Niezwykłe oświecenie profesora Caritata: komedia idei

Okładka książki Niezwykłe oświecenie profesora Caritata: komedia idei Steven Lukes
Okładka książki Niezwykłe oświecenie profesora Caritata: komedia idei
2003-01-01
2003-01-01
837319228X
Ludwik Stawowy
Powieść angielska -- 20 w Niezwykłe oświecenie Utylitaria Komunitaria Libertaria

Przyjemna książka o tym czemu świat nie jest taki prosty

Przyjemna książka o tym czemu świat nie jest taki prosty

Książka jest dobra i niesie za sobą przesłanie (które swoją drogą - mam wrażenie - zostało wytłumaczone w ostatnim rozdziale jak dla dziecka),ale tylko tyle. W wiele wydarzeń nie jestem w stanie uwierzyć, bohater często nie ponosił konsekwencji swoich czynów. Historia rzadko mnie angażowała, a losy samego bohatera nie wzbudzały we mnie większych emocji.

ok. 1,5cm

ok. 1,5cm

Książka opowiada o tym, że jednotorowe pojmowanie ideologii oraz skupianie się na rozwijaniu do skrajności tylko jednego aspektu życia społeczno-politycznego prowadzi do wypaczenia systemu. Podróż w poszukiwaniu idealnego ustroju może nigdy nie mieć końca. Do rzeczywistości i systemu trzeba podejść holistycznie, aby wypracować najlepsze z możliwych rozwiązań. "Niezwykłe oświecenie..." czyta się przyjemnie, a ustroje proponowane przez Lukes'a są humorystycznym odbiciem smutnej ludzkiej egzystencji.

Profesor Caritat - specjalista i wyznawca idei oświecenia wbrew sobie wyrusza w podróż w poszukiwaniu lepszego świata. Przemierza krainy, gdzie do absurdalnych skrajności wprowadzone są ideały zasadniczo pozytywne w swoich założeniach. Czyż wolność albo tolerancja nie uszczęśliwiają społeczeństwa? Profesor sam doświadczył, zrozumiał, skomentował i moim zdaniem warto się dowiedzieć co może być składową lepszego świata.

Gorąco polecam początkującym odkrywcom/studentom filozofii i nauk społecznych.

Zręcznie napisana opowieść pełna zabawnych kontrastów, unaoczniająca do czego mógłby doprowadzić brak umiaru i dystansu.

Opowiastka ucząca o tym, że nic nie jest czarne albo białe. Czyta się z ciekawością.

• Studia
  • Polityka
  • Socjologia
  • Przeczytane w 2015

Steven Lukes Niezwykłe oświecenie profesora Caritata: komedia idei Zobacz więcej