Jak żyć?

Tłumaczenie: Elżbieta Aduszkiewicz
Wydawnictwo: Czarna Owca
Apprendre à vivre : Traité de philosophie à l'usage des jeunes générations
978-83-7554-330-8
filozofia, życie
filozofia i etyka
ywy

Czy można kochać filozofię? Luc Ferry dowodzi, że nie można bez niej żyć! Filozofia w wydaniu Luca Ferry to nie akademickie ćwiczenie, lecz zgodnie z najstarszą tradycją nauka życia. Filozofuje się po to, pisze Ferry, żeby „uratować własną skórę”. W swojej książce opowiada o europejskiej filozofii jako poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak nauczyć się nie drżeć na próżno wobec śmierci,...

Czy można kochać filozofię? Luc Ferry dowodzi, że nie można bez niej żyć!
Filozofia w wydaniu Luca Ferry to nie akademickie ćwiczenie, lecz zgodnie z najstarszą tradycją nauka życia. Filozofuje się po to, pisze Ferry, żeby „uratować własną skórę”. W swojej książce opowiada o europejskiej filozofii jako poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak nauczyć się nie drżeć na próżno wobec śmierci, przezwyciężyć banał codziennego życia, nudę, mijający czas?
Kolejne wielkie filozoficzne doktryny to kolejne odpowiedzi, Ferry wnika w sens każdej z nich pokazuje ich wartość, siłę przekonywania, a także niepokonalne ograniczenia. Rozwiewa złudzenia, ale nie traci wiary w wartość filozofowania jako drogi życia.
Ferry nie poprzestaje bowiem na opowiadaniu o poglądach innych filozofów, lecz przedstawia własną wersję wolnego od metafizycznych złudzeń humanizmu jako odpowiedzi na potrzeby chwili, na którą przypadło nasze życie. Jego centralnym pojęciem jest mądrość miłości: prawdziwa sztuka życia, rezultat dojrzałego, świadomego swoich sukcesów i porażek doświadczenia filozoficznego.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Katarzyna Wiekiera | 2014-01-07

Chociaż nie wszyscy są filozofami, filozoficzne pytania wcześniej czy później dosięgają większości. W odróżnieniu od religii, która pomaga uporać się z egzystencjalnymi pytaniami za pomocą koncepcji Boga – w filozofii możesz sobie pomóc sam. Zadbaj o sobie! Uratuj własną skórę filozofując – nakłania Luc Ferry w książce „Jak Żyć”.

Ferry definiuje filozofię jako nauczycielkę życia, która uczy samopoznania, zrozumienia świata; a w bardziej praktycznym wymiarze uczy jak opanować lęk i banalność życia. Uczy też intelektualnej samodzielności, sztuki stawiania pytań. To filozofia, która wraca do swoich greckich źródeł.

„Bez filozofii nie da się zrozumieć świata.Wszystkie nasze myśli, przekonania i wartości wpisują się w wielkie wizje świata, które były porządkowane z biegiem historii myśli. Trzeba je zrozumieć by uchwycić ich logikę, zasięg i cele”.

Filozofia uczy żyć, ale jak uczyć się filozofii? Żeby zacząć myśleć samodzielnie, trzeba dowiedzieć się co myśleli inni. Tak, trzeba...

Paw Son | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Książka jest niezła. Napisana prostym językiem, aczkolwiek niezbyt krótka (340 stron). Dużo w niej wiadaomości z historii filozofii dla niezaawansowanych - niewyrobionych amatorów filozoficznego podejcia do życia i rzeczywistości w której żyjemy. Ogólnie, bardzo dobrze się ją czyta i dlatego jest ona godna polecenia.
Autor jest niewierzącym filozofem, chociaż niezbyt przychylnym materializmowi, czy dekonstrukcji. Próbuje zatem wytyczyć scieżkę osobom poszukującym sensu życia, które są rozczarowane buddyzmem, chrześcijaństwem, czy ateizmem. Autor sugeruje wypracowanie nowego kierunku myślenia, który miałby odpowiadać na najważniejsze pytania współczesnego człowieka, coś w rodzaju niemetafizycznego humanizmu, zsekularyzowanego chrześcijaństwa, czy nowego humanizmu, który wymaga myślenia rozszerzonego tzn tego co Husserl nazywał "transcendencją w immanencji".

c_litterae | 2018-01-24
Na półkach: Filozofia, Posiadam, Przeczytane