Czołg Jozif Stalin

2010-01-01
2010-01-01
978-83-11-11916-1
IS Józef Stalin Jozif Stalin Iosif stalin

Popularna monografia czołgów rodziny IS (IS-1 do IS-3) powstałych w czasie drugiej wojny światowej, napisana przez renomowanego rosyjskiego historyka broni pancernej.
Niestety - wrażenia po lekturze mam nieco mieszane. Przede wszystkim publikacja jest dość słabo zilustrowana jeśli chodzi o wersje rozwojowe czołgu. Zamieszczono w niej tylko plany w rzutach IS-2 i IS-3, natomiast dalece niewystarczająco ukazane są, skądinąd szczegółowo opisane w tekście, różnice występujące pomiędzy poszczególnymi okresami produkcji czy fabrykami - np. sam opis słowny zmiany kształtu jarzma działa na niewiele się w praktyce zdaje. W efekcie wartość poznawcza książki nieco na tym cierpi. To zresztą w zasadzie jedyny zarzut, jaki odnieść można - w mniejszym czy większym stopniu - do autora. Natomiast znacznie gorzej wypada ocena wkładu wydawnictwa Bellona.
Przede wszystkim, otrzymujemy przekład z wydania anglojęzycznego - i, tradycyjnie dla Bellony, tłumacz nie stanął na wysokości zadania. Pojawiają się gdzieniegdzie, zapożyczone z angielszczyzny, błędy w transkrypcji cyrylicy - pierwszy widzimy już na okładce (i znajdujemy dalej w całej książce): JOZIF Stalin. W tekście można znaleźć też np. silnik V-2 (zamiast W-2),nazwisko Tseits (zamiast Cejc) itp. Tłumacz wykazuje też niejaką nieznajomość terminologii związanej z uzbrojeniem, co sprawia, że opisy techniczne czołgów, czy też wprowadzanych w nich zmian konstrukcyjnych, są momentami trudne do zrozumienia (np. w opisach armat myli kołyskę z łożem, łoże z podstawą, opornik z hamulcem, a powrotnik z oporopowrotnikiem). Pojawiają się też nawet zabawne błędy w przekładzie, w rodzaju "armata 52-K AA" - w oryginale niewątpliwie było to "52-K AA gun", czyli "armata przeciwlotnicza 52-K".
Podsumowując - z racji na osobę autora, jak i przekrojowe, rzetelne omówienie tematu, jest to niewątpliwie wartościowa publikacja pozwalająca na zdobycie podstawowej wiedzy o wojennych czołgach IS. Niestety, zwłaszcza okrojona warstwa ilustracyjna sprawia, że chcąc bardziej zgłębić temat, trzeba szukać i bardziej szczegółowych opracowań.

• Militaria
  • 📣 Ach! Moja kolekcja