Okładka książki Schronienie

Schronienie

Autor:
Cykl: Mickey Bolitar (tom 1)
tłumaczenie
978-83-7659-813-0
typ
papier
Rewolwerowiec
6.91 (1061 ocen i 126 opinii)

Opis książki

Mickey Bolitar, piętnastoletni bratanek Myrona, ma mnóstwo problemów. Jego ojciec niedawno zginął w wypadku samochodowym, a matka po tej tragedii załamała się i zaczęła zażywać narkotyki. Chłopiec musiał zamieszkać z nielubianym wujem i zmienić szkołę. W nowej szkole zyskuje sobie przyjaciół i wrogów, tych ostatnich zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wydaje się jednak, że jego życie zmieni się na lepsze, kiedy zdobywa śliczną dziewczynę, Ashley. Gdy ta nieoczekiwanie znika bez śladu, Mickey nie chce się z tym pogodzić. Szukając Ashley odkrywa szereg dziwnych faktów, z których wynika, iż ta pozornie skromna i nieśmiała dziewczyna może być kimś zupełnie innym niż się wydawało. Ponadto mieszkająca w sąsiedztwie zdziwaczała staruszka wygłasza zagadkową uwagę, że ojciec Mickeya wcale nie umarł... Wstrząśnięty Mickey razem z nowymi przyjaciółmi, Łyżką i Emą, próbuje rozwikłać i tę tajemnicę.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1088/d_1593.jpg

Polecamy

Opinie czytelników
Anika | 2013-08-22
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

"Schronienie" to młodzieżowy thriller i pewnie z tego względu trochę naiwny. Książka ma dynamiczną akcję z intrygującymi tajemnicami w tle. Lekka i przyjemna lektura dla nastolatków.

Bożena | 2013-02-20
Przeczytana: luty 2013

Przeczytałam większość książek Cobena i jestem od wielu lat jego fanką. "Schronienie" to fajna historia, przeplatana wieloma wątkami, trzymająca w napięciu z zaskakującym zakończeniem. Jednak to już nie jest to - po przeczytaniu tej książki czuję pewien niedosyt i rozczarowanie, bardziej fascynowały mnie wcześniejsze thrillery Cobena, pełne napięcia, dreszczyku i niepewności no i oczywiście żal mi Myrona, którego Coben odstawia na boczny tor.
"Schronienie" to bardzo dobra książka dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna poznawać książki Harlana Cobena.

Joanna | 2013-01-30
Przeczytana: 28 stycznia 2013

„ Schronienie” to pierwsza część serii zagadek kryminalnych, które rozwiązuje piętnastoletni bratanek detektywa Mirona – Mickey Bolitar. Do czasu przymusowego zamieszkania w Kasselton w New Jersey ( śmierć ojca i leczenie odwykowe matki) , Mickey prowadził z rodzicami zajmującymi się pracą na rzecz różnych organizacji charytatywnych koczowniczy tryb życia zamieszkując różne zakątki świata.
Dramatyczne zmiany życiowe, zamieszkanie w domu nielubianego wujka, nowe środowisko w szkole czynią z niego outsidera wraz z odrzuconą dziewczyną z nadwagą Emą oraz nową uczennicą Ashley.
Kiedy pewnego dnia Ashley znika bez śladu, a to co mówiła o sobie okazuje się nieprawdą , Mickey wraz z Emą próbują dociec prawdy narażając się na wiele niebezpieczeństw.
Wątek starej kobiety , lokalnego postrachu dzieci wśród mieszkańców , zwanej Nietoperzycą i jej zrujnowanego domu, człowieka w czarnym garniturze nadają powieści klimat grozy i nierealności.
Wciągająca, szybka i wartka akcja z dialogami pe...

Booka | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

"MICKEY BOLITAR" - TOM I

"Schronienie" to pierwszy tom otwierający nową serię Harlana Cobena zatytułowaną "Mickey Bolitar". I to właśnie z perspektywy tej postaci opowiadane są wydarzenia w tej książce.

Mickey Bolitar jest bratankiem słynnego Myrona Bolitar'a - bohatera poprzedniej serii powieści Cobena. Tutaj przyglądamy się jak Mickey próbuje rozwikłać dwie tajemnice: pierwszą jest śmierć jego ojca, drugą zaś zniknięcie jednej ze szkolnych koleżanek - Ashley.
Mickey widział jak jego ojciec umiera, toteż z wielkim zaskoczeniem przyjmuje informację od bliżej mu nieznanej staruszki, która oznajmia mu, że jego ojciec wcale nie umarł. Początkowo uznaje to za niedorzeczny żart, jednak z biegiem czasu ta sprawa staje się dla niego zagadką, którą pragnie rozwikłać. Tym bardziej, gdy pewnego dnia jego koleżanka z liceum Ashley nie pojawia się w szkole. Od tej pory on i jego znajomi z liceum Ema i kumpel o ksywie "Łyżka" próbują rozwikłać zagadkowe zni...

