Okładka książki Udręka i ekstaza

Muza
typ
papier
Anna
7,91 (636 ocen i 54 opinie)

Opis książki

"Udręka i ekstaza" to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata Renesansu podążał śladami swojego bohatera i jego wielkich dzieł. Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim...

Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy…

źródło opisu: Wydawnictwo MUZA S.A., 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Forever | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Michał Anioł Buonarroti. Prawdopodobnie, oprócz makaronu, jeden z najbardziej eksportowych produktów słonecznej Italii.
Oklepany do nieprzytomności na lekcjach historii. Nie wierzę, że istnieje ktokolwiek, kto nie jest w stanie wymienić chociażby jednego tytułu jego dzieła.

"Udręka i ekstaza" Irvinga Ston'e to unikatowa możliwość podróży. Przenosimy się o ponad pięćset lat wstecz, do innych czasów, innego kraju, ale przede wszystkim, do poznawania geniuszu. Geniuszu, jaki stanowił florencki artysta, którego poznajemy, gdy w wieku lat trzynastu ląduje w pracowni swojego pierwszego mistrza.
Książka podzielona jest na jedenaście części, a każda z nich opowiada o kolejnym etapie życia twórcy.
Nie sposób jest wymienić wszystkich ważniejszych wydarzeń czy chociażby po trosze opisać w recenzji fenomen portretu artysty, jaki nakreślił Irving Stone.

Jego życie to była prawdziwa podróż. Pełna wzlotów i upadków, ale przede wszystkim pełna pracy.
Artysta był prawdziwym niewolnikiem...

Lidka | 2014-02-09

Z książką „Udręka i ekstaza” po raz pierwszy zetknęłam się lata temu. Urzekła mnie od pierwszych stron, przeniosła w świat zupełnie mi nie znany, który dzisiejszym ludziom wydawać się może się wprost bajeczny i nierealny. Książka mnie zafascynowała, szarpnęła jakąś wewnętrzną strunę, która pozostała we mnie na zawsze. Dzięki tej niesamowitej, unikatowej pozycji nie tylko poznałam geniusz Michała Anioła, ja tego artystę pokochałam. Pokochałam go za talent, za wytrwałość i mozolną pracę, którą włożył w powstanie jednych z najpiękniejszych dzieł sztuki naszego świata. Razem z Michałem Aniołem cierpiałam, razem z nim przeżywałam smutki, upadałam i się podnosiłam. Miałam również okazję poznać klimat ówczesnych Włoch, przekonać się o układach tam panujących, wdzięczności i niewdzięczności bogatych. Po zakończeniu książki zwątpiłam, czy talent to błogosławieństwo, czy przekleństwo. Jedno wiem na pewno, nie tylko bez dzieł Michała Anioła moje życie byłoby uboższe, bez „Udręki i ekstazy”...

Nina | 2010-10-27
Na półkach: Przeczytane, Biografia, Posiadam
Przeczytana: 01 czerwca 2007

To jest tak napisana fabularyzowana biografia, że...

Po przeczytaniu natychmiast chciałam się spakować i znaleźć wszędzie tam gdzie bywał, tworzył, żył Michał Anioł, a zwłaszcza we Florencji i Rzymie.

Do kolekcji.

książek: 2042

Takiego bogactwa szczegółów w opisie realiów i takiej prawdy w próbie rekonstrukcji myśli trudno znaleźć gdzie indziej.

here_kitty | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Doskonale napisana biografia geniusza. Pierwszy raz miałam okazję przyjrzeć się życiu Michała Anioła, a ta książka idealnie przybliża jego postać, właśnie dlatego, że jest napisana w formie powieści. Michał Anioł - geniusz, człowiek, który poświęcił swoje życie sztuce w szeroko pojętym znaczeniu - twórca wielu dzieł, rzeźbiarz, kamieniarz, malarz, architekt. A krótko nie żył. Polecam każdemu, nawet nie zainteresowanemu tą postacią, bo autor wspaniale opisał włoskie miasta, w których Michał Anioł przebywał, aż chce się je odwiedzić. Dodatkowo można sobie wyrobić zdanie o ówczesnym świecie.

bela | 2011-02-17
Przeczytana: 2009 rok

piękna książka, cudownie przenosi w tamten czas. Miałam wrażenie że jestem zawsze obok Michała Anioła.

karuzela | 2014-09-17
Przeczytana: 2014 rok

Niezwykle klimatyczna i misternie skonstruowana biografia. Precyzyjnie nakreslony obraz epoki w tle. Opisane najglebsze, najbardziej intymne, najgoretsze, prowadzace do ekstatycznego uniesienia emocje i przezycia Michala Aniola. W skrocie: mistrz biografii po mistrzowsku o mistrzu renesansu. Kapelusze z glow.

książek: 1923
gwiazdka | 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Świetna książka. Stone przedstawił życie, co równa się twórczość, Michała Anioła tak plastycznie, że wydawałoby się, że osobiście byłam świadkiem życia tego człowieka. I chwała autorowi za to, że aby napisać tę biografię musiał przeprowadzić całą masę badań nad tematem, a pomimo to potrafił powyższą historię uczynić tak lekką w czytaniu.

Stefi | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Piękna opowieść o życiu geniusza. Rzadko zdarza się, chodzić po Rzymie w czasie budowy Bazyliki św. Piotra, a ja tam byłam i widziałam. ;0).
(precyzja wykonania marmurowych rzeźb we Włoszech jest nieprawdopodobna -trzeba to zobaczyć). Polecam!!!

ira | 2012-01-16
Przeczytana: 2010 rok

Tym razem Irving Stone zabiera nas w podróż w czasy Michała Anioła. I tak jak Michał Anioł wydobywał duszę z marmuru, tak Stone wydobywa duszę z suchych kart historii, z albumów z reprodukcjami, z rzymskich pocztówek.
Jak zwykle, niezapomniana przygoda.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica