Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia

Tłumaczenie: Piotr Biłos
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Humanistyka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Scholar
La Distinction. Critique sociale du jugement
83-7383-090-1
miniJoe

Dystynkcja to światowy bestseller socjologiczny – jedna z kanonicznych książek dla teorii socjologicznej końca XX wieku. Pierre Bourdieu łączy w niej problemy tradycyjnie podejmowane w obrębie estetyki z oryginalną teorią struktury społecznej. Ukazuje światopoglądy estetyczne jako sposób konstytuowania się i egzystencji klas i zarazem narzędzie dominacji klas wyższych nad klasami ludowymi....

Lektura Dystynkcji jest trudna, z racji swoistości języka Pierre’a Bourdieu, ale profesjonalni socjologowie, filozofowie, kulturoznawcy muszą przez nią przejść.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Scholar 2006

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe Scholar 2006

| 2015-01-26

Lektura Bourdieu stanowi wyzwanie - sposób w jaki wnika on w materię relacji społecznych, używając własnej terminologii, lub nadając nowy, często bardziej rozbudowany sens istniejącym terminom może wydać się w pierwszej chwili barierą. Wymaga to ze strony czytelnika pewnego kredytu zaufania, oswojenia się z materią i podążenia za filozoficznym rytmem wywodu. (Przy czym sam Bourdieu pewnie by się na mnie teraz obraził - nie cierpiał gdy nazywano go "filozofem").

Od pewnego czasu nie należę do uprzejmych czytelników. Pozwalam czasem dobrej powieści zabrać mnie do świata malowanego wysmakowanym piórem, ale pozycjom z dziedziny nauk humanistycznych czy ścisłych nie ufam ad hoc - włącza się od razu krytycznie nastawiony aparat krytyczny...

Z wielką przyjemnością odnajduję więc te dzieła, z którymi, nawet jeśli się poróżnię, udaje mi się nawiązać przyjacielską i duchową relację. I tak jest z "Dystynkcją" - naprawdę warto było poświęcić jej czas, ponieważ w sposób nowatorski redefiniuje...

Jest tu całkiem sporo tez, które maja raczej charakter uznaniowy i niezbyt dedukcyjny. Ostatecznie można potraktować książkę jako ćwiczenie intelektualne. Poza tym w dobie kultury intermedialnej większość z nich traci zasadność. Styl nie pomaga tej publikacji. Wiele wywodów autora to intelektualne zataczanie kółek. Nie dąży do konstruktywnych wniosków, ale to raczej zamierzone i typowe w tym kręgu naukowym.

karp_fso | 2018-01-20
ByAnn95 | 2017-10-29