Przewodnik po Europie. Europa wschodnia i środkowa.

Wydawnictwo: Piątek Trzynastego
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
1
9
0
8
1
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7415-133-7
liczba stron
478
słowa kluczowe
europa, przewodnik, podróże, reprint,
język
polski

Przewodnik po Europie dra Mieczysława Orłowicza jest jednym z najciekawszych wydawnictw turystycznych wydanych w języku polskim na początku XX wieku. Niniejszy tom prezentuje środkowo-wschodnią część naszego kontynentu oraz azjatyckie terytoria Imperium Rosyjskiego. Autor przedstawia najważniejsze atrakcje turystyczne z terenów obecnej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rosji,...

Przewodnik po Europie dra Mieczysława Orłowicza jest jednym z najciekawszych wydawnictw turystycznych wydanych w języku polskim na początku XX wieku. Niniejszy tom prezentuje środkowo-wschodnią część naszego kontynentu oraz azjatyckie terytoria Imperium Rosyjskiego. Autor przedstawia najważniejsze atrakcje turystyczne z terenów obecnej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Mołdowy, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Szwajcarii.
Książka zawiera 17 planów centrów najważniejszych miast omawianych przez Autora oraz kolorową polityczną mapę Europy i mapę europejskiej sieci kolejowej.
Lektura tego przewodnika przekonuje, że poznawanie świata nie stało się popularne dopiero pod koniec XX wieku. Jednocześnie poziom profesjonalnego opracowania publikacji budzi szacunek współczesnych turystów mających do dyspozycji olbrzymie ilości przewodników, książek podróżniczych i internetowych stron prezentujących mniej lub bardziej znane tereny.
Reprint z 1914 roku.

 

źródło opisu: Piątek Trzynastego, 2006

źródło okładki: http://www.piatek13.com.pl/product_info.php?manufa...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 315
Koval | 2013-03-21
Przeczytana: 27 marca 2013

Dr Mieczysław Orłowicz (1881 – 1959) był jednym z najbardziej znanych i zasłużonych polskich podróżników. Studiował prawo i historię sztuki, ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie oraz Akademię Handlową w Wiedniu. Organizował założone w 1909 roku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. W okresie międzywojennym kierował referatem turystyki w Ministerstwie Robót Publicznych, a później w Ministerstwie Komunikacji (swoje stanowisko zachował jeszcze przez siedem lat po zakończeniu drugiej wojny światowej). Oprócz tego był niestrudzonym turystą – przemierzył pieszo ponad 130 tys. km (!). Swoje doświadczenia wykorzystał do napisania kilku znakomitych przewodników.
W 2007 roku otrzymaliśmy reprint wydanego w 1914 roku „Przewodnika po Europie”, obejmującego Rosję, Austro-Węgry, Niemcy i Szwajcarię, czyli tereny obecnej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Mołdawii, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Szwajcarii i Liechtensteinu (była to pierwsza część wydawnictwa zamierzonego na dwa tomy).

Przewodnik Orłowicza daje dużo więcej niż inne tego typu wydawnictwa. Znajdziemy oczywiście wszelkie niezbędne informacje o zabytkach, środkach komunikacji, hotelach, cenach etc., ale też opisy, których próżno by szukać we współczesnych przewodnikach.
Autor pisze we wstępie: „Względnie najtrudniejszym do pokonania zadaniem okazało się to, co jest głównym celem wydawnictwa: zebranie wiadomości o rozprószonych po całej Europie Polakach, polskich instytucjach i stowarzyszeniach i polskich pamiątkach”. Orłowicz podaje więc zawsze liczbę mieszkających w danym mieście Polaków, nazwiska co znaczniejszych, a także informacje o polskich gazetach, klubach, księgarniach, restauracjach i sklepach, nie zabrakło również adresów polskich lekarzy, dentystów, fryzjerów i wszelkich polskich firm.
Lektura przewodnika jest zajmująca także dlatego, że autor nie stroni od subiektywnych, czasem zabawnych, a czasem ostrych ocen. Przykładowo: „Cechami Wiednia są: obrzydliwy dyalekt, niezrozumiały nie tylko dla Polaka, ale nawet dla Niemca z Berlina – szowinizm niemiecki, wyładowujący się w pierwszej linii przeciw Czechom, którym zamknięto nawet prywatne szkoły i których wykpiwanie stanowi ulubiony temat wszelkich kabaretów – brak szyku i wdzięku u kobiet – zamiłowanie do walców i operetek – a wreszcie trwające całą jesień, zimę i wiosnę szalone wichry południowe, obalające ludzi na zakrętach ulic, zdzierając kapelusze i łamiące parasole.”

Książkę otwiera rozdział o Rosji, w którym czytamy: „Fotografowanie w pobliżu twierdz zabronione – w wielu okolicach potrzeba specyalnego pozwolenia.” Na początku znajdziemy opis Warszawy i Królestwa Polskiego, później autor prowadzi nas przez całe cesarstwo rosyjskie aż po daleką Syberię, gdzie „plagą są komary. Hotele marne, a drogie. Potrzebny rewolwer. Strzeż się przed złodziejami, których tu pełno. W lasach mnóstwo zwierzyny i ptactwa.”
Po podróży przez rozległe Austro-Węgry docieramy do cesarstwa niemieckiego. Szczególnie ciekawy jest rozdział „Kolonie słowiańskie w Niemczech”, w którym Orłowicz opisuje Serbów Łużyckich, a także „Hanowerską Ziemię Wenedów” niedaleko Hamburga, na lewym brzegu Łaby. Z miast niemieckich najbardziej chwali Monachium i jego mieszkańców: „Życie ludowe w Monachium ma rysy zupełnie odmienne od innych miast niemieckich. Ton nadają mu studenci i artyści, to też wesołości tu więcej i w lepszym gatunku, niż gdzie indziej w Niemczech; wybucha ona szczególnie w karnawale, kiedy całe Monachium zmienia się w jedną salę tańców. […] Do cech Monachium należą też sławne tutejsze browary i piwo. W ich olbrzymich halach i restauracyjach zawsze rojno i gwarno; zimny jak lód bawar, roznoszony przez kelnerki, leje się strumieniami, a jego konsumpcja jest tu tak duża, że przeciętnie na każdego mieszkańca Monachium wypada 3 litry piwa dziennie.” I dalej: „pamiętać należy, że Bawarczycy odnoszą się do Polaków znacznie życzliwiej niż inni Niemcy; Prusaków tu nie lubią.”

Arcyciekawy przewodnik Mieczysława Orłowicza uzupełnia 17 planów miast, rozkładana mapa i użyteczny dla turysty „słowniczek podróżniczy” w pięciu językach. Wato po niego sięgnąć aby zobaczyć jak wyglądały połacie Europy i Azji tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Nauczyciel

FELIS I FLORA, CZYLI ZAKAZANA MIŁOŚĆ Są niczym współcześni Romeo i Julia, oddani zakazanej miłości będąc w stanie poświęcić dla dobra drugiej połowy w...

zgłoś błąd zgłoś błąd