Z dzieckiem w świat wartości

Wydawnictwo: Świat Książki
wartości poradnik
poradniki

Książka - poradnik o nauczaniu wartości.
Część I - Dlaczego trzeba i jak można uczyć dzieci wartości.
Część II - Podróż ku wartościom (np. przyjaźń i miłość, odwaga, sprawiedliwość, piękno)

Kasia | 2016-07-01

Mnie ta niewielka książka naprawdę urzekła swoja prostotą, jasnością wywodu, logicznym uporządkowaniem treści. W pełni zgadzam się z autorkami, że dzieci potrzebują edukacji również w obszarze wartości. To prawda, że podstawą jest tutaj przykład osób dorosłych. Jednak to nie wszystko. Potrzeba również rozmowy, świadomej postawy dorosłego nastawionego na dialog z dzieckiem. Z samej obserwacji dziecko nie nauczy się wszystkiego, bo jego zdolności poznawcze, emocjonalne niekoniecznie pozwalają na pełen ogląd rzeczywistości.

Książka zawiera konkretne wskazówki, propozycje zabaw, tematów rozmów z dziećmi w odniesieniu do omawianej wartości. Rozdziały kończą się proponowaną listą lektur mogących wesprzeć wprowadzanie danej wartości. W końcu te same autorki napisały swego czasu książkę Wychowanie przez czytanie, więc nie dziwi przywoływanie na pomoc literatury.

Pozostała część recenzji: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

MagdaLena85 | 2016-01-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka, którą polecam rodzicom i wychowawcom, i z której z racji wykonywanego zawodu (psycholog dziecięcy) często sama korzystam.

Gog | 2013-08-21

Bardzo się zawiodłam. Książka ze śliczną symboliczną okładką i tytułem zdradzającym ważne treści - zupełnie nie spełnia oczekiwań czytelnika. Pomieszanie stylu naukowego z popularnonaukowym i potocznym, chaotyczny układ treści (refleksje dla rodziców pomieszane z zadaniami dla nauczycieli i ćwiczeniami dla dzieci), edycja tekstu pozostawiająca wiele do życzenia (różne kolory czcionki, nagromadzenie punktorów, akapitów) - to wszystko utrudnia przyswojenie naprawdę istotnych informacji i wychwycenie ciekawych propozycji, których nie brakuje w książce. Jednak jej najsłabszym punktem jest bibliografia podawana na końcu każdego rozdziału poświęconemu odrębnej wartości. Spis książek polecanych dla dzieci: a. młodszych b. starszych c. młodszych lub starszych według uznania rodziców. Autorki - nota bene z zarządu Fundacji Cała Polska czyta dzieciom - nie są nawet w stanie po każdym rozdziale podać nowych propozycji. Polecanych książek jest niewiele, są powielane wielokrotnie i przeważnie...

| 2011-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 02 marca 2011

Nie potrafię ocenić tej książki, bo nie umiem oszacować jej wartości użytkowej (a tylko takie kryterium wydaje się być sensownym). Mam wrażenie, że autorki piszą niemal wyłącznie o oczywistościach, a przekazywanie dzieciom wartości i tak ma najwięcej sensu przez dawanie dobrego świadectwa, a nie ćwiczenia i przykłady. Szczerze mówiąc zawiodłam się na tej lekturze, ale może być i tak, że nie doceniam jej.

książek: 1907
Asia-Polihymnia | 2012-10-26
Przeczytana: 26 października 2012

Ta książka to właściwie scenariusze zajęć dotyczących wartości do przeprowadzenia przez rodziców w domu, nauczycieli w szkole czy wychowawców w przedszkolu, kolonii. Propozycje wartościowych zabaw, książek do wspólnego przeczytania i omówienia z dzieckiem, haseł i/lub sentencji do przemyślenia.

Liona | 2012-04-19

Książka bardzo pomocna.