Diabeł morski. Przygody mojego życia

Okładka książki Diabeł morski. Przygody mojego życia Felix von Luckner
Okładka książki Diabeł morski. Przygody mojego życia
Felix von Luckner Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria z kotwiczką [FINNA]
Oficyna Wydawnicza Finna
2010-01-01
1931-01-01
I wojna światowa Kaiserliche Marine bitwy morskie korsarze

Hrabia Felix von Luckner był niezłym ananasem, bo arystokrata zaciągający się jako prosty marynarz na statek to dosyć niecodzienny widok. Pierwsza część wspomnień dotyczy edukacji młodego Prusaka oraz służby na cywilnych statkach. Ponadto, autor podejmował się różnych zawodów, w Australii był latarnikiem, zajmował się rybołówstwem, zapisał się do Armii Zbawienia. W końcu po wielu rejsach i przygodach Luckner trafił do cesarskiej marynarki wojennej. W czasie pierwszej wojny światowej wziął udział w bitwie jutlandzkiej aż w końcu objął dowodzenie nad żaglowcem "Seeadler". I tutaj zaczyna się właściwa epopeja. Okręt sieje postrach najpierw na Atlantyku, a później na Pacyfiku. 225 dni rejsu, 15 zatopionych statków bez rozlewu krwi, ucieczka z niewoli. Książka jest typowo romantyczno-awanturniczą opowieścią o wielkiej wojennej podróży. Żaglowiec zdobywający podstępem parowce, dziesiątki dobrze traktowanych jeńców na pokładzie, a pośród nich "Diabeł Morski", czyli sam hrabia von Luckner z załogą udającą Norwegów, którzy zadziwiają swoich przeciwników. Literacko nie jest to może jakieś wybitne dzieło, ale wspomnienia zawierają to, co wiele osób po prostu lubi w literaturze - wojna, rycerskie postępowanie, egzotyczne krainy, opisy marynarskich zwyczajów i przygoda, która żaglowcowi nie powinna się przydarzyć, ale w końcu życie pisze najlepsze scenariusze.

Kiedy brałam tę książkę do ręki miałam nadzieję na coś, co klimatem chociażby zbliżyłoby się do "Znaczy kapitana". I mogę czuć się całkiem usatysfakcjonowana. Oprócz dość oczywistych elementów wspólnych takich jak statki i marynarski znój, jest też ta niepodrabialna pogoda ducha, niepohamowana ciekawość świata, fantazja i pewna szlachetna niewinność.

Wszystkie awanturnicze przygody naszego hrabiego spisane są językiem barwnym i lekkim, co jest warte odnotowania tym bardziej, że Luckner był człowiekiem czynu i ze szkołą miał bardzo nie po drodze. Pisane mu było za to morze i nie wątpię, że był człowiekiem szczęśliwym i spełnionym.

Można się oczywiście zastanawiać jakie w tego typu literaturze są proporcje między prawdą a gawędziarskim kolorytem i radosną interpretacją faktów. Chcę i będę wierzyć, że morze po prostu przyciąga wyjątkowych ludzi.

Wszystkie...

Ależ oryginał był z barona von Lucknera. Zwiać z bogatego domu, pływać po morzach i oceanach jako majtek, by po latach ukończyć szkoły i wdziać mundur Kaiserliche Marine...
Brał udział w bitwie jutlandzkiej (czy na Skagerraku, zależy kto opowiada),później został dowódcą żaglowca S.M.S. Seeadler. I wtedy dopiero się zaczęło.
Nie ma co opisywać, zapraszam do lektury.
Książka pełna przygód na wszystkich morzach, oceanach, w koloniach i na niezamieszkałych wyspach całego świata. Dodatkowo ciekawe rysunki i barwne opisy zwyczajów i przesądów marynarskich.
Bardzo gorąco wszystkim polecam. Nie obawiajcie się, mało tu wojny. No i autor opisuje chyba ostatnie przebłyski rycerskości w dziejach wojen.

Nie ma co opisywać, zapraszam do...

8/10

8/10