Schronienie

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Mickey Bolitar (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
1 177
Shelter
978-83-7659-813-0
Rewolwerowiec

Mickey Bolitar, piętnastoletni bratanek Myrona, ma mnóstwo problemów. Jego ojciec niedawno zginął w wypadku samochodowym, a matka po tej tragedii załamała się i zaczęła zażywać narkotyki. Chłopiec musiał zamieszkać z nielubianym wujem i zmienić szkołę. W nowej szkole zyskuje sobie przyjaciół i wrogów, tych ostatnich zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wydaje się jednak, że jego życie zmieni się na lepsze, kiedy zdobywa śliczną dziewczynę, Ashley. Gdy ta nieoczekiwanie znika bez śladu, Mickey nie chce się z tym pogodzić. Szukając Ashley odkrywa szereg dziwnych faktów, z których wynika, iż ta pozornie skromna i nieśmiała dziewczyna może być kimś zupełnie innym niż się wydawało. Ponadto mieszkająca w sąsiedztwie zdziwaczała staruszka wygłasza zagadkową uwagę, że ojciec Mickeya wcale nie umarł... Wstrząśnięty Mickey razem z nowymi przyjaciółmi, Łyżką i Emą, próbuje rozwikłać i tę tajemnicę.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1088/d_1593.jpg

gwiazdka | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Sama nie wiem, co napisać, bo książkę czyta się bardzo szybko, tylko w jakim stopniu to zasługa wielkich liter i jeszcze większych odstępów, a w jakim treści? Na pewni źle zrobiłam czytając „Kilka sekund od śmierci” przed „Schronieniem”, teraz jednak kilka razy sprawdzałam, czy wspomniane „Schronienie” czytam po raz pierwszy, bo treść była przeraźliwie wtórna. Owszem, przyznaję, że ciekawa, ale chyba lepiej Coben zrobiłby, gdyby troszkę popracował i z tych dwóch tomów zrobił jeden, może troszkę grubszy, ale na pewno byłoby to korzystne dla historii. Wtórność to niestety główna wada powieści Cobena i „Schronienie” nie jest wyjątkiem. No i drugie, co mi zawsze psuje lekturę to postaci: z tym też niestety pisarz sobie nie radzi- są tak do bólu podobne, że zlewają się w jedno, dla Cobena identyczne cechy ma czterdziesto- i nastolatek, zachowują się zresztą identyczne, nawet głupie odzywki takie same, a historia traci na autentyczności. Oczywiście, książka może się podobać, bo lekka,...

mclena | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Gniewamy się na tych, którzy nas krzywdzą lub oszukują, ale jeszcze bardziej irytują nas ludzie robiący z nas głupców."

Kryminał w wersji młodzieżowej w wykonaniu Harlana? No nieźle... całkiem nieźle.
Po przeczytaniu 10 tomu z serii o Myronie Bolitarze byłam ogromnie ciekawa, co znajdę tutaj w kontynuacji pisanej z punktu widzenia Mickeya. Fabuła bardzo ciekawa i jak na realia 16-latka dość logiczna, bardzo fajnie dobrani nowi przyjaciele głównego bohatera - pokuszę się nawet o stwierdzenie iż byli najsilniejszym ogniwem. Problemem była jednak dla mnie osobowość nastolatka, która w dużej mierze przypominała mi Myrona - nie wiem czy to zamierzony zabieg autora, czy tak sie po prostu złożyło, ale wolałabym żeby jednak przejawiał bardziej wyrazisty i odmienny charakter. Ponad to... za mało Myrona! Tak. Wiem, to nie jest książka o nim, ale jednak miałam nadzieję, na troszkę większy jego udział w historii. Zakończenie bardzo na plus - niejasność sytuacji rozbudziła ciekawość czego...

czytamcałyczas | 2016-05-21

Trudno jest tego nie przeczytać,w końcu bratanek samego Myrona to nie byle kto.
Nastolatek,uwaga nie zwyczajny i nie przecięty.Bo ilu zwyczajnych nastolatków podróżuje po świecie ? I Peru,RPA i inne egzotyczne kraje.
Mickey Bolitar,wplątuje się w mega aferę.

Podejrzany klub,dziwni-orginalni przyjaciele.
Pewna tajemnicza stara dama.
Jednym słowem super, a sam Myron też tu jest.
Na szczęście nie dominuje i nie jest tu kluczową postacią.
Super się czytało.

Anika | 2013-08-22
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

"Schronienie" to młodzieżowy thriller i pewnie z tego względu trochę naiwny. Książka ma dynamiczną akcję z intrygującymi tajemnicami w tle. Lekka i przyjemna lektura dla nastolatków.

Eli1605 | 2018-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Książka zdecydowanie dla odbiorców młodszego znacznie ode mnie pokolenia nastolatków. Wtedy może się podobać. Nie ocieka krwią a jest wątek kryminalny i zapowiadające dalsze części zakończenie. Trochę tylko jest dla mnie niezrozumiałe jak 14-latek mógł udawać 21-latka. Ale w takim wieku człowiek ma pewnie większą fantazję.

Bożena | 2013-02-20
Przeczytana: luty 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam większość książek Cobena i jestem od wielu lat jego fanką. "Schronienie" to fajna historia, przeplatana wieloma wątkami, trzymająca w napięciu z zaskakującym zakończeniem. Jednak to już nie jest to - po przeczytaniu tej książki czuję pewien niedosyt i rozczarowanie, bardziej fascynowały mnie wcześniejsze thrillery Cobena, pełne napięcia, dreszczyku i niepewności no i oczywiście żal mi Myrona, którego Coben odstawia na boczny tor.
"Schronienie" to bardzo dobra książka dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna poznawać książki Harlana Cobena.

Jolka | 2018-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2018, Harlan Coben
Przeczytana: 28 października 2018

Dobrze,że jest LC. Inaczej nigdy nie trafiłabym pewnie na Cobena. A tak poczytałam Wasze komentarze i zachęcona pożyczyłam. Bez zawodu. Wątek wojenny bardziej niż ciekawy.
Wprawdzie raczej to thriller dla młodzieży, ale pomimo moich czterech dekad z hakiem wciągnął i mnie. Jeśli tak ma wyglądać mroczny świat tajemnic odkrywany przed 16- latkiem, to Coben w wydaniu dla tych starszych musi być niesamowity, prawda?

Roland | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Ratując człowieka, ratujesz świat

Będący w bliższych relacjach ze światem książek w większym lub mniejszym stopniu orientują się co do najbardziej poczytnych autorów. Cóż, Harlana Cobena nie trzeba przedstawiać. Nawet jeśli ktoś sam nie zaczytuje się w jego twórczości wie przynajmniej w jakim gatunku tworzy. Tak, jak w przypadku każdego pisarza, który ma spory dorobek powieści, znajdą się zarówno zwolennicy oraz przeciwnicy jego twórczości. Warto zauważyć, że sporo tzw. płodnych pisarzy próbuje raz na jakiś czas poeksperymentować w celu nie tylko sprawdzenia swych sił w nowej odsłonie, ale również pokazania, że potrafią uniknąć zaszufladkowania poprzez przerwanie przypisanej im schematyczności.

Oczywiście Harlana Cobena możemy znać jako twórcę powieści sensacyjnych tudzież thrillerów w zamkniętych jednotomowych historiach, bądź też z cyklu o jego popularnym bohaterze, czyli Myronie Bolitarze. Wcześniej pisałem o próbach eksperymentowania podejmowanych przez sporo...

Kryminalna | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017
Izabela Pycio | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

"Nie zdołamy uratować wszystkich. Zło istnieje. Nie ma wzlotów bez upadków, prawej strony bez lewej ani dobra bez zła."

Thriller w lekkim i łagodnym wydaniu, skierowany do młodzieży, choć i starszym amatorom książkowego dreszczyku również może się spodobać, jako przyjemna, niezobowiązująca i swobodna lektura. Szybkie tempo, mnóstwo intrygujących zdarzeń, zaskakujące zwroty akcji, umiejętnie wykreowane postaci, wciągający klimat powieści. Mroczna i tajemnicza aura owiewa fabułę od pierwszej do ostatniej strony. Przyjazna narracja w dużym stopniu uwzględnia oczekiwania, otrzymujemy możliwość odbycia dobrej przygody czytelniczej.

Głównym bohaterem jest Mickey Bolitar, sprytny i inteligentny piętnastolatek, bratanek detektywa Myrona Bolitara. Chłopak ciężko przeżywa tragiczną śmierć ojca w wypadku samochodowym i otacza troskliwą opieką matkę będącą na narkotykowym odwyku. Oprócz zmartwień rodzinnych pojawiają się także inne problemy życiowe, choćby szkolne perypetie z rówieśnikami, a...