Wielka, większa i największa

Seria: Mistrzowie Ilustracji
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Róża_Bzowa

Powieść przygodowa. Tajemniczy komunikat radiowy i spotkanie z niezwykłym, mówiącym samochodem rozpoczynają serię niesamowitych zdarzeń, która zaprowadzi parę przyjaciół - Ikę i Groszka - w miejsca, w których nigdy nie spodziewali się znaleźć, i przysporzy im wielu pasjonujących przygód. W 1962 r. na podstawie książki powstał popularny film dla dzieci.

Ilustrował Gabriel Rechowicz.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

madelain_mp | 2018-08-18

Jako nastolatka uciekałam od tej książki. Ani tematyka, ani oprawa nie zachęcały do jej przeczytania. Po latach łatwiej wrócić do tej literatury bez nakazu i stresu, że nie zaliczy się tematu. Książka bawi rozwija kreatywność myślenia. Obok „Małego księcia”, to kolejna książka, która prostym językiem uderza w ważne ludzkie wartości.

Dendrol | 2017-11-03
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Trochę nudnawa

...czyli zmora mojego dzieciństwa. Zaczynałam milion razy. Odstraszała tematyka, dialogi, a przede wszystkim grafika. Odstraszała kiedyś. A dziś... może nie tyle zachwyca, ile zadowala. Ale to zadowolenie podszyte jest nutką sentymentalizmu, pamięcią o kartkowaniu, z uporem maniaka, tej książki.
I wcale mnie nie dziwi, że kiedyś nie potrafiłam przebrnąć przez tę książkę. Ja po prostu czekałam na dogodną chwilę, która właśnie nadeszła=)

"Wielka, większa i największa" stała w pokoju mojego brata (jak ja mu tego pokoju zazdrościłam =D), na jednej z wyższych półek. Podstawiałam drewniane, lekko wytarte na oparciu krzesło i wyjmowałam ją (i nie tylko ją) z ciekawością. Dopiero dziś ta ciekawość została zaspokojona=)

Groszek i Ika ratują świat=) wraz z Kapitanem, czyli starym, zdezelowanym autem, przeżywają trzy przygody. W pierwszej podążają śladem uprowadzonego trzyletniego Jacka. W drugiej będą musieli wyruszyć w akcję ratunkową zaginionego samolotu. A trzecia - największa przygoda,...

Roman Dłużniewski | 2016-12-17

Ika i Groszek. Para dzieciaków i ich przygody. A co jedna, to większa. Książka w dzieciństwie mnie niezbyt poruszyła i dziś chyba nie sięgnąłbym po nią.

Sandra Jasona | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: 1985 rok

Czytana w dzieciństwie, wzruszały niesamowite przygody.

Milena | 2016-06-19

Książkę przeczytałam już nie jako mała dziewczynka, ale jako nastolatka. Nawet mój wiek nie zdołał zepsuć mi lektury, która jest po prostu super! Opowiada o trzech przygodach Groszka i Iki W pierwszej przyjaciele pomagają małemu chłopcu wydostać się z rąk porywaczy. W drugiej ratują ludzi uwięzionych na Saharze z powodu awarii samolotu. W trzeciej lecą w kosmos i przekonują mieszkańców innej planety, że Ziemianie są dobrzy i nie stanowią zagrożenia dla ich cywilizacji. W każdej z przygód towarzyszą im gadające przedmioty, takie jak budki telefoniczne, samolot i niezastąpiony Kapitan
Najbardziej podobała mi się ,,największa", ponieważ Ika i Groszek ratują Ziemię przed zagładą a w między czasie udaje im się podpalić las, stoczyć walkę z wielkim kotem z trzema oczami i uratować chłopca z niebieską skórą. Spodobało mi się, że w trzeciej przygodzie zostały wspomniane Puławy-miasto, w którym mieszkam. Książkę czyta się bardzo lekko, jest idealna na wakacje. Serdecznie zapraszam do...

mała | 2015-10-30

Nie potrafię policzyć ile razy czytałam "Wielką, większą i największą" i chociaż mogłabym ją niemal recytować z pamięci, ciągle do niej sięgam. Nietrudno zrozumieć dlaczego zachwyciłam się Broszkiewiczem jako dziecko - przygody Iki i Groszka są niesamowite, a oni sami bardzo dzielni. Po latach lubię wracać do tego uczucia, gdy miałam kilka lat i Mama przed snem czytała mnie i bratu po kolei o trzech wielkich przygodach, z których każda kolejna była większa od poprzedniej. Ta książka to mój kompas - gdy trochę się gubię w rzeczywistości, czytam "Wielką, większą i największą", by znów zaczerpnąć oddech.

lavinka | 2015-07-25
Przeczytana: 2013 rok

To co, że dla dzieci. Zabawne, może trochę naiwne, ale dobre. Na poprawę humoru.

książkovaa | 2015-06-26

Hmm.. Książka jest fajna, ale niestety wolę powieści typu "Syn złodziejki". Na dodatek są tam elememty fantastyczne, czego nie lubię. Poza tym jest super. Najlesza była ta wielka i większa, zaś największa przygoda nie przypadła mi do gustu.

Był też film, teraz wydałby się strasznie ramotkowaty (szczególnie część o podróży w kosmos), ale naprawdę był uroczy:).