przez co nie można się oderwać. Ogólnie mogę zapewnić iż na 1000% w kolejce czekać będą kolejne pozycje tego autora.

Jedna z najgorszych książek jakie czytałam. Nic nie trzyma się kupy, banał goni banał, większość tekstu jest niepotrzebnym laniem wody, aby tylko strony się zgadzały. Od początku wiadomo jak się akcja skończy, chociaż do końca miałam nadzieję, że mnie coś zaskoczy. Jak można brać pieniądze od ludzi za taką szmirę? Już widzę jak w takiej sytuacji w rzeczywistości wszystkie obowiązki spadają na negocjatora na zastępstwie. Takie to przecież logiczne, poza tym oczywiście nikt nie sprawdzi monitoringów, tylko wszyscy będą siedzieć pod kościołem i zbierać pieniążki jak najdłużej. Bo wcale przedłużając sprawę nie skazuje się na śmierć kolejnych zakładników. A te "profile psychologiczne"? Po obejrzeniu dwóch odcinków serialu kryminalnego można by lepiej je określić. Błagam, nic zaskakującego, zero skomplikowanej akcji, tylko banał, tandeta i akcja, której wstydziłby się uczeń przeciętnego liceum. NIE POLECAM.

• James Patterson
  • Thriller/sensacja/kryminał