Wiśniowy Dworek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

W Wiśniowym Dworku, gdzieś pod litewską granicą mieszka Danusia. Jest nauczycielką w wiejskiej szkole i nie wyobraża sobie życia w wielkim mieście, pełnym spieszących się ludzi. Na warszawskim Mokotowie, niedaleko parku Morskie Oko, mieszka Danka. Jest przebojową biznesmenką w międzynarodowej korporacji i nie wyobraża sobie życia na wsi, gdzie życie toczy się powoli, a jego rytm wyznacza...

Na warszawskim Mokotowie, niedaleko parku Morskie Oko, mieszka Danka. Jest przebojową biznesmenką w międzynarodowej korporacji i nie wyobraża sobie życia na wsi, gdzie życie toczy się powoli, a jego rytm wyznacza przyroda. Te dwie kobiety pozornie dzieli wszystko, ale łączy jedna tajemnica.

I jeszcze ktoś. Mężczyzna, który przybył z przeszłości, by odebrać to, co do niego należy...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5601

Od przybytku głowa nie boli

„Wiśniowy Dworek” to już czwarta powieść wydana w owocowej serii, nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jej akcja rozgrywa się w bardzo urokliwym miejscu. Milewo to malutka wioska położona wśród lasów niedaleko granicy z Litwą. Mieszkają tu raczej niezbyt bogaci ludzie, których status życiowy po upadku PGR-ów uległ pogorszeniu. Kiedyś Milewo było siedzibą rodu Milewskich, których kolejne pokolenia zamieszkiwały w malowniczym Wiśniowym Dworku. Po wojnie posiadłość trafiła w ręce państwa, które przekształciło ją w szkołę i mieszkanie dla nauczycielki. Ową kobietą jest Danusia Wrzesień. „Uczycielka” bo tak zwracają się do niej podopieczni jest romantyczką, kocha swój zawód i pracę z dziećmi, której oddaje całe serce. Ma dużo starsze od siebie rodzeństwo rozsiane po świecie i samotnie opiekuje się ojcem staruszkiem. Danusia jest osobą wrażliwą, czułą i sentymentalną. Kocha swojego ojca mimo jego trudnego charakteru, nie jest materialistką i uwielbia dworek, w którym mieszka. Czuje się tu jak w raju. To jej miejsce na ziemi. Dom otoczony jest pięknym parkiem i sadem, który w czasie kwitnienia wiśni wygląda bajkowo. Życie Danusi jest spokojne i uporządkowane dopóki nie odwiedzi ją pewien mężczyzna, który doręczy jej tajemniczą przesyłkę. Jako nagrodę ufundowano dla niej pobyt świąteczny w luksusowym obiekcie w Jastrzębiej Górze.

Danka Lucińska mieszka w Warszawie. Jest szefową firmy zajmującej się zarządzaniem apartamentowcami. Swojej pracy poświęca całe dnie i zajęcie to niesłychanie ją wyczerpuje. Na głowie na tyle spraw, problemów i sporów do rozwiązania. Do swojego nowoczesnego mieszkania w apartamentowym getcie na Saskiej Kępie wpada tylko, by się przespać. Praca wypełnia jej całe dnie. Danka chwilami czuje się dość zmęczona, ale nie wyobraża sobie życia na prowincji, gdzie przenieśli się ze stolicy jej rodzice. Pewnego dnia podobną w treści przesyłkę jak Danusia otrzymuje i pani Lucińska. Obie kobiety korzystają z atrakcyjnego zaproszenia i przyjeżdżają nad morze. Tu czeka je niespodzianka, bo zostają zakwaterowane w jednym, pięknym apartamencie, a po pierwszym spotkaniu ich życie zmienia się nie do poznania i już nigdy nie będzie takie samo. Jak się ułoży i kim jest tajemniczy mężczyzna, który owo spotkanie zaaranżował?

