Powrót nauczyciela tańca

Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Danslärarens återkomst
Ag2S

Kolejna bezsenna noc Herberta Molina, emerytowanego oficera policji. Od pięćdziesięciu czterech lat nękają go cienie, które chcą, żeby odpokutował dawne winy. Molin przywykł do ich obecności i uczy się zajmować sobie czas po zmierzchu - układa puzzle lub tańczy tango z wykonaną przez siebie lalką. W końcu nadchodzi moment zemsty - pewnego dnia o świcie Molin zostaje zachłostany na śmierć. Krwawe ślady na podłodze w jego domu układają się w kroki tanga. Do śledztwa, prowadzonego przez Giuseppego Larssona, włącza się doświadczony policjant Stefan Lindman, którego zastajemy w trudnym dla niego momencie życia - właśnie dowiaduje się, że ma raka. Tymczasem popełnione zostaje drugie morderstwo. Funkcjonariusze natrafiają na trop prowadzący do międzynarodowej siatki neonazistów i stopniowo odkrywają motywy dokonanych zbrodni, które swoje źródło mają w wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

Powrót nauczyciela tańca to kryminał uznany przez wielu krytyków za lepszy nawet od Mankellowskiego cyklu o komisarzu Kurcie Wallanderze. Powieść jest przesycona atmosferą skandynawskiego chłodu i mroku, zawiera wątki historyczne, daje czytelnikowi wgląd w mentalność szwedzkiego społeczeństwa. Książka zdobyła w 2005 roku Gumshoe Award dla Najlepszej Europejskiej Powieści Kryminalnej.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1263

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1263

Elwira | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2019
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Uwielbiam Mankella, ale ta książka jest tak rozwleczona, ciągnie się jak flaki z olejem. Już ją miałam zostawić, ale szkoda było mi mnóstwa czasu, którego na nią poświęciłam. W pewnym momencie spodziewałam się spektakularnego, zaskakującego zakończenia, po czym okazało się, że efektu "ŁAŁ" nie będzie. Jedynie wielki plus za świetną postać głównego bohatera.
R O Z C Z A R O W A N I E

Biker50 | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Polecam. Książka z II Wojną Światową i Nazistami w tle. Choć akcja zachowana w dzisiejszych realiach. Autor trzyma poziom! Był cholernie dobrym pisarzem :)

golteria | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Początek naprawdę niezły i intryga kryminalna dość dobrze skonstruowana. Trochę psychologii, ale bez zbędnej przesady. Może ciut to bieganie po szwedzkich bezdrożach przydługie, ale uszłoby. Gdyby nie, niewiarygodnie łopatologiczna lewacka propaganda o prześladowanych uchodźcach, faszystach i rasistach przenikających lasy, knieje i komendy szwedzkiej policji. Koszmar. Do tego polany tłustym sosem jakby usprawiedliwień(?) jak to Skandynawowie przyłączyli się do Hitlera, bo chcieli walczyć z bolszewizmem!

mjkuna | 2018-11-17

Biegnie wolno, ale na końcu satysfakcjonuje. Mankell był świetnym diagnostą. Zdecydowanie trzeba przeczytać!

Aya | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 26 lipca 2018

Każda książka Mankella, jaką przeczytałam, była świetna. Ta nie jest wyjątkiem. Wciąga i skłania do refleksji - tu na temat faszyzmu, nazizmu, braku tolerancji. To straszne, jak bardzo jeden człowiek jest w stanie nienawidzić drugiego, tylko dlatego, że ten ma inny kolor skóry czy na przykład wyznaje inną religię...

Michal39 | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

Bardzo przyzwoity kryminał. Jest ciekawie, może troszkę objętość książki spokojnie do okrojenia, ale dla fanów gatunku jak najbardziej ok

olga | 2018-06-06
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

W kryminałach tego autora jestem zakochana, wiec nie napiszę nic obiektywnego :)
kolejna bomba.

Monika | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2018 rok

Książka mimo, że pierwsza z cyklu została przeze mnie przeczytana jako druga w kolejności, po Nim nadejdzie mróz, gdzie po raz pierwszy w cyklu Wallanderowskim pojawił się Stefan Lindman. Być może to kwestia tak szybkiego przeczytania kolejnego Mankella, ale książka nie ujęła mnie tak jak większość z cyklu o Wallanderze. Niby też toczy się nieśpiesznie, ukazuje społeczeństwo szwedzkie w obliczu historii i przemian, porusza naprawdę ciekawy temat nazizmu, ale czegoś mi tu jednak zabrakło. A może czegoś było za dużo? Denerwowały mnie przykładowo ciągłe jazdy w te i we w te bohatera i ciągłe nie chcę się wtrącać do śledztwa, ale nie robię praktycznie nic innego. Stefan jako postać niejako drugoplanowa w Wallanderze - ok, jako pierwszoplanowa - jak dla mnie nie.

Nie spodziewałam się, że "Powrót nauczyciela tańca" tak bardzo mnie wciągnie w fabułę. Przede wszystkim styl pisania, tempo, sposób zarysowywania historii, postaci, zagadek, śledztwa powodują, że słowa się dosłownie widzi. Czytając, miałam wrażenie, jakobym za pośrednictwem wyobraźni oglądała świetny film kryminalny. Autor niezwykle profesjonalnie i w bardzo przemyślany sposób wykreował fabułę wzbudzającą ogromną ciekawość wobec toczącej się akcji. Mimo, że książka liczy wiele stron, przeczytałam ją jednym tchem. Nie ma w niej słabych momentów, monotonii, nudy, powielonych schematów. Jestem pod wrażeniem zdolności pisarskich Henninga. Z premedytacją wystawiam 9 gwiazdek, a nie 10, gdyż jedną zostawiam na wszelki wypadek, gdyby inna jego powieść uzależniła mnie od czytania w jeszcze większym stopniu.