Rola menedżera w zarządzaniu przedsiębiorstwem (wybrane problemy, praktyczne zasady, techniki)

Wydawnictwo: Znicz
biznes, finanse

Książka ma służyć pomocą w studiowaniu wybranych, praktycznych, problemów organizacji i zarządzania, aktualnym oraz przyszłym kierownikom, organizatorom przedsiębiorstw.Naczelny kierownik (w książce termin menedżer w języku angielskim osoba zarządzająca przedsiębiorstwem jest używany zamiennie z terminami: naczelny kierownik, naczelny decydent, dyrektor, przedsiębiorca, szef firmy.) przedsiębiorstwa pełni funkcje sternika i dyrygenta. Jako sternik wytycza strategię działania oraz reguluje kurs. Natomiast jako dyrygent zapewnia harmonię organizacji jako całości oraz działania wszystkich funkcji zarządczych z uwzględnieniem zmian otoczenia.Ujęto problemy praktycznych rozwiązań, uogólnień, dotyczących pracy kierowniczej. W różnych warunkach są przydatne różne techniki kierowania, metody zarządzania czy ich warianty. Przedsiębiorstwa bowiem posiadają niepowtarzalną indywidualną osobowość oraz specyfikę. Koniecznym jest zapoznawanie się z doświadczeniami przedsiębiorstw krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej. Nie oznacza to ich kopiowania czy ścisłego naśladowania.Czytelnik analizując swe warunki kierowania może sięgnąć po szersze omówienia praktycznych doświadczeń stosowania danej techniki w oparciu o dostępną literaturę.Rola pracy kierowniczej szefa firmy ulega przeobrażeniom. Rośnie znaczenie wiedzy i koncentracji uwagi na obecnych i przyszłych przemianach, szansach i zagrożeniach związanych z turbulentnym otoczeniem. Postęp techniki, nauk zarządzania, technologii informacyjnej, kompetencji personelu, wiąże się z akcentowaniem roli przywódczej szefa i przywiązywaniem znaczącej wagi do doboru personelu. Rola kierownika zabiegającego o rozwój kapitału intelektualnego organizacji wymaga podkreślenia. Przetrwanie, rozwój konkurencyjności firmy, jej ekspansja, jest owocem wysiłków naczelnego kierownika. Potwierdzają to wyniki badań, praktyczne doświadczenia. Są one zgodne z obserwacjami i wnioskami pracowników, porównujących efekty swej pracy w analogicznych warunkach w kolejnych okresach związanych ze zmianami na stanowisku naczelnego decydenta.Zygmunt Dowgiałło.

źródło opisu: Matras

litpawel | 2015-07-28