„Wiśniowy Dworek” to kolejna książka Katarzyny Michalak, która uwaga jest niebezpieczna! Bo jeśli weźmiecie ją do ręki tylko, aby przejrzeć już się zaczytacie. Opowiada historię, która niesamowicie wciąga. Jest napisana z pomysłem. Autorka stworzyła kolejne najlepszej jakości babskie czytadło, które wciąga nas w tajemnice pewnej rodziny. Pewien stary sekret ma niesamowitą moc, która poraża. Zmienia spokojne życie dwóch kobiet o odmiennej naturze i charakterze. Los jest pokrętny. Czasem obdarza nas ogromną niespodzianką i spełnia nasze marzenia. Zatem uważajcie o czym marzycie.

Akcja tej książki jest bardzo, ale to bardzo dynamiczna. W powieść obyczajową autorka świetnie wplata sensację, garść uczuć, szczyptę rodzinnych sekretów, a efektem jest rewelacyjna książka dla pań i nie tylko. Sporo w niej emocji, nieco sentymentu, trochę słodkości i romantyzmu. Czyta się jednym tchem, bo ciągle coś czytelnika zaskakuje. Pod tym właśnie względem „Wiśniowy Dworek” dorównuje dobrym kryminałom. Sporo postaci, ciekawe sytuacje, nutka bajkowości, opisy malowniczych miejsc jak dworek czy leśniczówka sprawiły, że lektura bardzo przypadła mi do gustu. Mimo, że Katarzyna Michalak ma w swoim dorobku już kilka powieści nic się nie powtarza, nic się nie dubluje. Każda książka jest świeża i niepowtarzalna. Chylę czoła przed talentem autorki, przed jej literacką kreatywnością. Chwalę styl i język. Jego błyskotliwość i prostotę. Katarzyna Michalak umie wciągnąć w losy swoich bohaterów, potrafi zaciekawić i oderwać od rzeczywistości i przenieść w świat swoich powieści. Myślę, że i „Wiśniowy Dworek” przyczyni się do powiększenia wielbicieli jej pióra, a ja już z niecierpliwością będę wypatrywała „Jabłoniowego wzgórza” - kolejnej owocowej książki.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Agnieszka | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

"Życie jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz, na co trafisz..."/Forrest Gump/

Za oknem pada deszcz,jego krople uderzą wystukując rytm o okienne szyby,a ja siedzę w swoim ukochanym fotelu z kubkiem ulubionej herbaty zagłębiona w lekturę kolejnej powieści bestselerowej pisarki Pani Katarzyny Michalak. Jest to już kolejna książka z serii owocowej,od której nie potrafię się oderwać."Wiśniowy Dworek",pod którego urokiem pozostaję na długo po zamknięciu książki to klimatyczna,zabawna lecz momentami również bardzo wzruszająca historia dwóch kobiet imienniczek różnych jak ogień i woda,które wydawałoby się dzieli wszystko,a jednak łączy o wiele więcej niż mogłyby przypuszczać. Choć nigdy wcześniej się nie znały i wiodły zupełnie odmienne życie pewnego dnia los splata ich drogi już na zawsze.Spotkanie kobiet jest wielką niespodzianką,która sprawi,że już nigdy nic nie będzie takie jak wcześniej.Jednak to jeszcze nie koniec niespodzianek,bo oto pojawia się ktoś trzeci.Mężczyzna,...

Katherina87 | 2014-10-19

Owocowa seria.

