Venture capital a potrzeby kapitałowe małych i srednich przedsiębiorstw

Wydawnictwo: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
biznes, finanse

Jednym z podstawowych warunków funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw jest szeroki dostęp do kapitału. Warunkuje on bowiem utrzymanie płynności finansowej oraz realizowanie inwestycji rozwojowych. Venture capital... to jedna z pierwszych na rynku publikacji, która porusza problem możliwości finansowania inwestycji przez wykorzystanie funduszy venture capital w działalności małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie odczuwających niedobór źródeł kapitału. Z uwagi na dużą rolę sektora MSP w gospodarce oraz jego sytuację finansową temat podjęty w książce jest bardzo aktualny, a jego omówienie zdecydowanie potrzebne. W publikacji wykorzystano bogaty materiał empiryczny ilustrujący sytuację nie tylko na krajowym rynku private equity/venture capital, ale również w Europie i na świecie. Wartość pozycji podkreśla także jej zarówno naukowy, jak i praktyczny charakter. Umiejętnie skojarzono tu szereg wątków teoretycznych z praktyką gospodarczą, wskazując jednocześnie ha rozbieżności miedzy szeroką ofertą funduszy venture capital, poparta, deklaracjami ich przedstawicieli, a faktycznym dostępem do kapitału ze strony sektora MSP. Pozycja jest wartościowym wkładem naukowym służącym określeniu możliwości rozwoju w Polsce rynku private equity, zwłaszcza że nadal brakuje opracowań poświeconych omawianej problematyce.na podstawie recenzji dr hab. Ewy Latoszek, prof. SGH