Powroty do Litwy

Okładka książki Powroty do Litwy
Czesław MiłoszTomas Venclova Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich publicystyka literacka, eseje
267 str. 4 godz. 27 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
Data wydania:
2012-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-01
Liczba stron:
267
Czas czytania
4 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360046173
Tagi:
esej Litwa Noblista poezja
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
186
116

Na półkach: ,

Wilno jako jedno z magnetycznych miejsc przedwojennej Europy: gdzie bezpańskie psy zagryzały się wprawdzie na placach, ale gdzie barokowe ulice przechodziły w polne drogi, a sacrum obecne było w kamieniach. Najświetniejsze ówczesne umysły - litewskie, ukraińskie, białoruskie, polskie i żydowskie - tworzyły klimat tego prastarego ośrodka uniwersyteckiego, który dla Polski był centrum kulturalnym na Kresach, a dla Litwy symbolem historycznej ciągłości. Pokojowa i twórcza koegzystencja była marzeniem...
Komunizm zmienił wszystko.
Polski poeta nieznoszący endecji, nacjonalizmu i martyrologii oraz poeta litewski, źle tolerujący litewską niechęć do obcych - rozmawiają oto na kartach książki o wielu złożonych i elektryzujących, zapalnych sprawach, mówiąc rozmaitymi tekstami (wierszem i mową niewiązaną).

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy choć trochę pragną zrozumieć podłoże antypolonizmu na dzisiejszej Litwie (jakim zagrożeniem dla języka litewskiego jest literatura polska itd.).

A propos: skądinąd zrozumiałe, że obaj poeci, i Miłosz, i Venclowa - zdecydowanie wyrastający ponad przeciętność w swoich środowiskach - bywali nienawidzeni przez własne nacje i partie ultrakonserwatywne. Nie zafiksowali się jednak w poetyce resentymentu, lecz pozostawili nam w spadku książkę bardzo potrzebną i mądrą.

Wilno jako jedno z magnetycznych miejsc przedwojennej Europy: gdzie bezpańskie psy zagryzały się wprawdzie na placach, ale gdzie barokowe ulice przechodziły w polne drogi, a sacrum obecne było w kamieniach. Najświetniejsze ówczesne umysły - litewskie, ukraińskie, białoruskie, polskie i żydowskie - tworzyły klimat tego prastarego ośrodka uniwersyteckiego, który dla Polski...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    1
  • Historia
    1
  • Eseje, felietony...
    1
  • Moje
    1
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia
    1
  • Wyzwanie 2016
    1
  • W mojej biblioteczce
    1

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Powroty do Litwy Zobacz więcej
Czesław Miłosz Powroty do Litwy Zobacz więcej
Czesław Miłosz Powroty do Litwy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także