W jednej chwili życie Danusi i Danki zmienia się. Choć nigdy przedtem nawet nie wyobrażały sobie, że mogłoby przypaść im w udziale inne życie, to jednak decydują się na zapoznanie z "alternatywnym scenariuszem" własnej egzystencji. Dwie Danki i jak się okazuje dwie siostry bliźniaczki w dzieciństwie rozdzielone. Postanawiają na jakiś czas zamienić się swoim życiem. Zamiana ról życiowych zmienia wiele w życiu obu...

onika | 2014-10-24
Na półkach: Przeczytane, Czytadła
Przeczytana: październik 2014

Mimo dość pokręconej fabuły, mimo naprawdę ciekawego pomysłu na narrację, mimo braku totalnego happy endu, „Wiśniowy dworek” i tak podpada u mnie pod kategorię „za dużo cukru w cukrze”. Jakoś współczesne bajki dla dużych dziewczynek wcale do mnie nie trafiają, choć w tym akurat przypadku muszę przyznać, że lektura przykuła moją uwagę. Ale i tak za dużo było irytujących szczegółów, które psuły mi odbiór całości.

Motyw rozdzielonych bliźniaków jest stary jak świat. I chyba dlatego pani Michalak postanowiła być oryginalna i zafundowała sobie i czytelnikom trojaczki, które w tragicznych okolicznościach zostają rozdzielone tuż po urodzeniu i spotykają się dopiero po trzydziestu latach dzięki intrydze jednego z nich. Oczywiście dzieje się to w najlepszym możliwym dla nich momencie, choć nie do końca wszystko układa się jak z płatka i parę dramatów się trafia.

Ja naprawdę jestem zdania, że dobra telenowela nie jest zła. I parę takich produkcji udało mi się obejrzeć, może nie do końca,...

Joanna | 2013-03-23
Przeczytana: 21 marca 2013

Zabytkowy dworek w Milewie wzniesiony w 1868 roku , małej wiosce przy granicy litewskiej najpiękniej prezentuje się wiosną, w okresie kwitnienia kwiatów wiśni – stąd jego nazwa Wiśniowy Dwór. Miejsce to okaże się świadkiem zaskakujących wydarzeń i przewrotności losu dla kilku osób.
Nieśmiałej nauczycielki Danusi Wrzesień, prowadzącej szkołę dla dzieci wiejskich, przebojowej Danki Lucińskiej, córki lekarzy z warszawskiego Mokotowa robiącej błyskotliwą karierę w banku oraz hakera, przestępcę gospodarczego ściganego międzynarodowym listem gończym. Do Wiśniowego dworku zawitają również goście z Kanady.
Trudno oderwać się od wciągającej lektury tej książki, niemal każda strona niesie ze sobą niespodziankę i nieoczekiwany zwrot akcji. Urocza, zabawna a jednocześnie poruszająca poważne problemy. Powieść o przewrotności losu, skrywanych sekretach rodzinnych niespodziankach jakie niesie życie .

Dia | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy już zaczęłam odczuwać trochę znużeniem tym nieprawdopodobnym optymizmem autorki, dużą powtarzalnością kluczowych wątków, łatwa przewidywalnością i ta pojawiającą się od czapy "Pani Michalak" trafiłam na 4 z serii owocowej powieść, którą na pendrivie w poprzedniej części przekazuje Ewie Karolina. Muszę powiedzieć,że ten tom dorównuje Poczekajce, która do tej pory była moja ulubioną serią. Bardzo fajnie,że wprowadzony jest wątek akcji a główna bohaterka nie ma przygód typu transseksualna niania. Bohaterami są trojaczki Danka, Danusia i daniel, które po urodzeniu zostają rozdzieleni i każdy z nich ma kompletnie inne dzieciństwo. Każdy z nich doświadczony przez los czy rozpieszczony czuje niezrozumiałą pustkę bo tak podobno mają bliźniaki. Mają pełno przygód i bardzo fanie się czyta więc zachęcam

