Pamiętnik

Wydawnictwo: Mireki
83-89533-04-9
Anna

Makowski należy do najbardziej popularnych artystów w Polsce. Jego obrazom wiele uwagi poświęcają historycy sztuki w licznych publikacjach, urządzane są wystawy w kraju i poza jego granicami, cieszy się powodzeniem wśród kolekcjonerów. Twórczość ta przemawia do widzów dorosłych, a i dzieci

źródło opisu: Matras

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Adrian Tync | 2015-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

"Pamiętnik" Makowskiego jako codzienna lektura niestety nie wciąga. Może z tej racji, że sam artysta był raczej nieśmiałym samotnikiem, przez co jego wpisy to często wywnętrznienia przypominające o jego odosobnieniu i smutku.
Trudno również odtworzyć sobie drogę twórczą Makowskiego na podstawie jego zapisków, choć nie jest to absolutnie niemożliwe. Oczywiście, zdarzają się notatki naprawdę zajmujące, te należą jednak do rzadkości.
Książka chyba tylko dla zapalonych fanów malarza, myślę, że może nie podejść nawet przeciętnym miłośnikom malarstwa Makowskiego. Niewątpliwie pozycja szalenie ważna jako dokument życia wielkiego artysty, niekoniecznie jednak literackie arcydzieło warte wnikliwej lektury.