Nikt nie da nam zbawienia

Cykl: Trylogia złodziejska (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
przygodowa
takisobiejac

Ostatnia część "Trylogii Złodziejskiej". Dalsze losy Jasia "Panicza" Nacewicza, Olka "Mongoła" Barana oraz reszty blatnej ferajny.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Panowie Redaktorzy Wikipedii i in.! Nie wybielajcie Piaseckiego, bo on tego nie potrzebuje. Początkowo nic go z Polską nie łączyło, w domu mówiono wyłącznie po rosyjsku, a potem został BANDZIOREM, złodziejem i narkomanem. Dostał wyrok śmierci jako kryminalista, odsiedział 11 lat, aż dzięki sukcesowi jego powieści pt „Kochanek Wielkiej Niedżwiedzicy”, ujęło się za nim grono literatów z Wańkowiczem na czele i wymusiło na prezydencie Mościckim zwolnienie go w 1937 z więzienia. W AK był potrzebny, do wykonywania wyroków śmierci, bo wśród „normalnych” ludzi trudno jest znależć chętnych do pociągania za cyngiel. Cały jego urok polega na połączeniu „barwnego” życia z wybitnym talentem literackim. Nie róbcie z niego grzecznego chłopca, dumnego patrioty etc bo to nijak do niego nie pasuje i szkodzi sympatii jaką czytelnicy czują do tego niesfornego awanturnika. Nie ...

dasio72 | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Bolszewickie pęta coraz silniej zaciskają się na mieszkańcach Mińska. Nasi bohaterowie, Olek"Mongoł"Baran i Jaś"Panicz"Nacewicz, za wszelką cenę próbują w dalszym ciągu żyć po swojemu. Wydaje sią jednak, że sprawą ważniejszą od złodziejskich wyskoków jest ucieczka z miasta, w którym co dzień zabijane są dziesiątki ludzi. Czystki czerezwyczajki w coraz większym stopniu dotykają bowiem także "blatnych".
Czy naszym bohaterom dane będzie spokojne życie u boku ich kobiet, czy jednak złodziejska fantazja weźmie górę nad rozsądkiem?
Niezwykłe losy niezwykłych ludzi, opowiedziane w sposób autentyczny, z odrobiną sentymentalizmu. Wspaniale odrysowany obraz społeczeństwa i miasta, ze szczególnym uwzględnieniem jego mroczniejszej strony.
Trylogia zabierająca nas w przeszłość, tak ciekawa i poruszająca, tak kipiąca życiem i emocjami, że nie sposób szybko o niej zapomnieć. Bardzo gorąco POLECAM.

robofree | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Ostatnia część blatnej trylogii Piaseckiego "Nikt Nie Dam Nam Zbawienia", wywarła na mnie, chyba największe wrażenie. Filip Łysy, Jasiu (Panicz), Ażur, Baran jak i reszta złodziejskiej ferajny, znaleźli się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Mińsk w pierwszej połowie roku 1919, pozostaje w rękach czerwonoarmistów; co oczywiście ma brutalne odzwierciedlenie nie tylko w życiu złodziei (blatnych), ale również u pozostałej części ludności. Złodziejstwo, usankcjonowała sobie nowa władza. Czeka wprowadza terror, na nieznaną w mieście skalę. W Mińsku brakuję podstawowych produktów. W takiej sytuacji trudno funkcjonować blatnym, mimo to, udaję im się nawet rabować i oszukiwać samą czerwoną świtę. Czerezwyczajka po prostu szaleję, stracić życie można z byle powodu, wystarczy za duży stan posiadania. Lokale mieszkaniowe i inne dobra, są przez dygnitarzy przybywających z zewnątrz - towarem priorytetowym. Społeczność funkcjonuję na granicy życia i śmierci. W jeszcze gorszym położeniu są...

| 2013-07-29

Ostatni i, moim zdaniem, najlepszy tom trylogii złodziejskiej Piaseckiego. Olek Baran i młody Jasio „Panicz” siedzą za kratkami, „zasypani” z powodu kobiecej zawiści i głupoty. Tymczasem do Mińska w ślad za cofającymi się Niemcami wkraczają bolszewicy. Wszystkie nadzieje naszych bohaterów na amnestię przyniesioną na bagnetach krasnoarmiejców szybko się rozwiewają. Albowiem bolszewicy przynoszą ze sobą tylko terror, represje i… choroby weneryczne. Miasto pogrąża się w coraz większej nędzy, szaleje Czeka, a szanującym się „blatnym” wyrasta konkurencja w postaci zwykłych obywateli, którzy z powodu głodu okradają siebie nawzajem z tego, co im jeszcze pozostało. Ale największą konkurencją dla chłopaków z mińskiej „chewry” są komunistyczni dygnitarze, którzy bez litości łupią swoich nowych poddanych. Poza tym opierają swe rządu na przyjezdnych mętach i szumowinach z marginesu, którymi zawodowi złodzieje tylko pogardzają. Piasecki bardzo wyraźnie stara się rozgraniczyć przedrewolucyjnych...

Adrian F | 2015-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2015

Ostatnia, wg mnie najlepsza część trylogii złodziejskiej. W "Nikt nie da nam zbawienia" dominuje polityka, wzrastająca nienawiść do bolszewików wśród mieszkańców Mińska, ale równocześnie bezsilność wobec ich poczynań. Znakomicie oddane klimaty wczesnych lat międzywojennych, czytelnik czuje się jakby tam był. Pierścień wokół blatnych zaciska się coraz bardziej, teraz zamiast planować wymyślne skoki na frajerów muszą skupić się nad ratowaniem własnej skóry. Polecam wszystkim całą trylogię.

Zbigniew_Malinowski | 2018-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Końcówka trylogii złodziejskiej. Naprawdę już przyzwyczaiłem się do Olka Barana i jego środowiska mińskiego. Akcja kończy się w 1919 roku kiedy w Mińsku rządzi już rewolucja i czerezwyczajka. Wiele przygód, wiele zawodów miłosnych (z biegiem trylogii coraz bardziej wyglądających na autentyczne) ale atmosfera gęstnieje. Dobrzy nie wygrywają, źli nie przegrywają. A czarny kruk krąży nocą po mieście.

Marcellus | 2015-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieść
Przeczytana: 13 lipca 2015

Trzecia i ostatnia (szkoda) część „złodziejskiej trylogii”. Zapewne nie tak wyobrażali sobie swoje odejście z tego padołu łez, na pewno nie strzałem w potylicę. I tylko Miły nie ufał nikomu do końca, pewnie dalej czeka gdzieś w ciemnym miejscu na Barana swojego wybawcę.

niko1500 | 2015-03-18

Godne zakończenie trylogii łotrzykowskiej. Nad Mińsk wraz z bolszewikami nadciągnęły czarne chmurny. Ogołocone z wszelkich bogactw miasto, powszechna bieda i głód powodują coraz większą konkurencje w świecie przestępczym. Starzy blatni ze zmiennym szczęściem próbują lawirować w postępującym chaosie nieuchronnie zbliżając się do momentu, w którym będą mogli wybrać między pewną śmiercią bądź ucieczką z miasta, a niebezpieczeństw jest wiele nawet ze strony tych, którym wydawałoby się że można zaufać

daria | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Trzecia część, nie rozczarowuje, a wręcz ze smutkiem przewracam kolejne strony, nie chcę skończyć. Dodatkowo tło polityczne mocniej zaznaczone w tej części porusza...

monika | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Powieśc pulsująca walką i krwią. W każdym fragmencie wyczuwa się walkę o prawdę.Autor powieści zna doskonale życie przestępców.Postacie są żywe,prawdziwe.
Mgła Obywatela>
{To nie są szakale ducha - chciwi i okrutni na wyżynach,podli i uniżeni w dole. To są ci , których lżąc i niszcząc - ze strachu przed nimi - podziwia cuchnący obłudą mieszczuch.}