Budżetowanie w controllingu

Wydawnictwo: Osrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr
biznes, finanse

Prof. dr hab. Ksenia Czubakowska jest pracownikiem Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego.Controlling jest jedną z metod usprawniających zarządzanie przedsiębiorstwem. W publikacji scharakteryzowano pojęcie controllingu oraz jego odmiany, wskazując, jakimi instrumentami posiłkuje się controlling strategiczny i controlling operacyjny. Omawiając rolę budżetów w controllingu, szczególną uwagę zwrócono na metody sporządzania budżetów i ich motywacyjny charakter poprzez przedstawienie procedur konstruowania budżetów, wdrażania oraz wyciągania wniosków z ich wykonania. Sporządzone raporty z realizacji założeń przyjętych w budżetach są w konsekwencji podstawą do podejmowania decyzji zmierzających do utrzymania kosztów na właściwym poziomie, oszczędności zasobów, podwyższania jakości produktów i stworzenia możliwości większej sprzedaży. Publikację można polecić zarówno praktykom, jak i studentom, słuchaczom studiów podyplomowych i doktoranckich oraz wszystkim, którzy pragną zgłębić wiedzę o controllingu i budżetowaniu.