Jak prognozować pogodę

Wydawnictwo: Buchmann
poradniki

Prognozowanie pogody polega na okresleniu jaki bedzie stan atmosfery w przyszlosci, tj. powiedzmy za 12 godzin, 1 dzien, 2 dni, 3 dni, itd. Nalezy jednak zaznaczyc, ze prognozowanie na dluzsze okresy nie jest latwe i oczywiscie mniej wiarygodne. W jakim stopniu sprawdzi sie prognoza czesto zalezy od aktualnej sytuacji meteorologicznej. Czasem mozna poprawnie przewidziec pogode nawet na kilka dni naprzód (np. dlugo utrzymujacy sie stacjonarny wyz) innym zas razem podanie prognozy na krótki okres (do 2 dni) nie jest sprawa latwa (np. dynamicznie rozwijajacy sie niz). W tej chwili prognozy pogody sa duzo lepszej jakosci niz jeszcze kilkadziesiat lat temu, chociaz nadal trudno jest prognozowac takie zjawiska meteorologiczne jak opady czy burze. Prognozy opadu (zwlaszcza konwekcyjnego, który jest zjawiskiem lokalnym) dosyc czesto sie nie sprawdzaja. Nawet jesli dobrze zostanie okreslone miejsce i czas wystapienia to moze sie okazac, ze wielkosc opadu zostanie zanizona lub zawyzona. Lepiej prognozowane sa natomiast opady zwiazane z frontami atmosferycznymi.

Megan | 2011-06-26
Przeczytana: 2009 rok