Sprawa mordu katyńskiego : ta książka była pierwsza

Okładka książki Sprawa mordu katyńskiego : ta książka była pierwsza Józef Mackiewicz
Okładka książki Sprawa mordu katyńskiego : ta książka była pierwsza
Józef Mackiewicz Wydawnictwo: Kontra Cykl: Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 19) reportaż
reportaż
Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 19)
Kontra
2009-01-01
2009-01-01
Katyń obozy wojna egzekucja

Doskonały, pełen empatii reportaż. Bezkompromisowe dążenie do prawdy. Wyczrpujące wyjaśnienie wszelkich okoliczności i motywacji uczestników dramatu. Po prostu Józef Mackiewicz.

To jest najlepsza, najciekawsza książka dotycząca ludobójstwa w Katyniu!. Józef Mackiewicz nie miał dostępu do dokumentów które ujawniono za czasów Borysa Jelcyna czy też innych pozyskanych przez polskich historyków z sowieckich archiwów (kiedy to jeszcze było możliwe). Mimo to wnioski wysuwane przez Mackiewicza porażają swoją trafnością i logiką. Mackiewicz zachowuje się jak rasowy detektyw, posiadający dodatkowo tę umiejętność, że poznał i rozszyfrował zagadnienie komunizmu i władzy sowietów od podszewki. To wszystko o czym pisał pokazywało koszmarną i tragiczną wiedzę na temat tego najbardziej zbrodniczego ustroju. Czytając tę i inne książki tego autora o bolszewizmie można pomyśleć, że Mackiewicz czytał opracowania które zostały wydane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat po jego śmierci.Rzeczowość plus talent literacki Mackiewicza powodują, że książkę czyta się bardzo dobrze. On naprawdę uważał, że jedynie prawda jest ciekawa. I tak pisał. Polecam.

Należy znać. Bezcenna relacja bezpośredniego świadka ekshumacji ofiar, wybitnego polskiego pisarza.

Teksty z przed lat mają w sobie nie tylko moc nazwiska autora czy tematu opisywanych zdarzeń ale dają wiedzę czytelnikowi także o świecie współczesnym i już do powyższego tytułu nic dodawać nie powinienem...

Józef Mackiewicz był naocznym świadkiem w 1943 roku ekshumacji przez Niemców i Polski Czerwony Krzyż zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Książka ukazała się w Londynie w roku 1948 przeciwstawiając się kłamstwu katyńskiemu głoszonemu przez ZSRR. W Polsce ukazała się dopiero 60 lat później.

No to po części wyjaśnia się czemu o winę za mord podejrzewano i Rosjan i Niemców za propagandy. Wszystko przez małe drobne elementy, które były kluczowe a jakoś śledczy uważali, że nie mają wpływu na tok śledztwa. Warto po tę książkę sięgnąć by się przekonać o co chodziło.

• Audiobooki
  • Literatura faktu
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania

Józef Mackiewicz Sprawa mordu katyńskiego : ta książka była pierwsza Zobacz więcej