The Agony and the Ecstasy
anna

„Udręka i ekstaza” to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata Renesansu podążał śladami swojego bohatera i jego wielkich dzieł. Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim...

Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy…

źródło opisu: Muza, 2011

źródło okładki: www.muza.com.pl

Stokrotka | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

„Udręka i ekstaza” Irvinga Stone’a to fabularyzowana biografia Michała Anioła. Rzeźbiarz, malarz, architekt, genialny artysta epoki renesansu, który był „opętany przez marmur”. To właśnie marmur stanowił jego obsesję i największą pasję jego życia. Był najszczęśliwszy wtedy, gdy rzeźbił. Autor pięknie i sugestywnie opisał proces powstawania dzieł, myśli artysty, jego uczucia. Odmalował epokę, jej przedstawicieli w polityce, religii, sztuce, miejsca istotne w życiu Michała Anioła – Florencję, Rzym. Ta książka wręcz zmusza do dalszych poszukiwań. Przynajmniej na mnie tak podziałała, że szukałam informacji w Internecie, wertowałam albumy, czytałam, oglądałam.
Słowa uznania należą się też aktorowi czytającemu tekst „Udręki ekstazy”. Nie jestem wielbicielką audiobooków, ale Janusz Zadura z takim zapałem czytał kolejne rozdziały, że poddałam się całkowicie jego interpretacji.

I na koniec niewielki spoiler, bo nie mogę się powstrzymać:
Ilekroć pojawiały się wzmianki o rodzinie Michała...

Jeżynka | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Ponad dwa miesiące. Tyle czasu zajęło mi wysłuchanie książki Irvinga Stone'a "Udręka i ekstaza" - opowieści o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych artystów wszechczasów Michała Anioła. Interpretacja powieści była przednia gdyż czytał ją jeden z moich ulubionych lektorów Janusz Zadura.
Długie życie (Michał Anioł zmarł w wieku 89 lat) oraz niezwykły ogrom dzieł które ten rzeźbiarz i malarz (a także pod koniec życia architekt) po sobie zostawił do dziś cieszących oko sprawiło iż autor stworzył dzieło monumentalne, zarówno jeśli chodzi o jego fizyczną objętość jak i mnogość faktów z życia Michała Anioła oraz drobiazgową historię powstawania praktycznie każdego jego dzieła.

Irving Stone nie improwizuje. To pisarz który z zacięciem naukowca i żyłką detektywa rekonstruuje życie swoich bohaterów z niebywałą precyzją. Byłam na to przygotowana bo wcześniej miałam okazję zapoznać się z jego książką o Vincencie van Goghu.
Jednak muszę przyznać że "Udręka i ekstaza"...

anitus | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Wielkie dzieło Irvinga Stona w znakomity sposób opisujące życie i twórczość Michała Anioła, florenckiego geniusza, którego nazwisko znane było, jest i będzie przez setki pokoleń. Autor we wspaniały sposób opisuje jego zmagania z życiem, jego pasję wydobywania z marmuru wspaniałych dzieł, które ciszą oko milionom turystów odwiedzających Florencję, czy Rzym.
Książka bardzo ciekawa i godna polecenia.

Artur Schodziński | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

WOW! Życie geniusza- rewelacyjnie opisane.
Autor w genialny sposób wczuwa się w postać Michała Anioła. Przedstawia nam tego wielkiego Artystę w tak żywy sposób, że stajemy się świadkami jego życia. Radujemy się sukcesami i płaczemy nad niepowodzeniami. Książka trzyma w napięciu i ciągle rozbudza zainteresowanie. Słuchałem jej przeglądając internetowe galerie w poszukiwaniu dzieł Michała Anioła. POLECAM!

Takiego bogactwa szczegółów w opisie realiów i takiej prawdy w próbie rekonstrukcji myśli trudno znaleźć gdzie indziej.

Lidka | 2014-02-09

Z książką „Udręka i ekstaza” po raz pierwszy zetknęłam się lata temu. Urzekła mnie od pierwszych stron, przeniosła w świat zupełnie mi nie znany, który dzisiejszym ludziom wydawać się może się wprost bajeczny i nierealny. Książka mnie zafascynowała, szarpnęła jakąś wewnętrzną strunę, która pozostała we mnie na zawsze. Dzięki tej niesamowitej, unikatowej pozycji nie tylko poznałam geniusz Michała Anioła, ja tego artystę pokochałam. Pokochałam go za talent, za wytrwałość i mozolną pracę, którą włożył w powstanie jednych z najpiękniejszych dzieł sztuki naszego świata. Razem z Michałem Aniołem cierpiałam, razem z nim przeżywałam smutki, upadałam i się podnosiłam. Miałam również okazję poznać klimat ówczesnych Włoch, przekonać się o układach tam panujących, wdzięczności i niewdzięczności bogatych. Po zakończeniu książki zwątpiłam, czy talent to błogosławieństwo, czy przekleństwo. Jedno wiem na pewno, nie tylko bez dzieł Michała Anioła moje życie byłoby uboższe, bez „Udręki i ekstazy”...

Stefi | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Piękna opowieść o życiu geniusza. Rzadko zdarza się, chodzić po Rzymie w czasie budowy Bazyliki św. Piotra, a ja tam byłam i widziałam. ;0).
(precyzja wykonania marmurowych rzeźb we Włoszech jest nieprawdopodobna -trzeba to zobaczyć). Polecam!!!

gwiazdka | 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Świetna książka. Stone przedstawił życie, co równa się twórczość, Michała Anioła tak plastycznie, że wydawałoby się, że osobiście byłam świadkiem życia tego człowieka. I chwała autorowi za to, że aby napisać tę biografię musiał przeprowadzić całą masę badań nad tematem, a pomimo to potrafił powyższą historię uczynić tak lekką w czytaniu.

Hamlet | 2017-07-10
Na półkach: Irving Stone, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

Dzięki tej książce zakochałem się w twórczości Michała Anioła. Wcześniej byłem tak zaślepiony, że aż mi wstyd. Dopiero ona otworzyła mi oczy i sprawiła, że dostrzegłem w dziełach tego genialnego artysty coś, czego nie widziałem wcześniej.

Dominika Pawelec | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Michał Anioł Buonarroti. Prawdopodobnie, oprócz makaronu, jeden z najbardziej eksportowych produktów słonecznej Italii.
Oklepany do nieprzytomności na lekcjach historii. Nie wierzę, że istnieje ktokolwiek, kto nie jest w stanie wymienić chociażby jednego tytułu jego dzieła.

"Udręka i ekstaza" Irvinga Ston'e to unikatowa możliwość podróży. Przenosimy się o ponad pięćset lat wstecz, do innych czasów, innego kraju, ale przede wszystkim, do poznawania geniuszu. Geniuszu, jaki stanowił florencki artysta, którego poznajemy, gdy w wieku lat trzynastu ląduje w pracowni swojego pierwszego mistrza.
Książka podzielona jest na jedenaście części, a każda z nich opowiada o kolejnym etapie życia twórcy.
Nie sposób jest wymienić wszystkich ważniejszych wydarzeń czy chociażby po trosze opisać w recenzji fenomen portretu artysty, jaki nakreślił Irving Stone.

Jego życie to była prawdziwa podróż. Pełna wzlotów i upadków, ale przede wszystkim pełna pracy.
Artysta był prawdziwym niewolnikiem...