Bractwo Pierścienia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Lord of the Rings, vol 1. The Fellowship of the Ring
pierścień, hobbit, Frodo, Gandalf
zydu

Pierwsza część słynnego cyklu Tolkiena "Władca Pierścieni". Osadzona, jak i pozostałe, w niezwykle oryginalnym świecie, utworzonym dzięki bogactwu i sile wyobraźni autora. Świat tej powieści wciąga i fascynuje, urzeka fikcyjną rzeczywistością, ze stworzoną na jej użytek geografią, historią, kulturą i mitologią.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

fulmir | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

No cóż, "Władca Pierścieni" powinien być lekturą obowiązkową dla miłośników fantastyki i nie tylko. Na pewno urzeka mnie wspaniały świat wykreowany w tej książce z mnóstwem postaci, krain geograficznych i fascynujących historii. Nie sposób się od niego oderwać choć niektóre opisy przyrody mogą się wydawać nużące, ale to już według uznania.
Dodam też ,że bardzo dawno temu czytałem "Hobbita" i dlatego miłym zaskoczeniem było krótkie przypomnienie historii hobbitów i Pierścienia na początku książki.
Pragnę też zwrócić uwagę na tłumaczenie ksiązki przez Pana Jerzego Łozińskiego, które choć było nietypowe to przypadło mi do gustu. Autor przekładu skupił się tutaj na tłumaczeniu imion i nazw własnych. I tak mamy tu np. Bilba Bagosza z Bagoszna, Sama Gadułę, Łazika, krzaty itp.
"Władaca Pierścieni. Bractwo Pierścienia" jest na pewno książką godną polecenia i z niecierpliwością zabieram się za "Dwie Wieże":)

| 2013-07-09

Zostałam oczarowana światem stworzonym przez Tolkien'a we "Władcy Pierścieni" - swoją drogą, jaką trzeba mieć wyobraźnię by takowy wykreować?
Wątki, postacie, wartości przemycane "w" bohaterach i wiele innych elementów składających się na utwór sprawiają, że jest jedyny w swoim rodzaju, zapada w pamięć. Myślę, że każdy miłośnik książek jest w stanie odnaleźć w nim coś dla siebie.

Marcin | 2013-09-13
Przeczytana: 12 września 2013

Na temat Tolkiena i jego "Władcy Pierścieni" powiedziano i napisano już chyba wszystko. Niemniej i ja dodam swoją własną garść przemyśleń na temat tego dzieła.

Na wstępie zaznaczam że czytałem przekład pana Łozińskiego, gdzie Drużynę przetłumaczono na Bractwo, Baggins na Bagosz, Shire na Włość, a krasnoludy to krzaty. Przekład to bardzo dosłowny i ponoć mniej popularny wśród fanów, czemu i ja się nie dziwię.

Zacznę może od tego co mi się nie podobało. Najczęściej pojawiający się zarzut w opiniach wobec Tolkiena i tego tomu, który wymieniają inny czytelnicy, to nuda i zbyt długie opisy przyrody. Również i ja podzielam ten pogląd. Szanuję autora za imponujące uniwersum jakie stworzył wymagające nieprzeciętnej wyobraźni i nie lada umiejętności językowych, ale to co najbardziej mi przeszkadza w jego opowieści to właśnie ta monotonia. Bohaterowie idą, idą i idą, co jakiś czas przystają, albo śpiewają, a oprawione jest to licznymi i rozbudowanymi opisami krain geograficznych przez...

mrswoo | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Muszę przyznać, że mimo iż oglądałam kilkakrotnie wszystkie 3 części Władcy Pierścieni, nigdy nie sięgnęłam po książkę. I najprawdopodobniej nigdy bym nie sięgnęła. Aż do czasu, gdy omawialiśmy w szkole utwory fantasy. Na początku drugiego półrocza umawialiśmy się z panią, że moglibyśmy omówić "Władcę Pierścieni" albo "Hobbita". Nie doszło to jednak do skutku, bo nie starczyło nam na to czasu. Aż któregoś razu pani się na nas poważnie zdenerwowała i oznajmiła, że za tydzień omawiamy pierwszą część "Władcy Pierścieni" i każdy musi przeczytać. Z panią od polskiego nie ma żartów, więc poszłam do biblioteki i wypożyczyłam książkę.
Okazało się, że przeczytanie jej nie sprawiło mi żadnej trudności, co więcej bardzo mnie wciągnęła. Książka jest po prostu fantastyczna, pełna niesamowitego klimatu. Jestem wdzięczna pani, bo gdyby nie ona pewnie nie sięgnęłabym po tę cudowną książkę. :)

Songoku | 2012-12-23
Przeczytana: 02 czerwca 2010

Podoba mi się niesamowicie.

wombat80 | 2016-03-01
Przeczytana: 04 lutego 2001

Klasyk, a mimo to męczyłem się przez pierwsze 100 stron. Jeśli zaczynacie przygodę z Tolkienem to cierpliwie odwalcie wstęp, po nim jest rzeźnia.

Piotr | 2013-10-28
Przeczytana: 2002 rok

Co tu dużo mówić, dla mnie mistrzostwo świata. Pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku.

Sowa | 2014-04-24

Książka bardzo ciekawa, ale napisana dziwnym, lekko archaicznym językiem przez co trudno i powoli się czyta. Imiona przetłumaczone są inaczej niż w nowszych wydaniach na co trochę trudno się przestawić.

Jola | 2012-02-29
Przeczytana: 1990 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Arcydzieło. Polecam wszystkim, jest to lektura obowiązkowa

pindapinda33 | 2018-03-31