Udręka i ekstaza

Muza
typ
papier
Anna
7,91 (648 ocen i 56 opinii)

Opis książki

"Udręka i ekstaza" to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata Renesansu podążał śladami swojego bohatera i jego wielkich dzieł. Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim...

Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy, razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy…

źródło opisu: Wydawnictwo MUZA S.A., 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Artur | 2015-03-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2015

WOW! Życie geniusza- rewelacyjnie opisane.
Autor w genialny sposób wczuwa się w postać Michała Anioła. Przedstawia nam tego wielkiego Artystę w tak żywy sposób, że stajemy się świadkami jego życia. Radujemy się sukcesami i płaczemy nad niepowodzeniami. Książka trzyma w napięciu i ciągle rozbudza zainteresowanie. Słuchałem jej przeglądając internetowe galerie w poszukiwaniu dzieł Michała Anioła. POLECAM!

Forever | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Michał Anioł Buonarroti. Prawdopodobnie, oprócz makaronu, jeden z najbardziej eksportowych produktów słonecznej Italii.
Oklepany do nieprzytomności na lekcjach historii. Nie wierzę, że istnieje ktokolwiek, kto nie jest w stanie wymienić chociażby jednego tytułu jego dzieła.

"Udręka i ekstaza" Irvinga Ston'e to unikatowa możliwość podróży. Przenosimy się o ponad pięćset lat wstecz, do innych czasów, innego kraju, ale przede wszystkim, do poznawania geniuszu. Geniuszu, jaki stanowił florencki artysta, którego poznajemy, gdy w wieku lat trzynastu ląduje w pracowni swojego pierwszego mistrza.
Książka podzielona jest na jedenaście części, a każda z nich opowiada o kolejnym etapie życia twórcy.
Nie sposób jest wymienić wszystkich ważniejszych wydarzeń czy chociażby po trosze opisać w recenzji fenomen portretu artysty, jaki nakreślił Irving Stone.

Jego życie to była prawdziwa podróż. Pełna wzlotów i upadków, ale przede wszystkim pełna pracy.
Artysta był prawdziwym niewolnikiem...

Lidka | 2014-02-09

Z książką „Udręka i ekstaza” po raz pierwszy zetknęłam się lata temu. Urzekła mnie od pierwszych stron, przeniosła w świat zupełnie mi nie znany, który dzisiejszym ludziom wydawać się może się wprost bajeczny i nierealny. Książka mnie zafascynowała, szarpnęła jakąś wewnętrzną strunę, która pozostała we mnie na zawsze. Dzięki tej niesamowitej, unikatowej pozycji nie tylko poznałam geniusz Michała Anioła, ja tego artystę pokochałam. Pokochałam go za talent, za wytrwałość i mozolną pracę, którą włożył w powstanie jednych z najpiękniejszych dzieł sztuki naszego świata. Razem z Michałem Aniołem cierpiałam, razem z nim przeżywałam smutki, upadałam i się podnosiłam. Miałam również okazję poznać klimat ówczesnych Włoch, przekonać się o układach tam panujących, wdzięczności i niewdzięczności bogatych. Po zakończeniu książki zwątpiłam, czy talent to błogosławieństwo, czy przekleństwo. Jedno wiem na pewno, nie tylko bez dzieł Michała Anioła moje życie byłoby uboższe, bez „Udręki i ekstazy”...

książek: 2057

Takiego bogactwa szczegółów w opisie realiów i takiej prawdy w próbie rekonstrukcji myśli trudno znaleźć gdzie indziej.

Nina | 2010-10-27
Na półkach: Przeczytane, Biografia, Posiadam
Przeczytana: 01 czerwca 2007

To jest tak napisana fabularyzowana biografia, że...

Po przeczytaniu natychmiast chciałam się spakować i znaleźć wszędzie tam gdzie bywał, tworzył, żył Michał Anioł, a zwłaszcza we Florencji i Rzymie.

Do kolekcji.

here_kitty | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Doskonale napisana biografia geniusza. Pierwszy raz miałam okazję przyjrzeć się życiu Michała Anioła, a ta książka idealnie przybliża jego postać, właśnie dlatego, że jest napisana w formie powieści. Michał Anioł - geniusz, człowiek, który poświęcił swoje życie sztuce w szeroko pojętym znaczeniu - twórca wielu dzieł, rzeźbiarz, kamieniarz, malarz, architekt. A krótko nie żył. Polecam każdemu, nawet nie zainteresowanemu tą postacią, bo autor wspaniale opisał włoskie miasta, w których Michał Anioł przebywał, aż chce się je odwiedzić. Dodatkowo można sobie wyrobić zdanie o ówczesnym świecie.

bela | 2011-02-17
Przeczytana: 2009 rok

piękna książka, cudownie przenosi w tamten czas. Miałam wrażenie że jestem zawsze obok Michała Anioła.

karuzela | 2014-09-17
Przeczytana: 2014 rok

Niezwykle klimatyczna i misternie skonstruowana biografia. Precyzyjnie nakreslony obraz epoki w tle. Opisane najglebsze, najbardziej intymne, najgoretsze, prowadzace do ekstatycznego uniesienia emocje i przezycia Michala Aniola. W skrocie: mistrz biografii po mistrzowsku o mistrzu renesansu. Kapelusze z glow.

Stefi | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Piękna opowieść o życiu geniusza. Rzadko zdarza się, chodzić po Rzymie w czasie budowy Bazyliki św. Piotra, a ja tam byłam i widziałam. ;0).
(precyzja wykonania marmurowych rzeźb we Włoszech jest nieprawdopodobna -trzeba to zobaczyć). Polecam!!!

książek: 1952
gwiazdka | 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Świetna książka. Stone przedstawił życie, co równa się twórczość, Michała Anioła tak plastycznie, że wydawałoby się, że osobiście byłam świadkiem życia tego człowieka. I chwała autorowi za to, że aby napisać tę biografię musiał przeprowadzić całą masę badań nad tematem, a pomimo to potrafił powyższą historię uczynić tak lekką w czytaniu.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku