Maigret i trup młodej kobiety

Okładka książki Maigret i trup młodej kobiety Georges Simenon
Okładka książki Maigret i trup młodej kobiety
Georges Simenon Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Komisarz Maigret (tom 45) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 45)
Maigret et la jeune morte
Wydawnictwo Iskry
1981-01-01
1981-01-01
83-207-0266-6
Leszek Kossobudzki
powieść belgijska Maigret

Powieść kryminalna. Klasyka europejskiego kryminału. Komisarz Maigret prowadzi śledztwo w sprawie zamordowanej młodziutkiej kobiety Ludwiki Laboine, której ciało znaleziono porzucone na jednym z paryskich placów. Śledztwo jest nietypowe, ponieważ koncentruje się na ofierze. Komisarz chce ustalić kim właściwie była ofiara i co robiła w Paryżu. Dodatkowo Maigret wdaje się w "rywalizację" z ambitnym, ale pechowym inspektorem Lognon, którego policjanci i kryminaliści nazywają "pieszczotliwie" Fajtłapą.

Maigret – z ciekawości jedynie – jedzie przyjrzeć się pewnemu zdarzeniu. Na jednym z paryskich placów zastaje inspektora Lognona, a u jego stup ciało młodej kobiety. Inspektor Lognon – zaraz po wstąpieniu do policji – odkrył spisek, w który zaangażowany jest cały świat z Maigretem na czele. Ma on na celu uniemożliwienie Lognonowi rozwoju kariery, a przecież to wybitny śledczy, jedynie na końcu wszystko psuje...
Śledztwo do łatwych nie należy, tożsamość kobiety nie jest znana, publikacja jej zdjęcia w prasie pozostaje długi czas bez odzewu, a szczątkowe informacje, które się pojawiają, niewiele do sprawy wnoszą. Maigret – z pewna dozą dobroduszności – zleca Lognonowi kolejne zadania, a ten, niczym pies tropiący, rusza na ulice Paryża i... znika.
Kolejne – smutne – śledztwo Maigreta, które skupia się fabularnie tylko na osobie ofiary, sprawca do samego końca nie jest istotny. Istotne jest to mozolne układanie puzzli w obraz, który ciągle jest pełen dziur. A ofiara, jak tysiące innych, szuka dla siebie lepszego życia, ale jedyne czego doświadcza to rozczarowania. Jest właściwie ofiarą z urodzenia, bo i charakter trudny i pech ciągle ją prześladuje. A o jej śmierci zdecydował pewien detal z garderoby...

W tym kryminale Simenona Maigret prowadzi śledztwo w sprawie zamordowania młodej dziewczyny. Kluczem do znalezienia sprawcy jest dogłębne poznanie charakteru i zwyczajów ofiary. Przy okazji mamy typowe dla Simenona smaczki obyczajowe: opisane życie dziewczyn przyjeżdżających do Paryża robić karierę, czy kobiet uzależnionych od gry w kasynie. Bardzo dobry kryminał w starym stylu.

Dobrze jest wrócić do starego dobrego Simenona po przesłuchaniu paru 'nowoczesnych' kryminałów, które epatują okrucieństwem i wielowątkową fabułą. Tutaj mamy wszystko po bożemu, czyli klasyczną triadę: zbrodnia – śledztwo – wykrycie sprawcy oraz jedność czasu, miejsca i akcji.

Zaczyna się rzecz jasna od morderstwa, oto w cichej uliczce w dzielnicy klubów nocnych, znaleziono w nocy trupa młodej kobiety w wieczorowej sukni. Pierwsza myśl jest taka, że to prostytutka, ale nie, sekcja zwłok pokazuje, że była dziewicą. Śledztwo Maigreta utrudnia fakt, że ofiarę odkryto w rewirze inspektora Lognona, świetnego, ale mocno zakompleksionego gliny, który uważa, że ciągle jest wykorzystywany przez innych, mających go za idiotę, co nie jest prawdą: „Nie tylko bowiem odznaczał się inteligencją, ale był jednym z najsumienniejszych funkcjonariuszy paryskiej policji.”. Niemniej marzenie Lognona o pracy razem z Maigretem w centrali paryskiej policji nie może się ziścić: brakuje mu niezbędnego wykształcenia.

Mamy tu żmudną historię odkrywania tożsamości zabitej dziewczyny, dokopywania się do jej życiorysu. Po pewnym czasie Maigret wie już sporo o życiu i zwyczajach ofiary, to staje się kluczem do wykrycia sprawcy zbrodni: „Dotychczas nie myślał bowiem wcale o mordercy, tylko o jego ofierze; na niej ogniskowało się całe dochodzenie. Teraz, kiedy człowiek w końcu poznał ją lepiej, można było zadać sobie pytanie, kto był jej zabójcą.” No właśnie, gdy naprawdę dobrze poznał zabitą dziewczynę, Maigret z łatwością znajduje zabójcę.

Książka, jak to u Simenona, ma swoje smaczki obyczajowe. Mamy tu opisane młode dziewczyny, które przyjeżdżają do Paryża zrobić karierę i cały legion ludzi je obsługujących: tanie pokoje, ubrania do wynajęcia na dni czy godziny itd. A potem niektóre z tych dziewczyn świetnie wychodzą za mąż, a inne lądują na ulicy...

Mamy starsze kobiety których jedynym życiem i pasją jest gra w kasynie w Monte Carlo, w ten sposób zarabiają na życie. Tak opisuje jedną z nich inspektor policji: „Takich jak ona obchodzi wyłącznie ruletka. Co dzień rano kupują cienki biuletyn z wykazem numerów, które wyszły poprzedniego dnia i w ciągu nocy.” I dalej: „Nic nie jest w stanie jej poruszyć, z wyjątkiem tego, jak widzi, że czerwone wychodzi dwanaście razy pod rząd, a ona stawia podwójnie na czarne. Słuchając jej, człowiek ma wrażenie, jakby była jakaś trochę nierealna. Ona żyje w zupełnie innym świecie niż my.”

Słuchałem najpierw audiobooka, ale że był kiepsko czytany przez Mirosława Konarowskiego, poza tym opuszczone w nim były duże partie książki, więc przerzuciłem się na ebooka.

Klasyka!

Klasyka!

Lekki i przyjemny kryminał starej daty na półtorej godziny. W sam raz na zabicie czasu, przeczytać i zapomnieć.

Wyborny kryminał, w którym komisarz Maigret podąża tropami oraz za własną intuicją. Wykorzystywanie elementów psychologii jest dla niego naturalne. Posiadł umiejętność wczucia się w życie ofiary.
Polecam🙂

Polecam🙂

Akcja powieści detektywistycznej rozgrywa się we francuskim mieście zakochanych – w Paryżu. Ciało młodej kobiety zostaje odnalezione nad ranem, na jednym ze znanych bulwarów w środku miasta. Jak to możliwe, że nikt nie zauważył aktu zbrodni? Jak to możliwe, że nikt nie rozpoznaje dziewczyny, ani nie zgłasza jej zaginięcia? Na te i inne pytania odpowie komisarz Maigret.

Europejski Nowy Jork
Widzimy jak świat z każdym dniem biegnie do przodu, ale zastanawiające i zarazem ciekawe, jest to, że ludzka natura nie wiele się zmienia. Ile raz widzieliśmy komedie romantyczne, gdzie dziewczyna z prowincji ma dość swojego życia i z jedną torebką w ręku wyrusza do wielkiego miasta szukać szczęścia. Nic się nie zmieniało w tej kwestii od lat 30 – stych, jak i pewnie, działo się to wcześniej. Szkoda, że tak mało razy jest przedstawiana inna wersja wydarzeń. A co jeśli w wielkim mieście nie czeka na nie szczęście? O tym właśnie jest ta książka.

Coś dla kolekcjonerów
Książka jest jedną z całej serii książek, opowiadającym o komisarzu Maigretcie i jego sprawach defetystycznych. Powiem wam w wielkiej tajemnicy, że książek w tej serii jest ich ponad 90. Jest to długa seria, dzięki której możemy zaprzyjaźnić się z komisarzem jak i z jego kolegą Fajtłapą. Są to powieści, które można bez problemu czytać nie po kolei, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po nią i razem z komisarzem wędrować po Paryżu.

Paryż nocą
Plusem tej powieści jest to, że wraz z głównym bohaterem dowiadujemy się o każdym szczególe, co jest bardzo intrygujące. Jesteśmy na bieżąco z każdą zaistniałą sytuacją, co pozwala nam rozwiązywać zagadki wraz z komisarzem. Kolejną pozytywną rzeczą w tej powieści jest fakt, że zwiedzamy Francję. Nie tylko sam Paryż, ale również okoliczne miejscowości. Ten wehikuł czasu przenosi nas kila dekad do tyłu, co jest niesamowite w dobie Internetu. Jak wtedy działała policja, która nie miała elektronicznych baz? Szok i kosmos z niedowierzaniem.
Natomiast duży minus, to nie powalająca liczba stron wyżej wymienione powieści. Jest to zaledwie liczba 158. Dlatego z czystym sumieniem polecam przeczytanie całej serii.

...

Smutna

Smutna

Simenon in statu pure. Opowieść o tym jak znajomość życia i zwyczajów ofiary, może być pomocna w rozwiązaniu zagadki morderstwa. Jak zwykle doskonałe obserwacje smutnego, biednego i przygnębiającego Paryża. Dla miłośników starych kryminałów.

tego się spodziewałam, śledztwo oparte na spostrzeżeniach, łączeniu ze sobą drobiazgów oraz intuicji

• Kryminały
  • Audiobooki
  • Georges Simenon
  • Crime

Dodaj cytat z książki Maigret i trup młodej kobiety