eduko7 | 2017-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Danusia - bardzo skromna, prostolinijna i życzliwa nauczycielka zatrudniona w wiejskiej szkole. Aktywistka, dzięki której dzieci mają zapewnione w szkole: gorący posiłek, dostęp do książek oraz zajęcia dodatkowe dla najzdolniejszych.
Danka - szefowa firmy zarządzającej kilkoma apartamentowcami w Warszawie, córka lekarzy, w pełni pochłonięta pracą, zaangażowana, ale powoli zdająca sobie sprawę, że poza pracą w jej życiu powinno być coś jeszcze.
Kto, jak i dlaczego połączy obie Danuty? Warto zajrzeć do Wiśniowego Dworku, aby przekonać się samemu.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawy pomysł na książkę.
To historia trojaczków, rozdzielonych tuż po urodzeniu. Spotykają się dopiero po 30-latach, gdy każde z nich ma już poukładane życie.
Danusia która została ze starzejącym się ojcem nie zaznała miłości rodzicielskiej. Teraz mieszka i pracuje w maleńkiej wiosce Milewo i jest zakochana w Wiśniowym Dworze w którym mieści się szkoła i jej mieszkanie.
Danka ma kochających rodziców, mieszka w Warszawie jest pracoholiczką, bizneswomen i ma tego życia czasami dosyć.
Daniel trafił najgorzej. Najpierw w ręce nieuczciwej opiekunki, potem do domu dziecka. Sam musiał dbać o siebie, ale mu się udało. Został hakerem komputerowym. Opiekunka przed śmiercią zdradziła mu tajemnicę jego pochodzenia i od tego czasu zaczął szukać swoich sióstr.Bez stałego miejsca zamieszkania, poszukiwany przez policję, Interpol i jeszcze kogoś.....
Bardzo ciekawa powieść, dobrze napisana, wciągająca lektura.Jest miłość, tajemnica, trochę sensacji.
Niestety mam żal do autorki, bo pod...

książek: 2020
Ulka | 2013-10-19
Przeczytana: 18 października 2013

Wspaniała opowieść o losach dwóch dziewczyn, Danki i Danusi. Niby obce,a jednak łączy je pewna historia i pewien mężczyzny, który ułatwia poznać im tę tajemnicę.Książkę się czyta lekko i przyjemnie. Polecam:)

lacerta | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Do Katarzyny Michalak mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony drażni mnie jej infantylny styl, wyobrażenia o księciu na białym koniu i idealne bohaterki. Z drugiej jednak strony kocham małe miejscowości i urocze domki w jej książkach.
"Wiśniowy Dworek" opiera się na dość częstym w literaturze pomyśle rozdzielonego rodzeństwa, ale autorka dołożyła coś więcej do tej historii - coś co wzbudziło moją ciekawość i było miłym zaskoczeniem gdy już zaczynałam się nudzić.
Chociaż u Michalak drażnią mnie bohaterki to mężczyźni stworzeni przez autorkę są dla mnie zawsze ciekawi i dodają jej książkom trochę przyjemnej goryczy. Bardzo polubiłam Daniela i Ariela i chciałabym ich poznać lepiej. Właśnie dzięki nim oraz urokliwym miejscom mam ochotę wracać do twórczości autorki.

czytamcałyczas | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Ech,marzenia wielu z nas.Mieć taki uroczy domek,nie koniecznie koło Sejn.Nie koniecznie z sadem wiśniowym.Ten z gruszami też mógłby być.Danusia taki śliczny domek posiada,właśnie koło Sejn (nigdy tam nie byłem) ma sad z wiśniami.Ja jako mieszaniec typowego blokowiska w Łosicach, bez działki i sadu mogę tylko Danusi pozazdrościć.
Danka jest zupełnie inna, to przebojowa i pewna siebie Warszawianka.Życie w biegu, pogoń za kasą.Żyje jak wielu Polaków.Nie ma czasu,na przyjemności.Pewnego dnia obie urocze dziewczyny spotykają się w pewnym kurorcie nad Bałtykiem.Co z tego wyniknie ? Zobaczycie sami :-).
Tak więc warto zajrzeć do Wiśniowego Dworku,rozkoszować się cudowną atmosferą tego miejsca, poczuć nie zwykłe ciepło płynące z kart książki.
Może nie każdy z nas będzie miał taki dworek, ale książka polega na tym, by się tam przenieść.Przynajmniej podczas lektury.