Piekło na morzu

Okładka książki Piekło na morzu
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Hector Cross (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Hector Cross (tom 1)
Tytuł oryginału:
Those in Peril
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2012-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-21
Data 1. wydania:
2011-03-31
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376596211
Tłumacz:
Zbigniew Kościuk
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Piekiełko na morzu, lądzie i w powietrzu



926 60 40

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1110
142

Na półkach:

"Piekło czytania"

"Piekło na morzu" to niewątpliwie jedna z najsłabszych książek Wilbura Smitha. Gdybym miała określić ją jednym słowem, wybrałabym przymiotnik: naiwna. Jej lektura wymaga wiele cierpliwości i sympatii do autora. W trakcie czytania niejednokrotnie chce się ją odłożyć i zapomnieć o jej istnieniu. Jedyny cel, jaki można sobie postawić w kontakcie z tym utworem, dobrnąć (inaczej tego nazwać nie można) do końca. Ulgę, jaką wówczas odczujemy, można porównać do ulgi po ekstrakcji bolącego od dłuższego czasu zęba.

Cóż zatem, kolokwialnie mówiąc, jest z nią nie tak? Przecież to książka przygodowa, która nie aspiruje do miana dzieła. Owszem, jednak autor przyzwyczaił czytelnika do utworów na wyższym poziomie, do utworów, które się czyta "na jednym wdechu", jak zwykłam to nazywać. "Piekło na morzu" takich uczuć nie budzi, więcej nie budzi żadnych uczuć, oprócz wszechogarniającej irytacji.

Nieskomplikowana, przewidywalna fabuła. Somalijscy piraci (ci źli) kontra amerykański heros i multimilionerka (ci dobrzy). Islam kontra chrześcijaństwo. Fanatyzm kontra tolerancja. Dobrzy i sprawiedliwi w walce ze złymi i niesprawiedliwymi.

Jednoznaczność bohaterów: bohaterowie pozytywni są tak idealni - od wyglądu zewnętrznego poprzez walory wewnętrzne, że ma się wrażenie, że obcuje się osobami ze świata nierzeczywistego, fantastycznego, komiksowego (patrz: Hazel Bannock i Hector Cross). Ich działanie, postępowanie niejednokrotnie budzi konsternację. Uwidacznia się też swoista niekonsekwencja autora (patrz: zachowanie matki po porwaniu córki). Pogłębienie psychologiczne, zasada prawdopodobieństwa, autentyzmu - terminy te są obce tej powieści.
Szeroka gama uczuć - nienawiść, gniew, zdrada, zemsta, miłość, przyjaźń - podana czytelnikowi w pigułce w mało przekonujący sposób. Na marginesie warto dodać, że opisu miłości między dwojgiem bohaterów mogłaby pozazdrościć Wilburowi niejedna autorka taniego romansidła. Miłośnicy scen brutalnych nie powinni być rozczarowani. Mamy gwałt, próbę gwałtu, egzekucje, walki na lądzie i na wodzie, nowoczesne technologie, głownie dotyczące militariów, trochę ekonomii, polityki. Taki dość chaotyczny "misz-masz". Wszystko i nic.

Dialogi trącące sztucznością: pseudointelektualne wywody, rubaszne dowcipy, powtarzające się inwektywy, ckliwe zaklęcia miłości, przyjaźni... Niezjadliwe, bo przecukrzone, przesolone, prze... Hmmm... Ze zbyt dużą ilością pieprzu.

Komu można byłoby zatem polecić tę książkę? Wszystkim tym, którzy lubią proste rozwiązania, podane nam na tacy przez samego autora. Wszystkim tym, którzy w szczegółowych opisach nowoczesnych technologii mogą odnaleźć coś nowego. Wszystkim tym, którzy bezkrytycznie wierzą w kreowany, głównie przez zachodnie media, obraz świata islamskiego. Wszystkim tym, którzy znaleźli się w sytuacji awaryjnej i nie mają innej lektury pod ręką. Wszystkim tym, którzy podobnie, jak ja, są "niewiernymi Tomaszami" i zanim nie przekonają się na własne oczy, nie uwierzą, że książka jest do niczego. A także tym, którzy po prostu kochają autora i żadna nawet nieudana powieść tego nie zmieni.

PS Na drugi tom chyba się nie skuszę, tj. nie zmuszę się do przeczytania, choć... Zobaczymy.

"Piekło czytania"

"Piekło na morzu" to niewątpliwie jedna z najsłabszych książek Wilbura Smitha. Gdybym miała określić ją jednym słowem, wybrałabym przymiotnik: naiwna. Jej lektura wymaga wiele cierpliwości i sympatii do autora. W trakcie czytania niejednokrotnie chce się ją odłożyć i zapomnieć o jej istnieniu. Jedyny cel, jaki można sobie postawić w kontakcie z tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    216
  • Chcę przeczytać
    137
  • Posiadam
    46
  • Ulubione
    6
  • Wilbur Smith
    6
  • Audiobook
    5
  • Audiobooki
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2014
    3
  • 2012
    2

Cytaty

Więcej
Wilbur Smith Piekło na morzu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także