Dynastie, które stworzyły luksus

Wydawnictwo: Świat Książki
chanel, Gucci, Vuitton, moda
sztuka
micuki

Vuitton, Chanel, Gucci... świat luksusu widziany z innej, mniej oficjalnej strony. Historia siedmiu spośród wielu prestiżowych marek, które stały się miarą zamożności, dobrego smaku, hierarchii społecznej tych, którzy mogą sięgać po ich produkty. Jaką drogę przebyli twórcy wielkich dynastii, ile dramatycznych zwrotów, pułapek i bezlitosnych wojen o przetrwanie przeżyli, by wreszcie wspiąć się na sam szczyt? Dzieje rodzin budujących imperia, ich nierzadko trudnych początków, wzlotów i upadków, historie, w których jak w zwierciadle przegląda się wiek XIX, a zwłaszcza XX - stulecia wielkich tragedii i nieprawdopodobnych zmian we wszystkich dziedzinach życia...

źródło opisu: wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: strona wydawnictwa

gangleona | 2013-11-19

Boska. Dobrze napisana. Inspirująca.

Aleksandraczyta | 2015-03-02
Na półkach: Moda i uroda, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

Inspirująca pozycja. Po jej przeczytaniu z chęcią stałabym się posiadaczką pierścionka Trinity od Cartiera, butów od Salvatore Ferragaamo, apaszki Flora od Gucci, torebki od Hermesa i podróżnego kufra od L. Vuittona, a na zakupy z chęcią podjechałabym Roll-Roycem modelem Silver Ghost.
Szkoda tylko, że książka nie jest ozdobiona ilustracjami.

zorbusia | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lipca 2014

Tytuł był bardzo zachęcający i wiele sobie obiecywałam po tej książce. Niestety momentami miałam wrażenie, że temat został tylko liźnięty powierzchownie. I miałam wrażenie niedosytu. Z drugiej strony przytłaczała mnie mnogością nazwisk osób, o których nigdy nie słyszałam co mi przeszkadzało bo nie wnosiło nic nowego. Tak naprawdę by w pełni zrozumieć temat i historię marek opisanych w książce trzeba by sięgnąć do innych źródeł. Najbardziej mi się podobał rozdział o Hermes. Ten przeczytałam z przyjemnością. Dodatkowo dla mnie stanowił dopełnienie książki "W pogoni za torebką".

joly_fh | 2012-02-29
Na półkach: Przeczytane, Non fiction, Moda
Przeczytana: 29 lutego 2012

Dynastie, które stworzyły luksus to ciekawa pozycja na naszym rynku wydawniczym. Przedstawia w skrócie historie stworzenia siedmiu marek, które są obecnie synonimami bogactwa i luksusu: Cartier, Chanel, Ferragamo, Gucci, Hermes, Vuitton, Rolls-Royce. Podstawowym pytaniem postawionym przez autora jest pytanie: „w czym tkwi tajemnica sukcesu albo porażki luksusowej marki”, jednak nie zawsze udaje mu się znaleźć na nie odpowiedź. Kerlau bowiem prześlizguje się po poszczególnych historiach, galopuje przez fakty i dziesięciolecia, ukazując nam raczej konsekwencje niż przyczyny. Być może chęć zmieszczenia w jednej książce kilku historii spowodowało zbyt skrótowe potraktowanie tematu. Zadawałam sobie pytanie jacy naprawdę byli opisywani ludzie, co stało za podejmowanymi przez nich decyzjami i wreszcie co było kluczem do ich sukcesu. Dlaczego z firmy założonej przez skromnego rzemieślnika wyrosło imperium? W wielu przypadkach tego się nie dowiadujemy, tak więc Dynastie pozostawiają uczucie...

alex2586 | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Niesamowite, że można napisać książkę, która powinna być biografią ale czyta się ją w niektórych miejscach jak bardzo dobry kryminał. Pełna ciekawych faktów o firmach, które w dobie bylejakości stawiają na wysoką jakość, standard i luksus niedostępny (niestety) zwykłemu śmiertelnikowi. Jednak to co najbardziej urzekło mnie w tej książce to skontrastowanie obecnych sytuacji (liczby przyprawiające o zawrót głowy) z często ciężkimi początkami i pracą od podstaw. Nie zabraknie informacji o ludziach, wręcz całych rodzinach (jednych bardziej zżytych innych wręcz przeciwnie - wątek kryminalny aż proszący się o ekranizację), które na ten sukces pracowały. Bo to o nich jest ten utwór. Jest też niestety o porażkach, przejęciach i zmianach niekoniecznie idących zgodnie z założeniami ale wszystko to razem wzięte sprawia, że jest to książka, którą warto przeczytać. Bo kto nie marzy o odrobinie luksusu? Nawet jeśli jest on bardzo odległy.

Kasia | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

Brakowało mi w niej oryginalnych zdjęć, jak to ma się w zwyczaju dodawać do tego typu książek. Poza tym wszystko dosyć ciekawe. Polecam.

micuki | 2012-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Proza

Interesuje się światem wielkich marek więc gdy tylko zobaczyłam tę książkę od razu pomyślałam że jest to coś co chcę mieć.
Przeczytałam ją bardzo szybko zważywszy na mój brak czasu. Pisana jest dobrym językiem. Historie które są w niej przedstawione są bardzo ciekawe. Jak teraz widzę butelkę Chanel to od razu przypomina mi się historia z książki.
Uważam że to dobra lektura nawet dla tych którzy nie są zainteresowani światem mody. Pokazuje jak trudno dojść do wielkiego bogactwa i stracić je w jednej chwili.

lila2103 | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, Różne
Przeczytana: październik 2015

No tak , większość tzw. luksusowych marek nie jest w rękach rodziny, która ją stworzyła.Gucci przeputali na własne życzenie , nie ma co żałować.chanel przeszła w sposób łagodny w ręce innej rodziny .Vuitton to teraz francuski miliarder LVMH, Rolls-Royce została w Europie Niemcy przejęli, , czy Cartier to międzynarodowa grupa .Hermes i S.Ferragamo ostały się w rodzinach.A książka? Bardzo dużo faktów , miejscami nudna.

Dżi-ja | 2014-01-30
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Niesamowicie inspirująca książka oparta na faktach. Pokazuje, jak nieprzewidywalne potrafi być życie jednego człowieka. Genialna!

Anisa | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Książka dość "ciężka" w czytaniu, brak zdjęć to duży minus tej publikacji.