emindflow | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

"Schronienie" otwiera nowy cykl, którego bohaterem i narratorem jest 15-letni bratanek Myrona Bolitara - Mickey. Coben ewidentnie przechodzi ewolucję w stylu J.K.Rowling a rebours i puszcza oko do młodych czytelników. Pewnie znajdzie się wielu odbiorców, którym ta książka się spodoba. Ja do nich nie należę. Coben w nowej roli jest równie prawdziwy i przekonujący jak TSA wykonujący "Ona tańczy dla mnie". Fabuła również nie powala. Oczywiście nie może się obejść bez motywu tajemniczego zaginięcia. Mickey do pięt nie dorasta Myronowi, a rolą w tej książce dołącza do grona równie heroicznych postaci jak Staś Tarkowski z "Pustyni i w puszczy" czy Adaś Cisowski z "Szatana z siódmej klasy". Zastanawiające są (niespotykane wcześniej u tego autora) mielizny logiczne, które swoje apogeum osiągają w wątku dzieci żydowskich w Auschwitz. Dawny Coben był jednym z moich ulubionych autorów, natomiast ten nowy to już zupełnie nie moja bajka. Dlatego trawestując klasyka apeluję: Harlanie Coben, nie idź...

Edyta | 2013-12-09
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Pisząc "Nie mów nikomu" autor wysoko postawił sobie poprzeczkę, wykorzystał pewien zamysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Niestety każda następna jego książka, w tym "Schronienie" to moim zdaniem książka dobra, ale nie rewelacyjna. Autor powiela wątek jakoby osoba zmarła nadal żyła. Nie mniej jednak jest to książka w sam raz do poczytania w tramwaju, czy w autobusie, gdyż trudno zgubić w niej wątek,a jednak dostatecznie wciąga, żeby podróż upłynęła miło i szybko (co ułatwia dodatkowo dość duża czcionka). Podobało mi się to, że autor umieścił w książce akcent polski. Nie ukrywam także, że ostatni rozdział przypadł mi do gustu najbardziej, na tyle, że zachęcił mnie do przeczytania dalszych losów bohaterów "Schronienia" (widocznie było to zamiarem autora i do jego napisania bardziej się przyłożył).

Marzin | 2012-10-26
Przeczytana: 25 października 2012

Bardzo ciekawy thriller Cobena. Szybka akcja i zaskakujące wątki. Przeczytałam go w ciągu około 3 godzinek , polecam

Kokosanka | 2013-06-05
Przeczytana: 28 maja 2013

Biorąc się za "Schronienie" miałam mieszane uczucia, ale Coben mnie nie zawiódł. Owszem, bohaterowie są nadludzcy i niektóre informacje są niepełne np. jeśli bratanek Myrona miał 15 lat to dziewczyna, której szukał, która pałała się tańcem erotycznym również miała 15 lat? coś mi tutaj nie gra. Dlaczego nie wiadomo, gdzie mieszka Ema i kim ona właściwie jest? Dużo pytań, ale przeczytałam ją w jeden dzień. Na urlop wzięłam już inny kryminał. Ja szczerze polecam.

Sylwia | 2014-04-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę książkę. To moja pierwsza tego autora i czytało mi się ją taaaak lekko. Bardzo "wciągłam się" w historię i nie mogłam doczekać się rozwiązania głównej zagadki. Zakończenie nieco mnie rozczarowało ale to dobrze, bo jestem zmotywowana do sięgnięcia po kolejne tomy, będące kontynuacją przygód Mickeya Bolitar'a.
(A kto wie, może nawet skuszę się na książki o jego wujku:])

DonSzabla | 2012-11-25
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 25 listopada 2012

"Schronienie" to moja pierwsza książka Harlana Cobena, którą przeczytałem. Jestem przekonany, że sięgnę po kolejne tomy z przygodami bratanka Myrona.

Fabuła wciągnęła mnie do reszty. Historia została fantastycznie opowiedziana i "przyprawiona" nagłymi zwrotami akcji. Plusem tej powieści jest to, że potrafi być nieprzewidywalna. Do ostatniej strony nie możemy być pewni wielu wątków. Książka zaskakuje i intryguje zarazem. Główny wątek został dokładnie przemyślany co sprawia, że opowieść jest spójna.
Innymi słowy: "Schronienie" warto przeczytać ze względu na fabułę.

Postacie są bardzo oryginalne i wyraziste. Przyjaciele Mickeya Bolitara wprowadzają do książki mnóstwo dobrego humoru. Nie raz na mojej twarzy zagościł uśmiech czytając dialogi Emy czy Łyżki.

"Schronienie" to dobra książka na rozpoczęcie przygody z Cobenem.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto