Powrót nauczyciela tańca

Okładka książki Powrót nauczyciela tańca Henning Mankell
Okładka książki Powrót nauczyciela tańca
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Mroczna Seria
Danslärarens återkomst
W.A.B.
2011-11-02
2011-05-04
Ewa Wojciechowska

Ciekawa i dobra jak każda, książka Henninga Mankella z ciekawą fabułą.

Ciekawa i dobra jak każda, książka Henninga Mankella z ciekawą fabułą.

Herbert Molin to emerytowany oficer szwedzkiej policji, skrywający niechlubną przeszłość wojskowego w armii Hitlera oraz faszystowskie poglądy. Mimo zmiany tożsamości i zaszyciu się w domu oddalonym od ludzi, mężczyzna zostaje brutalnie zamordowany, na miejscu zbrodni zostają odciśnięte krwawe kroki tanga. Stefan Lindman dawny współpracownik Molina, odbywa podróż by pomóc lokalnej policji rozwiązać zagadkę makabrycznej śmierci. Działanie ma podłoże terapeutyczne, gdyż policjant dowiaduje się, że jest chory na raka. Śledztwo pozwala Stefanowi odkryć prawdę o własnej tożsamości.

Przeciętna lecz spójna opowieść.

Ukończona w 2000 roku powieść kryminalna, której bohaterem jest inny niż Kurt Wallander policjant. Fabuła jak zwykle jest wciągająca, aczkolwiek chwilami czułem pewne znużenie przesytem rozterek i wersji pojawiających się w umysłach i rozmowach prowadzących śledztwo bohaterów. Nie mniej jest to efektem sznytu i stylu Autora, ukazującego żmudną policyjną pracę taką, jaka ona jest w rzeczywistości- zmagania ludzi z tajemnicami, które starają się rozwikłać przy pomocy dostępnych środków. Dlatego nie dziwą upływ tygodni w poszukiwaniu sprawcy i nagromadzenie wersji, a także kilkunastogodzinne oględziny. Nie dziwią uzyskiwane żmudnie strzępy informacji układane i dopasowywane do przyjętych wersji. Śledztwo jako element życia a nie tylko praca. Realizm zasługujący na duże uznanie i niebagatelny motyw przewodni nieprawdopodobnej wizyty po latach, będącej kamykiem uruchamiającym całą lawinę tragicznych zdarzeń i odsłaniających wstydliwe tajemnice z przeszłości. Zaangażowane społecznie spojrzenie na Autora na ewolucję zła we współczesnym świecie w rozrachunku z historią fascynacji faszystowskimi Niemcami.

Krwawe morderstwo na szwedzkiej prowincji -idealny zimny dreszczyk na gorące lato!

Pan Mankell znowu zaskoczył . Jest to pierwsza przeczytana książka gdzie nie mam Wielkiego komisarza Kurta. Tematyka jak zawsze ciekawa, ale czasem za dużo " gadania" i uzewnętrzniania się. Każdy ma swoją tajemnicę z dawnych lat. Czasem demony krążą długie lata. Czas poznać innych bohaterów niż komisarz Kurt:)

Mankellowi nie wypada dawać złej oceny, ale brnęłam... Ileż razy można objaśniać i powtarzać czytelnikowi te same rzeczy?!

Mistrz Mankell znowu ,według mnie stanął na wysokosci zadanie. Książka inna od znanej serii z komisarzem Wallanderem ale dla mnie równie ciekawa i godna polecenia.

Na półkach: , , , , , , ,

Mankell znowu stworzył bardzo podobnych bohaterów do tych z serii o Wallanderze. Mamy więc policjanta borykającego się z własnym życiem prywatnym (nowotwór) oraz brutalne zabójstwo, które na początku wydaje się zupełnie bezsensowne. Tym razem tłem dla całej historii jest ruch nazistowski odradzający się w Niemczech. Trochę szkoda, że Mankell nie dał swoim bohaterom więcej do powiedzenia w tej kwestii, bo ciekawa jestem argumentów za odnowieniem tego ruchu. Tymczasem bohaterowie są nazistami "bo tak". Mimo wszystko było to bardzo ciekawe.

Jeśli ktoś miałby sięgnąć po jedną, jedyną książkę Mankella to polecam tą. Wystrzałowy kryminał, ale ma też moralizatorską głębię.

Herbert Mollin emeryturytowany policjant zostaje bestialsko zabity w domu pośrodku lasu. Zapamiętany przez kolegów jako wycofany i obawiający się czegoś. Dowiadujemy się że prześladowały go cienie, z czym były związane i co stało się w przeszłości co dręczyło go do dnia dzisiejszego.

Sprawę prowadzi Giuseppe Larrson, a pomocny okazuję się dawny kolega zamordowanego Stefan Lidman, przed którym została postawiona diagnoza- rak. By zmienić swoje myśli o czekającej go radioterapii Stefan zaczyna coraz więcej drążyć, szukać śladów, ale to nie wszystkim się podoba... Dochodzi do kolejnego zabójstwa, zachodzi pytanie czy sprawca jest jeden. Tropy prowadzą do grupy nazistów co wydaje się mieć ogromne znaczenie dla sprawy.

Tą książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki koleżance z pracy. Po raz pierwszy poznałem pióro autora i muszę przyznać, że pomimo kilku drastycznych scen jego styl porywa i nie pozwala się oderwać, a my będąc wciagnieci w fabułę koniecznie chcemy wiedzieć co będzie dalej.
Niestety nie porwała mnie ponieważ nie bardzo lubię wątek II Wojny Światowej czy też nazistowskie powiązania, które stanowiły jakąś części fabuły. Niemniej na pewno sięgnę po ,,Chińczyka", który już czeka na półce.

• Kryminał
  • Kryminały