6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Dominika

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Elevander | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Dość ogólne opracowanie historii sztuki cypryjskiej w starożytności i średniowieczu. Autorka wychodzi od omówienia najwcześniejszych zabytków określonych w tytule rozdziału pierwszego mianem "kamiennych misek i glinianych butli" i trzeba przyznać, że o wczesnym (poprzedzającym kolonizację grecką) okresie w dziejach Wyspy Afrodyty pisze całkiem sporo. Dużo miejsca poświęca również sztuce Cypru greckiego i rzymskiego, co jest zrozumiałe choćby z tego względu, że od lat polscy archeologowie prowadzą swoje badania w Nea Pafos. Książka zawiera wiele ilustracji oraz planów budowli. W moim odczuciu trochę za mało Autorka napisała na temat synkretycznej sztuki Cypru okresu średniowiecza, bo oddziaływały wtedy na wyspę kultury bizantyńska, muzułmańska i zachodnioeuropejska i umiejscowienie "klasycznych" przykładów francuskiego gotyku w tej scenerii jest czymś bardzo specyficznym i wyjątkowym.

Tomasz Babnis

Corvus Corax | 2018-08-11