1 411
1 584
2 114
1 522
klasyka

Pierwsza wydana przez Żeromskiego powieść. Autor opisuje historię chłopca, Marcina Borowicza, ucznia dziewiętnastowiecznej szkoły w zaborze rosyjskim. W utworze poruszony został problem rusyfikacji, braku podstawowych wolności jak wolność słowa i poglądów...

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Opinie czytelników (20174)
Kosa | 2011-02-25

Syzyfową pracą było czytanie tej książki.

ChicaDeAyer | 2015-02-20
Przeczytana: 2008 rok

Może jestem nieobiektywna, może moja awersja do osoby Żeromskiego tu się ujawnia w całej okazałości - a może po prostu została przez mnie przeczytana zbyt wcześnie. Jednak w efekcie 'Syzyfowe prace' były i będą przeze mnie wspominane jako lektura, która dostarczyła mi najwięcej bolączki. Zawsze miałam problem z warsztatem autora, a tu osiągnął on swoje apogeum. A bardzo tego żałuję - bo tematyka była ważna i potrzebnie poruszona. Co z tego, jak właśnie problematyka została w moim przypadku zepchnięta na bardzo odległy plan. Chciałabym do niej kiedyś wrócić i przełamać swoje uprzedzenia.

W gimnazjum i liceum nie czytałam wielu książek, jak większość unikałam czytania lektur szkolnych, dopiero teraz nadrabiam zaległości. "Syzyfowe prace" mają niską średnią na LC, poza tym Żeromski ma opinię pisarza nużącego, więc spodziewałam się, że nie będzie lekko. Pierwszy rozdział nie natchnął mnie otuchą, opisy wydały mi się zgrzytliwe, ale dzisiaj nawet dobrze mi się czytało, nie przysypiałam czy coś, aż jestem ciekawa czy to może wypadek przy pracy. :D Następne w kolejce jest "Przedwiośnie", także długo nie będę musiała czekać na weryfikację dzisiejszych odczuć. :D

Temat obrał autor niezwykle ważny i aktualny w tamtych czasach, mianowicie kiedy byliśmy pod zaborami. To młodzież tworzy trochę dalszą przyszłość, więc skuteczna rusyfikacja mogła przynieść wiele korzyści dla narodu rosyjskiego. Czym skorupka za młodu nasiąknie... łatwiej jest manipulować młodszymi, gdyż ich zasady i poglądy dopiero co się kształtują. Od razu na myśl przychodzi mi też Hitlerjugend, ale to osobna...

Pierwsze moje zetknięcie się z prozą Żeromskiego będę pamiętać jako bardzo usypiające i nużące.

| 2010-08-05

Jedno ze szkolnych narzędzi eliminacji czytelników. Po "Syzyfowych pracach" zostają najwytrwalsi...

Flora2811 | 2011-04-27
Przeczytana: 2011 rok

Jestem z siebie naprawdę dumna, że ją przeczytałam.
Nikt poza mną w (przynajmniej! jednej)trzydziestoosobowej klasie nie zdołał tego dokonać, choć zazwyczaj jest jeszcze kilka znacznie bardziej oczytanych osób niż przeciętny uczeń, które trwają do końca nawet przy najnudniejszej lekturze, wykonując polecenia polonisty.
Przyznam, że książka była dla mnie niewyobrażalną wręcz męką.Nie przepadam za historią, a zwłaszcza za czasami wszelkich powstań, wojen,okupacji, rusyfikacji itd.,itp., co było dodatkowym minusem.
W powieści BRAK JAKIEJKOLWIEK PRAWIE AKCJI!Jest ona zapełniona jedynie długimi, wyjątkowo szczegółowymi opisami wyglądu, uczuć itp..
Włączona jest do kanonu lektur obowiązkowych pewnie ze względu na konieczność poznania życia uczniów w trakcie rusyfikacji.Nie usprawiedliwia to jednak opisów wychodzących z jej tematu, których było od groma!
TRAFNY JEST JEDYNIE TYTUŁ, pod wszystkimi możliwymi względami i prawdy moralne(również opisane w najnudniejszy możliwy sposób).
...

Na początku pragnę zaznaczyć, że zupełnie nie wiem, co ludziom się nie podoba w "Syzyfowych pracach". Brak akcji? Chyba nikt nie spodziewał się po tej książce trzymającego w napięciu thrillera?
Ja podeszłam do tej powieści z mieszanymi uczuciami i zostałam mile się zaskoczona. Akcja faktycznie się wlecze, ale przeczytałam wiele innych książek z założenia mających być lekkimi, w których akcja dosłownie stała, a raczej leżała i kwiczała.
Wielkim plusem, składającym się na większość mojej oceny, jest przedstawienie procesu dojrzewania chłopców w tamtych czasach, a w szczególności Marcina Borowicza, którego historię poznajemy na przestrzeni 11 lat. Widzimy, jak się rozwija, zakochuje, zdobywa nowych przyjaciół. Autor nie poprzestaje na tym i pokazuje nam właściwie cały przekrój społeczeństwa w ówczesnym zaborze rosyjskim i realia tamtejszego życia. Wspaniale i wiernie moim zdaniem przedstawił niezaznajomionemu czytelnikowi proces rusyfikacji oraz przemycił elementy różnych...

ZARAZA | 2012-04-16
Przeczytana: 2010 rok

Choć lektura nużąca i momentami naprawdę miałam ochotę już do niej nie wracać, ale że to była moja lektura, a i że bardzo zależało mi na piątce na koniec roku to ją przeczytałam od deski do deski. Mimo to cenię te lekturę za wspaniale ukazaną rusyfikację oraz pokazanie, jakim powinno się być Polakiem :)

Kuuuba | 2012-05-13

Ciężko mi się ją czytała, ale pełna zapomnianych w dziejszych czasach wartości oraz świetnie ukazana rusyfikacja polskiego narodu.

Przejmująca powieść,prawdziwe i poruszające losy bohaterów przeżywałam z nimi ich perypetie szkolne,świetna książka.

zobacz kolejne z 20164